2024. november 24., vasárnap

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#10038
Tudom, hogy jobbak, ilyesmikkel is dolgozom. Tényleg üdvözítő, hogy egyre többen ismerik fel az antibiotikumos kezelések buktatóit és igyekeznek is elkerülni a fölösleges használatukat. Szinte mindenki csak a klímaváltozásról beszél, pedig ez is egy összetevője az élhető(bb) világnak. Mellesleg az emberi táplálkozásban is vannak olyan dolgok, amikről a nagy többségnek fogalma sincs. Mondjuk szerencsére, mert lehet, hogy többet nem ennénk meg szinte semmit sem.  laza
#10037
Köszönöm, most már minden világos. Megbocsátok! laza laza
#10036
Kérlek szépen,  bocsáss meg nekem.
A CCN (Cloud condensation Nuclei, ködképző magok) azokat a pici kondenzációs magokat jelenti, amire nanoméretű vízcseppecskék képesek kicsapódni,  hogy aztán a (réteg) felhőben kalandos életet éljenek, amiről szépséges cikkeket lehet olvasni. (hozzam?) - ezek a felhők stabilak, messze vándorolnak kontinenseken át, éjjel melegítenek, nappal árnyékolnak, és szelíd energiaforgalmat bonyolítanak horizontális és vertikális irányban, - talán rokonságban a zonális légköri mintázattal.
Az IFN azokat a magokat jelenti, amikre megfelelő energiakörnyezetben (téli hófelhőben, nyári zivatarban) hirtelen vízcseppecskék/jégkristálykák képesek kicsapódni, hogy a többi vízgőzzel hópelyheket,  illetve sok kis jégszemet (ezüst-jodid)  vagy néhány nagy jégszemet alkossanak, és eső vagy hó vagy jég formájában kihulló csapadék legyen belőlük.  Ezek a felhők ritkán vándorolnak messzire,  helyette a keletkezés az, ami áthelyeződik.  (Kedves Modik,  kérem javítsatok!)
A DMSO szerves gáz, amely ként tartalmaz és a légkörben átalakulva, a CCN egyik fő forrását jelenti, ezt algák, korallok, baktériumok lehelik ki, és az ő aktivitásuktól ilyen módon,  a felhők milyensége is függ,  és ennek a mintázatáról is vannak már szép cikkek (2018 tavasz, Bioszféra).
#10035
Szerencsére vannak probiotikumok, és (becs-szó)  jobbak, mint a vitamin premixben kiadagolt Enrofloxacin.  Már pulykában is lehet használni.  A téma doyenje, akit érdekel, a debreceni egyetemen Dr. Kardos Gábor,  ő sokat dolgozik állatorvosi területen is, és a Campylo témában is komoly neve van. - és emberi, megszólítható szakember, aki válaszol is a kérdésekre...
#10034
Az (is) gáz, hogy az állattenyésztésben orrba-szájba nyomták az antibiotikumokat hozamfokozó céllal. Ez szubterápiás dózist jelent, bele a takarmányba, válogatás nélkül. Létrehoznak egy olyan immun-státuszt, amiben visszanyomják a kórokozók hatását és a szervezetnek több energiája marad a növekedésre. Ez így szuper, csak a rezisztencia kialakulásával nem számoltak. Máris vannak olyan baktériumtörzsek, amik magasról tesznek a kezelésre és sajnos már a humán-gyógyászatban is megjelentek. Plusz a sertéstenyésztésben majdnem nélkülözhetetlen a cink a malacok hasmenése miatt, ami ugye nehézfém és feldúsul a természetben. Szerencsére van már természetes alternatíva, ráadásul az EU-ban 2020-tól tilos lesz nem terápiás céllal az antibiotikumok használata. Az más kérdés, hogy szinte egyik ország sincs felkészülve erre. Nálunk pl. dúl a Pató Pál úr-szemlélet, csak az a helyzet, hogy amikor élessé válik a tilalom, egyesek akkorát fognak szívni, hogy a fal adja a másikat.  Biológiában nem megy egyik napról a másikba. beteg
#10026
A vízgőz akkor tudja a teljes hatását kifejteni,  ha stabil felhők képződése lehetséges.
Ehhez ködképző magok (CCN,  szemben a jégképző magvasítással - IFN)  megfelelő mennyisége szükséges a légkörben.
Ezek csak olyan repülő objektumok lehetnek, amelyek a megfelelő méretükhöz még megfelelő vízoldékonysággal is rendelkeznek. ( IFN esetében ez másképp működik, de ott is látunk egy óriási katalitikus aktivitást, akár már -2C hőmérsékletnél jégkristályok képződnek pl. bizonyos növény-pathogén baktériumok jelenlétében, stb...)
CCN többnyire a szulfát  aeroszolokból lesz.  Ez alakítja ki a stabil felhőket,  amelyek a mostani légkörből újabban eléggé hiányoznak.
A képződésükhöz egészséges tengerekre lenne szükség, algákra és korallokra. Utóbbiak a trópusokon az algákkal egyenlő nagyságrendű DMSO termelésre képesek! (cikket lásd 2018. tavasz, Bioszféra)
A vulkánkitörések kénforgalma csak ideiglenes, leülepszik, ha  a biogén DMSO ciklus háttér - aktivitása sérül.  az élő tengeri ökoszisztéma szolgáltatás  tudja csak újra és újra visszajuttatni a ként a légkörbe.
A Nobel-díjat a dologért, James Lovelock már megkapta...

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 12:30:18

Kõszeg

8.1 °C

RH: 58 | P: 1025.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.