Szia Bubu!
Jó is, hogy mondod a locsolást. A tavalyi rémálom aszályos nyáron megfogadtam, hogy többet nem fogok napi 3-4 órát szaladgálni a karókkal, pálcákkal terelt hosszú slaggal a sorok között a hõségben, mert valamelyik növény mindjárt elpusztul.
Az idén ennek véget vetettem, több heti munka (tervezés, összeszerelés) után most a hõség elõtt elkészült a csepegtetõ öntözõ rendszer (egyelõre csak az egyik kertben üzemel amit gondozok). Idõzíthetõ, programozható az egész, a rendszert pedig a növények vízigénye és az esetleges természetes csapadék elérhetõsége (szabadföldi vagy fóliás) miatt ágakra osztottam ami tetszõlegesen elzárható vagy megnyitható. Adott idõ alatt több vizet is tudok kijuttatni mint a slaggal szaladgálva (hasznos munkaidõ megtakarítás amit más kerti munkára vagy szabadidõre fordíthatok), valamint az elektromos szivattyú fogyasztása is kevesebb a rövidebb öntözés alatt. A víz pontosan oda jut ahová kell (gyökérzónába csöpög), így víztakarékos is, plusz az utakra nem megy semmi, így remélem a gyom is ritkább lesz. A mai próbanap után (2 óra öntözés alatt, 2 m2 vizet kijuttatva mindössze 35 Ft-ból) a hõség ellenére minden növény úgy állt, mintha csak 15 °C lenne, a földje este is nedves volt még.
Most azt kell kikísérletezni, hogy milyen gyakorisággal mennyi vizet juttassak ki. Ezt a gyakorlat majd megoldja. Itt a kopasz homokon sajnos nem megy másként. Én pedig egy életre megutáltam a tömlõ markolászását. hány Persze van pár konténeres növény, amit nem öntözök így, de azt a locsolókanna is megoldja.
Én magam is a hajnali idõszakra tervezem az öntözési programot, akkor nincs olyan nagy különbség a talaj és az öntözõvíz hõmérséklete között. Bár nappal a becsöpögõ víz is inkább meleg, mint hideg, mire végigkolbászol a fekete csõkígyón. Ja, az öntözéssel egyidõben (nyilván nem a nappali hõségre gondolok) permetezni is tudok, ami eddig elképzelhetetlen volt számomra ugyanazon a napon, mert vagy a permetet mostam volna le az öntözéssel, vagy a nedves levélre fújt szer hígult volna fel túlságosan. Ja és a gombás, bakteriális levélbetegségek is meg vannak így fékezve, mivel nem lesz nedves fent a növény, csak esõs idõben.
A szõlõrõl köszi az infót, egyelõre anyám szerint "nagyjából rendben van", a fertõzött fürtök, vagy fürtrészek kezdenek elszáradni, a betegség nem terjedt tovább elmondása szerint, de majd vasárnap-hétfõn megnézem saját szememmel is, ha kell kap még 1 permetet...