Én ezt pont fordítva gondolom. Lehet, hogy emelkedett valamennyit a globális átlaghőmérséklet és tudom, hogy az emelkedés jelentős, de ettől még nálunk nyugodtan eshetne akár többször is 20-30 cm hó. Amíg mondjuk a mediterrán térségben ilyenek lazán elő tudnak fordulni (kimondhatjuk, hogy az utóbbi 10 évben gyakrabban, mint nálunk), ahogy pl. múlt héten Dél-Olaszországban, akkor miért ne lehetne nálunk is jóval északabbra?

Azért nem lehet, mert normális (de az unalmasabb fajta) makroszinoptikus felállások uralják a kontinens időjárását már abnormális ideig. Ez a lagymatag szar, főként anticiklonális túlsúly a régi telekre is jellemző volt, ahogy az előoldalak is, csak közben szépen lassan eltűntek a komoly téli makroszinoptikus helyzetek a kontinensről. Még csak azt sem lehet mondani, hogy örökre eltűntek a komoly hidegek elérhető távolságból. Lehet azok is egy fokkal ritkábban vannak közel hozzánk, de akkor sincs optimális legkörzés, hogy elérjenek hozzánk.

Nekem ebből az egészből az a konklúzió, hogy azért van alig csapadék és azért nincs tél, mert bizonyos értékes és érdekes szinoptikus helyzetek "kihaltak" átmenetileg  (reméljük nem végleg).... és sajnos megmaradt nekünk ez a rohadt unalmas verkli: a csapadékszegény, többnyire meleg vagy ocsmány ködös fos, amit télnek nevezhetünk.

Én ezt a szart, amin csaknem 10 éve folyton át kell menni ebben a szűk fél éves időszakban a legrosszabb ellenségemnek sem tudnám kívánni. Már várom a februári megváltást, ami gondolom ismét nem az igazi téli időt hozzá majd el, hanem a kikeletet. Szerencsére én mindkettőnek örülni fogok, mert ebben a szezonban számomra kicsit túl sok a szürke időszak.