Az Arome azért sokszor túltolja a szelet mostanában, pl. mára is várt 70-80 km/h körüli lökéseket a dunántúli zivatarokból, még az izoláltabb gócokból is, de végül 40-50 km/h közötti mért értékeket láttam csak. De igen, a narancs azért teljesen jogos lesz keletre mindkét nap.

- - - - - - - -

Közben még egy kis adalék a tubához: érdekes volt a helyzet, mert ugyan egy konvergencia-zóna mentén alakult ki a gomolycsoport, de idővel több különálló "cellácskára" bomlott, és azokat rövid ideig (amíg ki nem száradtak) elkezdte bepörgetni a nyírás. Maga a konvergencia viszonylag gyorsan haladt nyugatról keletre, és a felhőalapok is elég magasak voltak, így nem az a klasszikus nem-mezós helyzet volt, sőt, én megkockáztatom, hogy a cella saját örvénylése járulhatott inkább hozzá a kialakulásához (még ha a klasszikus értelemben vett tartós, jól fejlett mezociklon nem is alakult ki).

Csináltam egy animációt a körmendi webkamera képeiből, ott jól látszik ez a folyamat, ahogy a nagy gomolytömb elkezd darabolódni, és szép feláramlási tornyocskák indulnak meg. A legelöl lévő cellácska volt a tubázó.

Alulról egyébként nem volt annyira látványos az elején, ezt az egy képet lőttem a gomolycsoportról még korábban, itt a bal szélső cella volt az. A tubás után lefotóztam az egyik hátrébb lévőt is, aminek szintén szépen összeszűkült a feláramlási alapja a feloszlása előtt.

beillesztett kép


beillesztett kép


beillesztett kép