Bár látványos időváltozás nem várható a következő napokban, a makroszinoptika iránt fogékonyak nem fognak unatkozni. Az érdekességek sora azzal kezdődik, hogy cirkuláció szempontjából ismétlődni látszik a júniusi nagy nyugat-európai hőhullám. A kontinens nyugati tájain megint a magas északig tör előre az igen meleg, szubtrópusi légtömeg. És ahogy júniusban, térségünk most is előreláthatólag a magas nyomású gerinc előoldalába, részben a centrális területébe esik majd. Itt az északról lecsorgó kevésbé meleg levegő hatása érvényesül, elsősorban hazánk keleti területein. Tehát a nagy forróság nyugat felé nagy valószínűséggel elkerül, újfent a hatalmas melegnyelv keleti peremén helyezkedhet el térségünk  -legalábbis a jövő hét első napjaiban. Fázni azért így se fogunk, viszont az igazi banánérlelő hőséget a jól belátható időtávon belül megússzuk. Nézzük a szituáció kialakulását lépésenként!
Ezzel indulunk:   
Link     Link     Link
Átmenetileg nyugatias légpálya jött létre a kontinens mérsékelt szélességein,  egyelőre nagyjából izoterm hőeloszlási képpel. Az atlanti ciklonrendszer előoldalán később mérsékelt melegedés indul a magasban:
Link       Link     Link
De, ahogy mondtam, ez igencsak múlékony állapot. Az áramlási kép nagyon hamar a meridionalitás, gerinc, a blokk felé kezd majd fejlődni. Ennek első jele a délnyugat-európai AC kialakulása, észak felé kiterjedése lesz. A felnyomakodó magasnyomás majd egy peremhullámot fűz le az atlanti központi ciklonrendszerből:    
Link     Link     Link
Amint látható, a peremhullám a Skandináv-fsz. fölött fejlődik ki. Ennek a megerősödő délnyugat-európai anticiklonnal közös áramlásában északnyugat, észak felől kevésbé meleg légtömeg kezd Közép-Európa fölé áramlani. A valamivel hűvösebb, és az igen meleg levegő határán gyenge hidegfront képződik, ami  jelen kilátások szerint majd vasárnap napközben éri el térségünket:
Link     Link
Ez szórványos záport, zivatart okoz az ország északi felén. Nyomában északnyugatira, északira fordul a kezdeti délnyugati szél, és ezzel megkezdődik a kevésbé meleg levegő beáramlása, beszivárgása a Kárpát-medencébe.
A következő napokban a gerinc egyre kifejezettebbé válik a kontinens fölött, és ahogy említettem, kezdetben mindenképp ennek kissé hűvösebb előoldalán foglalunk majd helyet:
Link     Link     Link
A minket közelebbről érdeklő hétfői izobárikus és izotermikus helyzet:
Link     Link     Link
A részletek:
Szombaton reggel és kora délelőtt jobbára csupán fátyolfelhők lesznek az égen. Később, a délután folyamán főleg északon, északkeleten lesz erőteljesebb gomolyfelhő-képződés. Egyébként sokat fog sütni a nap, nyugaton, délnyugaton nagyon sokat.  Az északi, északkeleti határvidéken helyenként előfordulhat frissítő délutáni zápor, zivatar, máshol viszont erre nincs kilátás. A délnyugati, déli szél a Dunántúlon nagy területen megélénkül, egyébként jobbára gyenge marad. A hajnali 14-18 fokról kora délutánra 29-33 fokig melegszik a levegő. Északkeleten mérhetjük az alacsonyabb, északnyugaton, nyugaton a magasabb értékeket.
Vasárnap a közeledő gyenge hidegfrontnak megfelelően északnyugaton, északon már napközben időnként erősen megnövekszik a felhőzet, és ott már a délután folyamán elszórt záporok, zivatarok alakulhatnak ki. Az ország többi részén csak késő délutántól várható  mérsékelt felhőzetnövekedés, ott csapadék csak elvétve fordulhat elő. Napközben mindinkább megélénkül a délnyugati szél. Ez délután nyugat felől egyre több helyen északnyugatira, majd északira fordul. Zivatarban erős, viharos széllökések lehetnek. A hajnal enyhe lesz, csak 16-21 fokig csökken a hőmérséklet. A hőmérséklet csúcsértéke még eléri a 30-34 fokot.
Hétfőn napközben gomolyos felhőzet átvonulása várható északnyugatról. Északkeleten és nyugaton helyenként lehet gyenge, futó zápor. Az északnyugati szél a "szélcsatornában" élénk lesz, erős lökések is lehetnek. Délnyugaton és északkeleten gyengébb légmozgás ígérkezik. Hajnalban 15-20 fok valószínű. Kora délután 28-32 fokot mérünk majd.