Szép blokkosodás, majd kérdőjelek...

Kb. egy hete említettem a tavalyi helyezetet, amikor november erős örvényt hozott, idelent mégis blokk volt. Ennek klasszikus példája körvonalazódik most is. Egy biztos, ennek számottevőbben hűvösebb levegője ha megjön, akkor 20-a után érkezhet meg hozzánk a magasban. A hónap végére ez a blokk elgyengülhet, talán valamilyen erősebb csigagyáras helyzetet is eredményezve. Bár a zóna szót egyelőre kerülném, és az is lehet, hogy a blokk kiújul.

Részletezve: az örvény jelentős gyorsulását egy Kelet-Ázsia feletti sztratoszférikus gerinc megjelenése okozza 4-5 nap múlva, ez az egyhullámos (egy teknő-egy gerinc) helyzet azonban a teljes légkörben markánssá válik legalább pár napra. Itt számtalan ábrát lehetne linkelni, mindenesetre a végeredmény, az erős magassági örvény és ezzel ellentétben a gyenge/átlagos troposzférikus zonális áramlás, főleg az Euro-Atlanti térségben. Viszonylag jelentősen dőlt magassági hullámokat lehet majd látni, a gerinc troposzférikus ága pedig Grönland térségébe várható. Ennek hatására ez átmenetileg ott jobban beragadhat.  (Az első Ny-Eu-i AC még tisztán a troposzféra terméke holnaputántól, itt az egy hét múlva esedékes blokkra utalok.) 

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép




Az AC hátrálása az óceán/Grönland felé szépen látszik ezen az ábrán is, majd ez szinkronba kerül a Rossby-hullámok nyugatról felfejlődő sorozatával. Viszont itt látszik a helyzet esetleges változása a hónap utolsó hetére, nyilván ez már nagyon durva űrtáv. 

beillesztett kép




Klaszterek szintjén is látszik a blokk gyengülése-átalakulása 22-24-e után:

beillesztett kép




A hónap utolsó hetére  idelent számtalan kisebb amplitúdójú gerinc-teknő páros jelenhet meg a polárfront mentén, az egyhullámú helyzet feldarabolódhat, ez szintén az észak-déli tengelyű AC-híd/blokk gyengülését jelenti, de egyes forgatókönyvek szerint a kontinensen teknő és ennek ciklonjai tevékenykedhetnek még ezután is (fent a második klaszter).

Összegezve: a magasban az utolsó dekádban hideg levegő betörése várható, viszont mértékében, és a légtömeg pontos fajtájában eltérés van a GFS és ECM ENS-ek közt, GFS több fokkal hidegebb talajon is. Valamint nagy a szórás. Egy dolog remélhető, a jövő heti amúgy sem acélos csapi ugyan elpárolgott  a fáklyáról, de a rákövetkező héten szerintem realizálódhat valamennyi, szerencsés esetben (pl. medi) akár végre helyenként jelentősebb is.

beillesztett kép