Nézzük csak meg a tavalyi, de főleg inkább a tavaly előtti évet, amikor nem volt anticiklonális túlsúly, vagy legalábbis az ország nagyobb részén voltak kiadós csapadékot adó helyzetek, főleg decemberben. Akkor azért akadt jó pár olyan szitu, amikor megfelelő terjedelmű, erősségű és közelségű, mondhatni "bedolgozható" hideggel bizony igen komoly téli helyzetek alakulhattak volna ki, csak hiányzott a muníció hozzá.. Most pontosan nem keresem vissza, de ugye volt jó néhány olyan helyzet is, amikor tényleg 1-2 fokban estek 20-40 mm csapik az ország döntő részén, mert egyszerűen annyira volt képes a hátoldali légtömeg még az erős csapi mellett is. Én is Nyulival értek egyet, a hőmérsékletben látom a problémát, nem csak* a légkörzésben, az engedné akár történelmi jellegű telek, vagy inkább téli események létrejöttét is, csak az ehhez szükséges, rendelkezésre álló hideg nincs meg sosem a Kárpát-medence közvetlen közelében, ami úgymond további motorja lehetne az eseményeknek..
* Ennek okán persze a légkörzés is mutat olyan egyedi momentumokat, amik régen kevésbé voltak jellemzőek vagy ennyire tartósak, nagyon feltűnő ugye a nedves hátoldali helyzetek elmúlása, vagy az északi ciklonokból lefűződő peremciklonok közelben/rajtunk történő haladása, a klasszikus Vabc medipályákat sem sűrűn kell elővenni, AC az meg van dögivel.. 
Északabbra húzódott az eseményzóna, talán azért, mert a kontinentális hidegbázis hiánya miatt mi már egy homogénebb, nyugodtabb zónában vagyunk a téli félévben, ahol jóval kisebb az esélye a keveredési zónáknak, vagy ezek közvetlen közelségének, időjárást befolyásoló hatásának.. hogy aztán ez minek tudható be, az megint egy külön történet, mert ugye a nyarakat kevésbé befolyásolja a hidegbázis jelenléte. vidám