A hétvégén és a jövő hét legelején még az északkelet, kelet és közép-európai kiterjedésű alacsony nyomású teknő, annak hátoldali hidegáramlása határozza meg időjárásunkat. A teknőhöz tartozó, kelet-európai középpontú ciklon hátoldalán olyan hideg, sarkvidéki levegő áraszt el vasárnap és hétfőn, hogy végül az ország teljes területét elfoglalja a fagypont alatti T850, mi több, északkeleti határainkat a -5 fokos izoterma is megközelíti. Szinte téli hidegségű képet látunk! Viszont a hidegbeáramlást hozó szinoptikai képnek ez lesz a hattyúdala, napjai mondhatni meg vannak számlálva. 96 órától (kedd) teljes és tartós makroszinoptikai átrendeződést ad GFS és ECM.
Egyelőre azonban a vázolt meridionális felállás eléggé életerősnek látszik. Az Atlanti-óceán feletti, hatalmas kiterjedésű ciklon peremciklonja, melynek középpontja ma a Brit-szk. fölé került, nem "bír" ezzel az elrendeződéssel.      Link
Kelet felé áthelyeződve délről megkerüli a teknő nyugati támasztó AC-ját, aztán "kénytelen" beleolvadni a keleti teknőbe. Mögötte zár és megerősödik az északnyugat-európai blokkoló anticiklon 24 óránál. A fuzionáló ciklon középpontja holnap (szombat) a nap folyamán végighalad országunk északi felén nyugatról keletre. 48 óránál (vasárnap) újabb, de már gyengébb brit peremciklon "próbálkozik". Sorsa ennek is a teknőbe való beolvadás lesz 72 óránál (hétfő). Ekkorra már a kelet-európai teknő mediciklont is generál a Földközi-tenger középső területei fölött, egyidejűleg nyugati támasztó anticiklonja végzetesen meggyengül. Hétfőn már csak egy erőtlen anticiklon-híd támasztja majd nyugatról a kelet-európai alacsony nyomású területet a Jeges-tengertől a Norvég-tengeren át az azori térségig. Ez a kép már megelőlegezi a nyugati támaszték összeomlását, az alaphelyzet felszámolódását, ami  96 óránál  -ahogy említettem-   meg is történik.

SZOMBAT (10. 05.):     Link     Link     Link
Az éjszaka nyugat-északnyugatról megnövekszik a felhőzet, reggeltől az ország északi felén jórészt borult idő lesz. A déli országrészben is sok lesz a felhő, de ott kevés napsütés helyenként és időnként előfordulhat. Reggel az északnyugati, északi megyékben elered az általában  gyenge eső. A délelőtt folyamán a csapadékhullás dél felé terjed, egyben fokozódik az intenzitása. A déli területeken azonban előreláthatólag csak kevés eső esik, és a délkeleti határvidéket ez is csak a késő délutáni órákban éri el.  A délután második felében aztán nyugat felől megkezdődik a zárt felhőzet felszakadozása, a Dunántúlon ekkor helyenként záporok alakulnak ki. A délnyugati szél mindjobban megélénkül, majd estétől a Dunántúlon nyugatira, északnyugatira fordul. Hajnalban 4-9 fokra számíthatunk. A korábban befelhősödő Észak-Dunántúlon lesz kevésbé hűvös a reggel, a tovább derült délkeleten pedig hidegebb. Délután 12-18 fokot mérünk majd, ezúttal északnyugat lesz hűvösebb, délkelet pedig a viszonylag meleg.

VASÁRNAP (10. 06.):     Link     Link     Link
Éjszaka nyugat felől csökken a felhőzet, reggel a Dunántúl nagy részén már gyengén vagy közepesen felhős égre nézhetünk fel. A Duna vonalától keletre azonban ekkor még erősen felhős, illetve borult marad az idő. A zárt felhőzet délután tovább hátrál kelet felé. Mind nagyobb területen süt ki a nap,  ezután felhőátvonulások kezdődnek az addig kevéssé felhős Dunántúlon is. Kora délutánig a folyamatos csapadékhullás elhagyja keleti határainkat Majd a késő délutáni órákban egy kialakuló összeáramlási vonalban záporok alakulhatnak ki a főváros térségében és lejjebb a Duna mentén. Az északi szél sokfelé megélénkül, északkeleten és nyugaton erős lökések is lehetnek. Kora reggel 6-10 fokot mérhetünk, míg déluránra általában 10-15 fokig emelkedik a hőmérséklet.

HÉTFŐ (10. 07.):     Link       Link      Link
Észak felől a nap első felében fokozatosan kiderül az ég. Reggel csupán az ország északkeleti felén lesz számottevő napsütés, a délnyugatin erősen felhős marad az ég. Délben viszont már csak a délnyugati megyékben lesz többé-kevésbé zárt felhőtakaró, máshol gyengén vagy közepesen felhős ég mellett a napsütés jut főszerephez. Estére pedig országszerte derült égre számíthatunk. Csapadék hétfőn már sehol sem várható az ország területén.  Nyugat-Dunántúlon az északi, máshol az északkeleti szél időnként megélénkül, északkeleten egy-egy erős széllökés is lehet. Kora reggel 2-7 fok valószínű, és kora délutánra a napsütés ellenére is csak 10-15 fokig emelkedik a hőmérséklet.

Távolabbi kilátások: 96 órától (kedd) teljesen átalakul az áramlási kép Európában. A keleti teknő felszámolódik, annak nyugati támasztó anticiklonja gyors áthelyeződéssel térségünk fölé, majd 120 órára már a Fekete-t. és a Kaukázus fölé kerül. Ezzel együtt az áramlási kép általánosan zonálisabbra vált:  anticiklonális zóna jön létre az azori térségtől Közép-Európán át a Fekete-tengerig. A ciklonok a kontinens északi része fölött helyezkednek majd el.     Link
Ez a bárikus kép azt eredményezi, hogy térségünk fölé a magasban nyugat, délnyugat felől néhány fokkal melegebb levegő áramlik. Jelen kilátások szerint majd 216 órától vált újra meridionálisabbra az áramlási kép. Ekkor azonban tőlünk nyugatra, Nyugat-Európa felett képződhet teknő.  Mi részben  a teknő ciklonjainak előoldala, részben a kelet-európai AC hatása alá kerülhetünk.      Link
Az időtáv miatt viszont ez utóbbi történés egyelőre teljesen bizonytalan.