2024. november 27., szerda

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#11661
Pedig ez tényleg igaz. Nem értem mi a hülyeség benne. Én is nagyon utálom a gyomirtót ,
mert olvastam hogy milyen veszélyes.
#11656
Távol áll tőlem az olyasmi. De ez nem hinném,hogy hülyeség kategória. Az biztos,hogy 8-10 alkalomnál többször  lepermetezik a nagyüzemi almaültetvényeket egy szezonban.
#11647
Azért minden hülyeséget nem kötelező elhinni.
#11645
Sőt,a szupermarketekben kapható almákat 16-szor,de olyat is hallottam,hogy akár 32-szer is lepermetezik egy évben mire leszüretelik a fákról!
#11634
Nagyon köszönöm, akkor ezt kipróbálom!vidám
#11633
Igen, ez más elven működik. Még nem késtél el, be tudod szerezni, mert a rajzás szerintem még nem indult el, kb kisdió nagyságú almánál szoktuk a vegyszeres védekezést beindítani, amikor előrejelzésre használjuk nagy felületű gyümölcsösben. Irdatlan mennyiségű almamolyt tud fogni és ez fajspecifikus, semmi más kártevőt nem vonz. A színcsapdák kisebb hatékonyságúak. Egy csapdában 2 db egység van, ez kb 1 fára elégséges egy szezonban. A védelem azért nem teljeskörű, de ha nem akarsz rovarölőt használni a moly ellen akkor alternatíva lehet.
#11632
Köszi a választ!  Azért a Mospilan után várnom kéne, vagyis a gyerekeknek, hogy ne érintkezzenek a fával és környékével..nem? Vagy túlzásba viszem?
#11630
Köszönöm. Akkor ez lehet, hogy más csapda, mint a Bálint gazda által reklámozott fehér lapok, amik viszont sajnos botrányos módon, de a méheket is megfogta szomoru Fel is háborodtam rajta.
Ha most virágzik, érdemes még beszerezni ilyet, vagy már lekéstem?
#11628
Az alma növényvédelme nem egyszerű dolog. Az szupermarketekben szépen mosolygó almák 8-10 alkalommal kapnak növényvédőszert egy vegetációban. Ha kicsit "biosítani" akarod az molyok elleni védelmet, próbáld ki a szex-feromon csapdákat. Ezeket eredendően a kártevők előrejelzésére használják, de egy-két fát lehet védeni vele úgy, hogy több csapdát is kiraksz a fára. A működési elve: a hím lepkéket megfogja a kis kapszulába itatott női feromon csalogató hatása, rajzó hímek meg felragadnak a ragacsos lapra, így elmarad a násznevet (almamoly, lombosfa fehérmoly csapdák kaphatók) Azt hiszem a Növényvédelmi Kutatóintézet gyártja és forgalmazza (Csalamon csapdák néven forgalmazzák)
#11627
De alapos akarsz lenni! Igen ,az almát többször mosdatni kell, de nem kell olyan illó olajos kénes-foszforsavészteres kölni permet, elég az az általános Mospillan, szaga sincs, de hatékony. A mottó, a rajzások idején ,vagy most ugye a tetvek ellen. 1-2 szer. Hatásosabb mint a kézzel nyomkodás. Az időjárást is hozzá kell hangolni a hatékonysághoz, - tehát nyugis, szélcsendes napnyugta előtt 2-3 órával, és ne essen másnap délig.

#11626
Ó köszönöm, hogy ennyire utánajártál nevet

Arra van valami egészségbarát módszered, hogy az almát megvédjem a moly ellen? Pici gyerek is van és nem akarok durva szert, mert az almafa alatt is szokott "molyolni" a pici, a nagyok meg felmásznak rá. 2 éves periódusa van a fának, idén ismét jó sok virága van, de jó lenne, ha nem lenne mindegyik kukacos (bár túléljük, csak 2 éve elég sok lehullott már idő előtt).

Esetleg valami illóolajos permetezéssel próbálkozni? Tudom, szánalmas a kérdés, mert ha jól tudom az almamoly ellen nem egyszerű és nem elég egyszer (de kétszer sem) védekezni... Mivel azonban csak 1 fa van, hajlandó vagyok többszörös energiabefektetést is alkalmazni, akár mechanikait, ha van rá ilyen módszer...vidám Az őszinél pl. a tetveket kézzel lehúzom.
#11616
Ennyit  találtam:

Link

Ezek szerint nem a hajtáshervasztó, hanem a barackmoly, vagy a keleti gyümölcsmoly lárvája.
Úgy rémlik, én is találkoztam vele őszibarackon. A hajtásvég megduzzad, az érintett levelek elszáradnak, a hajtásvéget felboncolva látszik a lárva járata. Kárt nemigen okoz, mert nem tavasszal fertőz és az őszit mindig erőteljesen kell metszeni.
#11615
Én a fiatal őszinél láttam tavaly ilyen hajtáshervasztó tüneteket. vagy akkor az nem az?

Fehér, vagy sárga ragacsos lapokkal nem lehet befogni ezeket a szerzeteket?
#11614
Ahhoz, hogy a hajtáshervasztó ne csináljon nagy kárt, még a virágzás alatt, a sziromhullás vége előtt kell felszívódó szerrel (pl. mospilan) védekezni. A hajtáshervasztó különösen a fiatal fákon, a korona alakítás alatt okozhat nagy kárt.
#11612
Módosítanom kell a kajszi termés előrejelzést: Szarvason (külterület) nem nagyon jut a lekvárkommandónak, hiába fagyvédő-öntöztem. A gyerekkommandónak azért jut elég, ha el tudnak jutni Szarvasig. Békéscsabán (belterület) jobb a helyzet, talán lekvár is lehet. Pálesz összesítve is kizárt.
Cseresznye: Szarvason még teljes virágzásban van, kb. 2 m-en ellenőriztem: a bibeszál elfagyott, fekete, a bibe többi része friss zöld, élő. Feljebb nem vizsgáltam. Möglátjuk.

Növényvédelem: Megjelentek a cseresznyén levéltetvek, virágzás ide - oda, valami méhkímélő szerrel permeteznem kell. Ugyancsak permetezni kell a körtét a hajtáshervasztó közeli támadása miatt.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 10:38:22

Szolnok

1.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.