Jó pár napos kihagyás után, amit magánélet és időhiány miatt meghiusult komolyabb modellnézegetés véget ér. Jövőhéttől igyekszem aktívabb lenni. Ahogy "félszemmel" követve az esményeket olyan sokmindenről nem maradtam le. 
8 nappal ezelötti bejegyzésemben " véleményem szerint maradok a Brit Blockingnál.  Amit persze nem zárja ki hogy végül megint Grönland-Izland-Skandináv vagy csak "mezei" klasszikus Skandi Ac legyen. " 
Összegezve:

Brit block avagy inkább átmeneti francia kp. anticiklon csak bejönn,de a klasszikusnak nem igen vagy csak rövid ideig mondható Skandimáv anticiklon is. A folytatásban Thermo kolléga megérzései nem csaltak bő egy hete sem. Az aktív ciklontevékenység ezt a hideglevegővel kevésbé "megtelt" magasnyomást szintúgy eltolja mint az elözőt. 

Az indexek tekintetében valószínűsíthető, hogy nagy valószínűséggel Európa délebbi területeit is érintő, gyökeresebb hideg tél irányába mutató változást a hónap második felében mutatkoznak jelei.
Az öreg kontinensen a mostani meridionális korszakot félzonás,zonás áramlás váltja(javítsatok ki ha tévedek, mert hsz.itt még nem olvastam el lentebb, wetterzentr.. oldaláról jöttem az imént..). 

Az AO időszak végi szórása és az űridős kimenetek az ECM-en mind azt sejtik, hogy bizony az AO korrelációs területei fölé magasnyomás tőr utat, tehát a NAO-ra és kisebb indexekre ( számunkra fontos ) SCAND-ra is hatást gyakorol majd. Ez valszínűleg mivel a AO korrelációs területei "nem itt vannak, hazánk mellett",hanem Észak - Európa peremterületeinél, igy negatív mérleg esetén további 3-4napos csússzásal kell számolni, ha egy átrendeződés beindul.
A mostani helyzetképet elnézve korai megmondani,hogy ez pont Karácsonykor vagy éppen kicsivel két ünnep közt következik be, de ahogy Thermo-t korábbi írásaiban megjegyezte, hajlam van az ÉK-i Ac ugynev. "oldalzsebes" lefűződésekre, HCS-kra. Nos. nevet Magával a pontos lefolyással túl korai "hajóra szállnom", maradnék a velősebb észrevételeknél. kacsint

Egyrész annál, hogy nem elhanyagolható erőséggű az sem, hogy a leendő Skandi Ac és mély ciklon által a megszokotnál erősebb előoldali meleg(T850-en) hatol Grönland keleti és északkeleti vidékei felé, ahol a sziget északi felén "régóta toporgó" markáns hidegmagtól rögvest sekély ciklon alakul. Ez nem új keletű; a múltkori ilyesfajta szitunál is ez volt a "bibi",sőt ott Grönland-Izland-Skandináv volt. Ott még "befejelt" a főn is a keleti végeken. "Nem volt tele az AC hideggel." 
A mostani leendő és a múltkori közös vonala az, hogy az igen hidegmag nem tud Észak - Európába átvándorolni a tengeren, sőt érdemi hideggel sem tud az AC szippkázni. Gyakorlatilag azt keveri amit előoldalán feltolt északra, meg amit "lecsípkedett" az Északi - Sarkvidéki hidegbázisból. Szinte semmit.

A másik ok lehet maga távkapcsolati rendszeren az El-Nino. Nem elég erős, hogy pocsék makroképet eredményezzen,de ahhoz van hatása, hogy erősen tartsa az atlanti ciklontevékenységet. Nézhetnénk mi dübörgő zonázást, ahelyett meridionális képeket lapozunk és ugye ez most síkon szépen bukjuk ezt a "maszlagot",de a következő zonázás után várhatóan a hónap utolsó napjaiban új makrokép állhat, s új reményekben bízhatunk.