Noli: valo igaz, hogy a foldtorteneti "kozel"multban boven volt pelda olyan gyors felmelegedesre, mint a jelenlegi. Sot, akar olyanra is, amit a kimamodellek a kovetkezo 100 evre elorejeleznek. Viszont a mostani melegedesnek a kiindulopontja van ott, ahol az eddigieknek a csucsa volt: 15-16 fokos foldi atlaghomersekletnel... Ennel magasabbra az utobbi nehany millio evben egyaltalan nem volt pelda, ezert belathatatlanok a kovetkezmenyek. (Akar olyan folyamatok is belephetnek, amik eddig nem jelentek meg - mint pl. a fagyott talajokbol felszabadulo CH4, de ez csak egy a sok kozul.) Az emberi tarsadalomra nezve pedig kulonosen belathatatlanok a hatasok. A fejlett, foldmuvelo kulturak nem johettek volna letre, amig nem stabilizalodott az eghajlat - es technika ide vagy oda, a mai mezogazdasagot is tonkre tudna tenni egy hirtelen eghajlatvaltozas.

A glacialisok - interglacialisok lehulesi szakasza egyebkent mindig sokkal lassubb volt, mint a felmelegedes. Ennek oka nem egeszen tisztazott, de "gyanus", hogy ha barmilyen okbol elindul egy melegedes (az elmult par millio evben ez az ok a Fold palyaelemeinek valtozasa volt), azt sokkal tobb pozitiv visszacsatolas tudja elosegiteni, mint a megkezdodo lehulest... (A lehulesek jellemzoen 60-80 ezer evig tartottak, a visszamelegedeshez eleg volt par ezer ev is - persze voltak kozben kisebb, atmeneti visszafordulasok" is.)

A tudomanyagak osszefuggeseirol pedig annyit: epp egy geologiai (pontosabban: folyovizi uledekekkel foglalkozo) konferencian vagyok, ahol sokfele osszefuggesben elokerult az eghajlat. A "paleo"eghajlat is, amirol ezek az uledekek (is) rengeteget elarulhatnak (az egykori tengerszintvaltozasokrol meg inkabb!), de kisse meglepo modon a mostani klimavaltozas szinten. Ugy tunik, mar a nagy olajtarsasagoknal is keresik a kiutat: ok eddig csak szenhidrogen-tarolokozetkent vizsgaltak az uledekeket, de most mar eppugy kutatjak azt is, hogy CO2 tarolasara milyen lehetoseget adnak ezek a kozetek. Meggyozodesem, hogy ez a modszer, a CO2 fold alatti tarolasa is jol mukodne: ha egy tarolokozet porusaibol a foldgaz - a konnyu CH4 - evmilliokon keresztul nem jutott ki, akkor ez a sokkal nehezebb CO2-nak sem "sikerulhet"... Mas kerdes, hogy a kibocsatasnak csak egy reszet lehet igy eltuntetni, es igy is nagy-nagy technologiai valtasra lenne szukseg. Hiszen egy eromubol kibocsatott CO2-t ossze lehet gyujteni, el lehet vezetni, de pl. a jarmuvek kibocsatasaval ezt nehez lenne megtenni...