2024. november 21., csütörtök

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#12985
Érdekes, nálunk meg ormányos nincs, lehet, neked az erdő közelsége miatt van, fene tudja.
#12984
Nálunk van valami ernyő vagy fészkesvirágzatú növény, azt szeretik a lepkék, meg a poloskák is. Meg szoktam hagyni a paradicsom mellett (is), így, ha nem is teljesen, de inkább azt legelik a poloskák.
Nálunk az ormányosokkal van harc minden tavasszal, arra még nem találtam megoldást. A természet már igen, de még az elején vagyunk, azaz szaporodnak fel a pókok, szúfarkasok, gyilkos poloskák; ezek vadásznak az ormányosokra. Viszont ők meg júni közepe körül visszamásznak a gyökerekhez és eltűnik a vadászok zsákmányállata.
#12981
Én is valami élősködőre gondolok, tetű biztos van,  mert azok a piros kidudorodások gyanúsak, a levél fonákján elég, ha csak pár tetűt látsz, az is látható tünetet okoz a levéllemezen. De mintha valami sodrómolyféle is odapihent volna, fene tudja. Mondjuk én nem rovarölőzök, mert eddig nem okoztak olyan problémát, ami leradírozta volna a termést, max kukacos lesz, az meg minket  totálisan hidegen hagy.
A poloskákkal kell fizikailag küzdeni, ami kimerítő tud lenni, meg esetleg a kék színű tetveket nyomorgatom össze az őszin. A hangyákat ragacsszalaggal távol próbálom tartani, hogy ne védjék a tetveket, meg katicákat szoktam a tetves levelekre telepíteni, hogy falatozzanak. 
#12979
Különben a kén és a rézgálisos alapu permet jól elbirja egymást, Egy löketbe kijuttaható 1- 0,5% -os töménységben. (szélcsen körüli helyzet)
 A rézalapú szerek védenek a monilía ellen. Vannak felszívódó szerek is de szeritem a kontakt ( felületi védés a jobb) laza)
#12978
Furcsa az a fehér pöttyöződés,; pajzstetü tojások. Gyorsan adj egy vastag kénes lemosót, a kihajtott virágok kímélésével.(nevikén 0,5%-1% csak a veszőre.
#12975
Nem láttam rajta semmit, alaposan megnéztem. És egyébként a még teljesen ki nem pattant rügyek is meg vannak fonnyadva, el vannak deformálódva. Gondolkodom egy suhángra visszametszésen, plusz gombaölőszeren. 
#12974
Ez egy tipikus tavaszi levéltetű

Link
#12972
De akkor mi az isten? duhos Nem volt ennek a fának tavaly ősszel még semmi baja, erre most így hajtott ki. Pontosabban még ki sem hajtott, csak próbálkozik. Pont mielőtt kihajtott volna, megjelent a tövétől fél méterre egy vakondtúrás, de azt olvastam, hogy a vakond szándékosan nem bántja a gyökereket, bár megsértheti azokat, ahogy dolgozik a föld alatt. 2019 őszén ültettem a fát, szóval már jókora gyökere kell, hogy legyen, nem hiszem, hogy egy vakond tönkre tudná tenni.
#12971
Ez nem fagykár!
Az alma levele -300 fokot kibír.
#12970
Így néz ki. Előtte nem volt semmi baja.

beillesztett kép



beillesztett kép

#12968
Én csodálkoznék, ha fagykárról lenne szó. Csak nem volt arrafelé -6-8 fok, sőt, bimbók -10 alatt fagynak el. A kajszin a bibeszál alatt bent milyen színt látsz? Vagy már nincs ott semmi?
#12960
Nem tudom. Ma valaki azt mondta, hogy fagyás. Van batul almád? Jókat hallottam róla. Neked hogy ízlik? A húsvéti rozmaringot nagyon szeretem, amikor még friss, kemény.
#12958
Szakmai ismereteim nincsenek az almákról, tapasztalatom annyi, hogy abban az évben,  amikor a pirosbogyós ezüstfa -6 fokban virágzott az almáknak semmi bajuk nem lett (mármint a rügyeknek). És idén még legalább 1 hét kell nekik a virágzáshoz, magyarul akkor már előrébb tartottak valszeg az almák is és nem lett bajuk. Érdekeszavarban
Lehet ennyire kitenyésztett/nemesített almák?
Nekem csak egy bóti alma van az előző háztulajtól, a többi az régi magyar fajta (batul, húsvéti rozmaring, meg bordás alma), ezek bírnak mindent, még azt is hogy nincsenek permetezve, metszve (mondjuk ez utóbbi kettőt szokták hiányolni erősssen).
#12957
-4,2 és -5,2 C. Azért nem értem én sem, mert az almának tényleg jobban kéne bírnia. De nem tudok másra gondolni, mint fagyásra, mert a hideg előtt még egészségesnek tűntek a rügyek. Idén virágzott volna először, de leszedtem a virágbimbókat.
#12956
Mennyi volt nálatok a Tmin?
Itt az almafáknak nem lett semmi bajuk, még egy átültetett kis csemete is megúszta, amire majd ráoltanák (magról kelt a kerítés mellett a sövényben és 2 év alatt 1,5m-re megnőttvidám)
Itt kb. -2,5 fok lehetett az alja.
#12953
Nálam a Mutsu almán két-három levélkezdemény van csak, de úgy láttam, hogy elfagyott. Nem csak a levélkezdemények, hanem a rügyek többsége is. Pedig azt hittem, hogy az almát fogja legkevésbé érinteni a fagy. A kajszi nyilván elfagyott, a cseresznye és a szilva is károsodott, de szerintem így is lesz termés bőven. Létezik, hogy a Mutsu fagyérzékenyebb?
#12951
Mihálygergén megállt az idő, az elmúlt 1 héten nem virágzott ki semmi se. A vadszilvák vannak teljes virágzásban (vagy inkább már a vége felé), a kökény most indul, a Boldogasszony szilva nagy bimbós, pár melegebb nap és nyílik. Az Elena és az Athann ringló 5 napon túl fog virágozni. Ezekben fagykárt nem találtam. Az őszibarack más téma, ami múlt héten piros bimbós volt, annak kaputt, ami akkor nagy bimbós volt az nem károsodott, 40-60% fagykár van, de mivel 500+ virág van egy 4-5 centi vastag fán nem hiszem, hogy emiatt kevesebb lenne a termés (még ritkítani is szoktam...).
Nem károsodott a meggy és a cseresznye sem, mindkettőnek 1 héten túl kezdődik a virágzása, az almának és a körtének még kb. 1.5-2 hét kell.
A szőlő épp csak ébredezik.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-21 21:27:43

Budapest IV. - Káposztásmegyer

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.