Dunaparti, gondolom nem voltál az obszervatorium latogatason, mert akkor hallhattal volna egy kicsit a viharjelzesek hattererol. Nos en viharjelzokent dolozom, hat lassan most mar egy eve, ugyhogy valamennyi raltasom van a dolgokra.

A viharjelzés, az vihar elõrejelzés, ugyanis a várható kritikus szélsebességet (I. foknal 12 ms, II. foknál 17 m/sec max. legalabb egy helyen az adott medencében széllökés) megelözöen fel, másfél órával elötte kell jelezni. Másfél és 3 óra között óvatos, 3 óra fölött túlbiztosított viharjelzésrõl beszélünk, ami már nem jó. Ez veszélyjelzés, tehát ha olyan a helyzet, h hiába a falevél sem mozdul, akkor is másodfokot kell kiadni, hiszen épp ettõl veszélyes, h senki sem számít rá.

A legalapvetöbb dolog, h a Balaton eleg nagy es amikor nincsen pl. markans front, vagy erösebb konvergencia, nagyobb magassági széllel, valamekkora labilitással, akkor nem fogja a szél átfújni az egész Balatont. Vannak szélmérõk a Balaton körül, amik vagy elkapják a lokális szeleket vagy nem a megfelelõ feltételek esetén.
Nekem volt olyan esetem, h a magassági szél élesen kb 2500 m között hirtelen indult be, ezt a vadon (radaros vertikális szélprofil mérés Pogányváron) 15 percenként tudtam követni, és a modellek alapján láttam, h ez az éles váltás alacsonszintü jet nálunk is meg van, ráadásul 1500 m-en volt egy inverzio, alul eleg labilis, volt egy-két gomolyfelhõ és a nyugati-medncében egy konvergencián zivatarok alakultak ki sorban, amikböl 23as lökések voltak. A keletibe csak egy-két gomoly volt, amelyek nem akartak felérni 2500 -ig ugy 1500on lehett az alapja, ha beleér a semmibõl rögtön viharosat kever le. Nem ért fel odáig igy nem volt semmi. Sütött a nap ezerrel es kerdeztek ezren telefonon, h mi a bajom, h ragyogo napsütésben nem veszem le, elaludt a viharjelzö, v nem ért hozzá, hát nem látja, h süt a nap.
Az emberekben a felhös idö rosszat jelent, szél csapdék hüvös. A napos idö meleget, szélcsendet stb. Pedig a délnyugati gradiens szél csak derült idöben tud fújni, akár viaharosan, ami a legveszélyesebbnek számít a déli parton (beviszi a mtracokat). Most ebben az evben nem nagyon volt ilyen, illetve a lekeveres gomolyokkal is ilyenben esetben müködik látványosan.

Ez év májusában láttam példát amikor 8 m/sec-os szelek voltak egesznap jettel középszinten es egy ac Agárdnál 17.3 m/sec lökést kevert le es nem volt átmenet, sütött a nap. A gomoly elkapta a szélmérõt es az pont belemért, elötte nyilván volt máshol is csak ott nem volt szélmérõ.

Vagy például, amikor a Balaton nyugat-medencéjében szupercella ment át, kiadtam a másodfokot a konvergenciára, amivel a zivatar eny-dk iráyban haladt aztán ra 10 percre ketté vált (bameg ez szupercella), felismertem, h szupercella, akkor ha jobbra eltérül akkor a nyugatit kapja el, egyébként pont Tihany környékén ment volna el, ami a két medence határán van. Értesitettem vizirendöröket, h nagyon vigyázzanak nagyon durva dolgok lesznek, az elörejelzést is módosítottam, ok azt mondtak, h mindenkit sikerült kizavarni, egy hajo benn maradt ott 4-en beleestek, akik közül sikerült 3at kimenteni, a negyedik meghalt.
6 cm-es jeges estek hazkat rongált meg a szél, szóval iszonyat durva volt akkora volt a miskolci, vagy még nagyobb.
Eközben hözögtek egyes emberek, most nem neveznem meg öket, h milyen rossz volt a keleti-medencében a viharjelzés.
Mellesleg, amikor Te felelsz egy személyben a Balaton és a Velencei-tó körül nyaraló emeberek tizezreiért, akkor egy kicsit aért macerás a dolog na. Ugyis, ha hibázól, azaz az emebr életet követelõ szél nem volt elõrejelezve, akkor Te vagy annak az embernek a haláláért felelõs, és börtönbe is csukhatnak. Természetesen a legrosszabb a saját lekiismereteddel elszámolni. Soha nem szeretne senki ilyet a viharjelzök közül, volt már rá példa egyébként, föként régebben.

Szóval egy külsõ szemlélõ, aki ráadásul egy helyen van az nem fogja átlátni az egész Balaton idõjárását, a radaron mi van ez egy dolog, ugyanolyan fontos a nyomás gradiens átlagosan, illetve helyileg, nagyon fontos az advekció típusa, kis hideg advekciónál alacsonyszinten már erös szél tud lenni ezt a magassági térképeken ill. általában a nyomás tendenciából lehet látni, a magassági szél, labilitás, ill. mindennek az alapja a különféle objektomok, konvergenciak, instabilitási vonalak, amiket csak 3 óránként kézzel megrajzolt mezoanalizis térképeken lehet követni.

Szoval mindent egybevetve a viharjelzés, egyfajta veszélyjelzés, amit nem lehet tökéletesen csinálni, mert ngyon összett, mellesleg a viaharjelzések átlagos bevállása 90 %, tehát nagyon jónak mondható. A Balatonnál sokan saját kárukon tanultak meg, h bizony jok a jelzések és hoszú távon jobban járnak, ha rá hallgatnak. Szóval mindig lehtlesz egy kiragadott pédát hozni, és bele kötni egy-egy napba, attól is függ, ki viharjelzõ, épp milyen napja van, hiszen ö is csak ember, de ha mindent figyelmbe veszünk, és a Balaton környékén élõ emeberek véleményét is meghallgatjuk, vizirendörökét, életmentõkét akik folyamatosan figyelik a viharjelzéseket, szóval jók, nagyon jók a visszajelzések.
Ennyi, ha érdekelnek konkrétumok, akár a hétföivel kapcsoltban akkor irjál.

Udv.

Zoli