Régi telek makroszinoptikai térképeit (GFS térképarchívum) átböngészve a következõkre jutottam:
A mostanihoz hasonló felállás kifejezetten gyakori. Tulajdonképp átszakított Vojejkov-tengelynek felel meg: délnyugaton az azori AC, északkeleten szintén magasnyomás, melyek azonban nem tudnak összekapcsolódni egymással, mert északnyugatról közéjük nyomakszik az északatlanti minimum alacsony légnyomású nyúlványa. Az északkeleti anticiklon középpontja az esetek döntõ többségében (most is) Skandináviától keletre található. Ebbõl kifolyólag a skandináv (fõleg a nyugat-skandináv) nyomásfáklyák nem teljesen mérvadóak, hiszen éppen a Skandináv-félsziget a rés az (AC)pajzson. A finn és az északorosz myomásfáklyák legalább olyan érdekesek, de még ezek igen magas értékei mellett is elõfordulhat, hogy nem északkeleti hidegáramlást, hanem elõoldali, dél-délkeleti légmozgásokat kapunk.
A vázolt helyzetben az északkeleti anticiklon déli peremén kontinentális hideglevegõ áramlik északkeletrõl felénk, az azori AC és az északatlanti peremciklonok közös áramlási rendszerében pedig ny-ény felõl enyhe, páradús óceáni légtömegek tartanak Közép-Európa irányába. Tulajdonképp a kontinentális hideg, és az óceáni enyheség "harcáról", egymásnak feszülésérõl van itt szó. Nem véletlen, hogy Magyarország északkeleti részére inkább hó, míg északnyugat-nyugatra jobbára esõ néz ki a következõ idõszakra.
Van abban némi igazság, hogy az idei télen a folyamatok hajlamosak rossz irányba menni (a tél barátainak szemszögébõl) Ez így volt a múltban is. Például, a remek 1968/69-es télen hasonló helyzetben többször is az északkeleti AC és a tõle délre örvénylõ mediciklon észak-északkeleti áramlása végigmasírozott Európán, a zonalitás messze nyugatra szorult vissza. Más években (és sajnos, idén is) a keleti akciócentrumok nem, vagy csak nehezen jutnak szóhoz, és az azori magasnyomás nyújtogatja be hozzánk az orrát a hozzá tartozó enyhe levegõvel.
A legfrissebb ECMWF nem sok jóval kecsegtet, maradunk a nyugati (atlanti áramlásos) térfélen. A GFS mutatja ugyan a változást, az északkeleti AC térnyerését, fölöttünk k-ék-re forduló áramlással -de sajnos, 200 órán túl.
Meg kell jegyezni, ez csupán egy futás, és a helyzet labilis, egyensúlyozó jellegû. Lehet, a következõ futások mást mutatnak majd.
Még annyit, hogy amíg ilyen 1025 hpa körüli légnyomás értékek vannak, alapvetõ változásra, sok csapadékra, nagy havazásra nemigen számíthatunk. Ehhez mindenekelõtt jelentõsen csökkennie kellene a nyomásnak. Sokat segítene az azori magasnyomás térvesztése, aktív mediciklonnak a megjelenése, mely az északi oldalán ránk húzhatná az északkeleti hideget. hideg Pontosabban, fordítva van a dolog: mindezek az északkeleti hideg dominanciájának kezdetét jelentenék. A magam részérõl egyelõre reménykedek ilyen kimenetelben. havazas