Tavaly gyenge volt a poláris örvény (szaggatott vonal), aztán micsoda tél lett belőle! 2023 novemberében pedig rekord-erős volt, aztán december 1-én itt Münchenben hullott 46cm hó. Az USÁ-ban is lelkesen lesik a poláris örvényt, ott is attól várnak gyakran extrém hidegleszakadásokat, aztán most tomboló sarki szelek mellett kaptak egy igen mély, még ott is azért ritkább hidegleszakadást.
Annak ellenére, hogy a fentebbi kókány hasonlatok "megcáfolják" polar vortex jelentőségét, nem akarom én ezt állítani, inkább csak annyit, hogy ez a sarki örvény nem egy szükséges és elégséges feltétel ahhoz, hogy valamirevaló hidegbetörést kapjunk. Összejöhet a segítségével, de anélkül is, és hiába segítene egy SSW, az is kevés lehet, és maradhat nálunk a lelkes nyugati szél (vagy AC uralom), mint tavaly.
Hiányozhat a sarki jég: Link Link főleg hogy a Balti-tenger már rég nem fagy be rendesen, rendszeresen hiányzik a síkvidéki hó tőlünk északkeletre, stb. Túl sok tényező dolgozik "ellenünk". Maradnak a hegyek, meg a hidegpárnák.

Régen ("bezzeg az én időmben" a magam 30 évével) azon matekoztunk, hány centi hó érkezik, hogy hat a talajhő, esik-e ónos a meglévő hórétegre, érkezik-e frissítés, elviszi-e az eső a régi havat, jégbordásak lesznek-e az utak, hol lesz a havazás-halmazállapotváltás határa, lenyomja-e az intenzitás a hóhatárt, torlasztás, intenzív hózáporok sora stb. stb. ezek már a múlté... Remélem, azért még visszatérnek, mert oké, itt vannak a hegyek, de a trend azoknak se túl kedvező. (1400m: nincs összefüggő hóréteg: Link őszies állapotok: Link Link persze a hidegpárna ott is szép Link ez meg 1750m: Link )
Meglátjuk, tartogat-e valamit még a tél. Itt épp záporozik az eső 6.5 fokban nevet