Azt elfelejtettem leírni, hogy a negatívcsigagyár övezeti SST anomália mellett attól délre, az AC övben az idén tartósan pozitív az SST anomália, ami egészen biztos, hogy nem erősíti az Azori AC-t. 1996-tól van archívum. Nem túl régen figyelemaz SST térképet. Sajnos sem időm, sem erőm az archívumot érdemben végigmolyolni, más térképekkel együtt, makrohelyzeteket elemezni, abból statisztikákat készíteni, stb. Szerintem ez még egy diplomamunka keretein is jóval túlmutat.  Keresni kéne az archívumban jelenlegihez hasonló és tartós anomália helyzetet. 
 
Az egészen biztos, hogy a felszíni vízhőmérsékletetműholdról mérik (infravörös  szenzorral, az meg a víz mélyébe nem lát le), úszó bójás méréssel kiegészítve. Máshogy 50 km-es felbontású térképet nem lehetne készíteni, 5 km-est pláne.  
Az, hogy mi az ok, mi az okozat, a Devla tudja. A kutya csóválja a farkát, a farka a kutyát, de szerintem a klíma egy bonyolult hálózatban egymás farkába harapó kutyafalka, semmiképp sem egy egymás kezét fogó gyerekhad körtánca. 

Vízhőmérséklet, anomáliák, ciklonok, AC-kszelek: Néhány éve valamelyik télen Kanadára, az USA-ra szakadt folyamatosan az északi hidegmag. Ezt utána a bivalyerős csigagyár folyamatosan az óceánra rántotta. Meg kéne nézni, hogy milyen volt akkor az atlanti hőmérséklet anomália, mennyit hűtött a hideg levegő, meg nem csak az Atlanti, hanem a Csendes óceán északi részén milyen volt az anomália (kutyafalka). Hogyan változtatta meg az atlanti vízhőmérséklet anomáliákat a kerülő úton, de végső soron az Atlanti óceánra folyamatosan rászakadó hideg levegő.
Ehhez képest Európa időjárására vonatkoztatva az El-nino/La-nina csak távoli csaholás.  Ha a klímamodellekbe be van építve az SST anomália változása és annak modellezése több hónapos időtávlatban megfelelő pontosságú, akkor van értelme a több hónapos prognózisoknak, ha meg nincs, vagy nem elég pontos (lásd pl. az El-nino előrejelzése), a klímamodellek csak addig láthatnak előre, amíg az SST anomáliában valami fejre nem áll.