Na, de leegyszerűsítve a dolgokat, szeretném akkor a lusták kedvéért kiemelni a lényeget a cikkből. Kezdjük az éves eloszlással:



beillesztett kép


A képen nagy, vaskos felirattal jelöltem a különböző makroképek esélyét ábrázoló grafikonokat az idő függvényében. 10 éves átlagokról beszélünk. A zöld a MERIDIONÁLIS (Serie 3), a piros a VEGYES (Serie 2) és a kék a ZONÁLIS (Serie 1). Látszik, hogy az 1962-1976 közötti időszakban nagyon kiugró a meridionális képek esélye, utána van egy visszaesés is. A vegyes képek rovására történt mindez, az lecsökkent, míg a zonális maradt kb. ugyanannyi. Nem, nem a zonális évek dominálnak eszerint, ellenben Floo állításával.


Menjünk tovább, nézzük meg a telet, mert nekem az a kedvencem nevet

beillesztett kép


Mi látszik? A kiugró meridinális hatás megjelenik 1960 körül (10 éves átlag!), majd azóta durván lecsökkent, 1978 óta 50%-ról 20%-ra esett a meridionális képek esélye télen. Ezzel szemben a zonalitás meredekebben nőtt, mint a meridionalitás, 25%-ról 1985-re 40% fölé növelve valószínűségét. Ergó 1960 körül nagy meridionális telek lehettek, 1975-1991 között pedig zonálisak dominálhattak. Be is húztam csúnya, bugyuta két pontos mozgóátlagokat a szemléltetés kedvéért.

Nyáron a legérdekesebb az eltérés és itt lehet kapaszkodót találni a csapadékhoz:

beillesztett kép



Brutális meridionális hajlam 1961-1981 között, a vegyes rovására, a zonalitás pedig szépen, lassan, de csökkent. És ez lehet Floo számára egy kis plusz bizonyíték: A zonalitásos nyarak esélye 1940 körül 35% volt, azóta többé-kevésbé egyenletesen csökkent, 25% környékére. Itt is behúztam egy ronda mozgóátlagot.

Mennyi hasznos információ van már a weben ezekről az elméletekről és elképzelésekről és milyen kevés "kutatómunkával" mennyi érdekes információhoz lehet jutni...