2024. november 28., csütörtök

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#10636
Segéd ide vagy oda, helyesbítéssel meg anélkül is zagyvaság ez megint szomoru
#10634
Mielõtt Nano hívná a segédjét, helyesbítek; az ûrállomás és a közelítõ objektum közt akár pár száz méter,vagy 1-2 km. távolság is okozhatja a fényes-árnyékos vizuális észlelést itt a földön. Az egész ISS észlelés pedig egy nagyszerû látvány, annál nagyobb keringõ obszervatórium nincs jelenleg a föld körül. Ha esetleg lezuhanó, alsóbb pályára kerülõ mûhold lenne a közeljövõben, azt a Nasa úgyis jelezné. Az viszont húzna csíkot maga után, ha épp olyan beesési szögben érné el az alsó légkört. Ezek már nem pár dekás kavicsok lennének, hanem kb.egy autó motorja, tele aluval,titánnal és kevés vassal. A kedvezõ az, hogy nem ürközi sebességgel "esne" le, mint az oroszok kõsziklája hanem elnyújtott pályán lassan elégne.
#10633
Szerintem jól írtad le az eseményt, csak hát innen lentrõl nézve vizuálisan lehetnek meglepetések. Kezdjük talán a teher- és csere ûrhajók megközelítési pálya síkjával. Az alsóbb objektum keringési sebessége gyorsabb lehet, ahogy közelít alulról a ISS.-hez, ez lassul, ahogy távolabb ér a hosszabb pályára, (r-radiens) ahogy közelebb ér az állomáshoz. És itt lehet a föld árnyék-félárnyék effektus, amit itt lent vagy látunk, vagy nem. Pár száz km. különbség is okozhat vizuális eltérést, sõt a keringési 1.40 órás eltérés. Ugyanez visszafelé is, a leválás után.
( na most nagyon hülye beírást adtam,vagy nem, elnézést.)
Különben sokszor láttam egyéb mûholdakat is derült égbolt mellett, hogy egy perces észlelésnél fel "izzanak" mint egy esthajnal csillag (Vénusz), majd elhalványodva kialszanak a horizont felé haladva.
#10632
Visszavonom az állításomat. Ezt a képet linkeltem a Gugli valahonnan (megszûnt a Picasa, most van archívum, meg gugli fotók, meg drive, pedig kipróbáltam kijelentkezve. Link Itt minden adat megegyezik, koordináták, távolság. Aztán vannak napok, mikor az állomás 200 m-re van az ûrhajóktól és néhány tized fokkal arrébb. Júli 25-én 22.14-kor az ISS mellett nincs semmi. 23.54-kor kis eltéréssel ott van a Soyuz MS-01 és a Progress MS-02, (Nincs Progress MS-03, nincs Dragon) 1.30-kor megint egyedül van, 3.07-kor megint ott van az elõbb említett kettõ megegyezõ adatokkal. Feladom, megõrülök, zivatar ez nekem magas. Elvileg látszana ha épp nem messze megy egy ûrhajó még ha 3 mag fényességet is adnak meg. Én láttam at Atlantis utolsó repülését, de láttam a Soyuzt is Noli fényképén. Nem lehet linkelni az oldalt, ha érdekel valakit: Calsky.com>helyszín megadása>Satellites>Satellites within interval>dátum kiválasztása. Rafinak gyönyörû a képe! laza
#10630
Én is az ISS.-re tippelek. (nem jelenik meg a linked)
#10625
Egy órája 2 narancssárgán izzó objektum húzott el az égbolton keletre. Csóvát nem húzott, kb. repülõgépekkel egyezõ sebességgel haladtak (ránézésre), majd egy idõ után (kb. fél perc) kialudtak. Ilyet én még sosem láttam.

Mi lehetett?

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 21:06:23

Budapest III. - Flórián tér

6.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.