Érdemes figyelgetni a szélirány változásait is a zonalitás megítélésénél. A téli zonalitást leggyakrabban elõoldali szituáció, gyakori délkeleti, déli szelek vezetik be. Azután jönnek a hátoldali, északnyugatias légmozgások, melyek eleinte viszonylag enyhe, óceáni levegõt szállítanak hozzánk általában ismétlõdõ jelleggel. Elõbb-utóbb azonban az északi komponenst is tartalmazó áramlások meghozzák a hidegebb, poláris levegõt is.
Nem tudom, ki vette észre, de idén õsszel mintha bezárták volna az északi "szélkaput". Kizárólag déli komponensû szelek voltak: dk-i, d-i, dny-i. Még a hidegadvekció is jobbára keletrõl történt, talán egy-két nap volt csak északias légmozgású. Ez az állapot december elejére megváltozott, most már ény-i szeleket bõven tartalmazó, "érett" zonalitás van. Várható, hogy az északi komponensû áramlás egyszerre csak sarki levegõt is lehoz a mi szélességünkre.
Egyébként magasra törõ gomolyfelhõk vannak az égbolt keleti felén, nyáron is szépek lennének. Nyilván nagy a függõleges hõgradiens, ahogy tengeri eredetû légtömeghez illik.
nevet