Hát igen, nagyon nem mindegy, hogy milyen adottságú területen kertészkedik az ember.

Sokan szeretnének különleges növényeket nevelni, de nem tudnak a rossz klíma miatt.

Máshol meg, rendelkezésre áll a lehetõség, de nem használják ki. Budapest belterületén is nagyítóval kell keresni a mediterrán és szubtrópusi növényeket, pedig rengeteg lehetne. Ott van bizonyítékul pl. az ELTE Füvészkert a VIII. kerületi Illés utcában. Az a rengeteg különlegesség, ami ott megmarad, az a város belterületi részein máshol is lehetne. A közparkokból mégis hiányzanak ezek a fajok. A magánkertekben is ritkák, csak néhány kivétel van (ciprus, gránátalma, füge).

Itt van Dlusztus Miklós remek írásának linkje ami ehhez kapcsolódik.

Link


Sok felé a nagyon kedvezõ fagylefolyású dombokról (szõlõhegyekrõl) is hiányzanak a megtelepíthetõ egzóták. Bízom benne, hogy ez azért van mert nem ismerik az emberek ezeket a növényeket és nem azért, mert nem érdeklik õket.

Egyébként azzal együtt, hogy a mi kertünk klímája nagyon kedvezõ a korlátozottan téltûrõk neveléséhez, "cserébe" a talajviszonyok rendkívül pocsékok. Kb. fél méter vastagon sittel kevert homok van, ez alatt meg tiszta sárga homok. Ha más nem, legalább annyi elõnye ennek is van, hogy a vízátengedés-drénezõdés- kiválóan mûködik. (A legtöbb növény azt szereti, ha a viz nem áll meg tartósan rajta és a gyökerek így elegendõ levegõt kapnak.)
Persze az ültetõgödrökbe jó földet és komposztot szoktam tenni.