Kajszi: ha nem történik vele érdemi káresemény, rekord termés várható. Monilija ellen sikerült megvédeni, ezrelék nagyságrendûnél kisebb a fertõzött, elpusztult részek aránya. A hét végén még megkapta az utóvéd felszívódó permetet, eztán csak a fagy, vagy a jégverés akadályozhatja meg a barackpálinka fõzést. A lekvárkommandó nem tud annyit lefoglalni, hogy veszélyeztesse a páleszt.

Meggy: nem találtam monilija kártétel nyomot sem. Éppen látszik a tömeges kötõdés, leforrázottnak látszó részek nincsenek, de vizes, még a le nem hullott szirmokról átterjedhet a fertõzés. Az idei termés rekord köröli is lehet, de a monilija még 80%-os gyümölcsátmérõnél is letarolhatja. Akkor az ágak akkor már nem fertõzõdnek, csak hideg, esõs idõjárás esetén a gyümölcsök.

Szilva: A vörösszilvához és a beszterceihez már kezdhetem gyûjteni az alátámasztó karókat, a stanley-hez csak azért nem, mert nem hajlamos törésre. Ami még tönkreteheti, pl. egy tafrina gombafertõzés túlságosan vizes idõben, a "bábaszilva". Amíg a fertõzésmentes gyümölcsök kisujjköröm méretûek, a fertõzött többszörösére dagad és elgörbül, vagy megnyúlik és felfúvódik, mint egy babhüvely.

Cseresznye: Germesdorfinál még nem látszik a kötõdés aránya. Korábbi fajta csak a szomszédaimnál van. Az õ fáikat 90%-ban a rigók szüretelik, a germesdorfiból a környéken annyi van, hogy nem gyõzik. Jut is, marad is. Pálesznek is, mert kaptam Szarvason egy kb. 20 éves fát.

Körte: Tíz vilmoskörtém most kezd érdemben teremni. Már a virágzás vége felé permeteztem méhekre ártalmatlan rovarölõvel a hajtáshervasztó darázs ellen. Kaptam melléjük az elõbbi cseresznyével együtt még húsz öreg körtefát egy nyaralóban. Körténél sem tud semmilyen befõtt, vagy gyümölcslé kommandó kárt tenni a pálinkában.

Alma: Csak egy-két napja van teljes virágzásban. Nem tudni, hogy a kötõdéshez elegendõ-e?

Minden megkapta a monilija elleni utóvéd felszívódót és a méhkímélõ rovarölõ szert.
Jó esély van arra, hogy az idén a családi speiz több évre fel lesz töltve befõttel, lekvárral, lével és pálinkával.