Habár említést nagyon nem hallani a következõ eseményekrõl, mégis azt hiszem az elõttünk álló néhány évben érdemes lesz nagyon figyelni, hogy mi is fog történni ezen eseményekkel kapcsolatban és úgy "a nagy világban".

PDO - Pacific Decadal Oscillation
Link
Link
Mint látható, ez az index a csendes-óceáni légkör-óceán dinamikus változását leíró szám. Amint az oldalon látható a PDO egy úgy mond kvázi-periódikus több évtizedes oszcillációt mutat. Nagyjából a 20. századot megelõzõ 200 évben viszonylag hektikusan ugrált, változott, majd a 20. század elején egy meleg fázis kezdõdött, amelyet a század közepére egy hideg fázis követett - vagyis a Csendes-óceán keleti felén az átlagosnál hidegebb volt a tengervíz és a La Nina is gyakrabban fordult elõ. 77-ben történt a "great shift"-nek nevezett esemény, vagyis hirtelen átcsapott a meleg fázisba. Azonban 2007 õsze óta negatív fázisba került. Mi a kérdés? Ez a váltás már része egy újabb "váltásnak", vagy csak átmeneti és a mostani szezonális elõrejelzések szerint visszatérne az év végére egy gyenge El Nino állapotba? Valószínûleg pár hónapon belül kiderül, hogy egy neutrális helyzetbe kerülünk vagy sem. Mindenesetre ez az egyik kulcsfontosságú folyamat. Mi a másik?
AMO - Atlantic Multidecadal Oscillation
Ez utóbbi elég nagy hatással van az egész északi hemiszférára.
Nos... idén januárban negatívra váltott, amelyre a 2000-es évek eleje óta nem volt példa. Azelõtt pedig a 90-es évek elsõ felében fordult elõ inkább - a legutóbbi AMO hideg fázisból való átváltás alkalmával.
Link
A fõ kérdés, hogy ez a váltás átmeneti, vagy már a kezdete egy negatív fázisba való váltásnak. Ha ez már az a bizonyos másik "change", akkor 200 év után ez lesz az elsõ alkalom, hogy az AMO pozitív fázisa alig egy évtizedig tartott. Rendszerint 20-30 évig tart - persze vannak kisebb visszaesések, ingások benne. Paleoklimatológiai vizsgálatok azt mutatják, hogy az 1700-as évek végén volt nagyon rövid AMO+ fázis.
ftp://ftp.ncdc.noaa.gov/pub/data/paleo/treering/reconstructions/amo-gray2004.txt

Hányan tehették már fel a kérdést? Vajon a mostani éghajlatváltozás közepette egy újabb éghajlatváltozás kezdetén vagyunk?