2024. december 02., hétfő

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#16896
Természetesen, ha egyszer billen, azt küldi el a kültéri, ha tízszer, akkor azt. Én azt próbálom magyarázni, hogy mindegy mennyit billen a csapadékmérõ, ha a beltérin sikertelen a vétel, akkor akármennyit billent a csapadékmérõ két adás intervallum között, az mind elvész. A kültéri – és ez nem csak a WH20820-ra igaz - csak két adási intervallum közötti értékeket tárol. Amint azt elküldte, függetlenül a vétel sikerességétõl, újra kezdi az adatok gyûjtését, a következõ adás idõpontjáig.
#16895
Így van ez a WMR csapadékmérõjénél is. Az ugye nem csatlakozik sehova, rádióhullámon kommunikál a beltérivel.
Elõfordult már, hogy szakadó záporesõnél megjött néhány korai billenés jele a beltérire, mondjuk 2,3 mm-nyi, aztán amikor nagyon esett és a lezúduló vízfüggöny valahogy elnyelte, vagy szétszórta a jelet, akkor nem mutatott változást 2-3 percig, majd ezt követõen hirtelen nagyot ugrott a beltérin az érték és a billenések is beérkeztek (többé-kevésbé).
Az esõ elálltával a mért érték nagyjából megegyezett a kézi méréssel, azaz összességében nem volt adatvesztés, csak kimaradások és nagyobb dózisok felváltva.
Az biztos, hogy az adatküldési intervallumok között több billenést is képes regisztrálni, tehát van memóriája (a gondolatmenetedet helyeselvén). Én is úgy gondolom, hogy a csapadékmérõ egy ideig el tudja tárolni a lehullott csapadék mennyiségét és azt küldi a beltérinek, azaz nem minden adatküldésnél csak az elõzõ jel óta lehullott mennyiséget küldi "egyesével", hanem kumulálva. A beltéri pedig tudja, hogy az érték x idõ óta leesett mennyiség, nem pedig egy jelküldési intervallum adata.
Tényleges adatvesztés akkor lehet, ha a beltéri olyan régóta nem kapott jelet a szenzortól, hogy az közben már újabb periódus adatait küldi. Vagyis én így gondolom.
Ezt támasztja alá a WD-ben lévõ data gatherer ablaka is, ami egy ideig pl. valahogy így néz ki (csak a csapadék értékét kiragadva az adatküldéseknél): 1,0 mm; 2,1 mm; 3,2 mm; ... 16,8 mm; 19,0 mm; majd "gondol egyet" és újra kezdi 1,0 mm; 3,2 mm; stb. A "nullázások" közötti idõt nem figyeltem pontosan, de valahol 10 perc körül lehet. Azaz szerintem eddig tárolja maga az esõmérõ szenzor a lehullott mennyiséget.
Remélem segített valamit a gondolatmenetem.
#16894
Távol áll tõlem, hogy a WH2080-al kapcsolatosan bármit is kétségbe vonjak. Csupán arra akartam rávilágítani, hogy ha két adatbeküldés között (48 mp) nem egyszer billen a csapadékmérõ, hanem kétszer vagy akár többször, akkor azt valamilyen formában jeleznie is kell a beltéri felé, hogy hány billenés volt. Mivel nem ismerjük a mûszerekben futó program algoritmusát, nem is tudjuk pontosan, hogy milyen értéket küld a kültéri a beltéri felé. De az elõzõleg leírtakból ara lehet következtetni, hogy valamilyen összegzett csapadékértéket továbbit a beltéri felé. És ehhez nem kell kétirányú kommunikáció.
#16892
Amit leírtál, azt mind tudom.
Az én tapasztalatom WH2080-nal, hogy igenis a vételkimaradás adatvesztést okoz. Legyen az csapadék, vagy bármi más. Furcsállanám, ha egyszer már elküldött adatcsomagot pótolni tudna bármilyen állomás, mert ahhoz kétirányú kommunikáció kellene. Másképp honnan tudná a beltéri, hogy az adott pillanatban kapott adatcsomag friss, vagy egy elõzõleg kimaradt adatcsomag lenne. Amit leírtál, az meg adat duplázódáshoz vezethetne.
#16885
Elnézésed kérem, hogy vitába szállok veled. de a csapadékmérõvel kapcsolatos megállapításod hibás. A csapadékmérõben lévõ reed-relé nem a beltérinek adja közvetlenül a jelet, hanem a T/H szenzornak, majd az továbbítja a feldolgozott, összegzet adatot a beltéri felé. Ha nem lenne jelfeldolgozás a T/H szenzorban, akkor az állomás max. 22,5 mm/h csapadékot (60x60/48x0,3=22,5)tudna megmérni, az ennél intenzívebb záporesõt már nem. Pedig gyakran elõfordul, hogy ha nem is egy órán keresztül, de néhány percig ettõl sokkal intenzívebben esik. A saját tapasztalatom (WS2350-el) az, hogy nem jelent problémát a jelkimaradás, mert a T/H szenzor pótolja a kiesett értéket.
#16882
Ok akkor lesz egy ilyen végsõ teszt, amikor mellette lesz a beltéri. Majd akkor jelzek.
#16881
Az jó megoldás, ha közelebb rakod az egységeket. A Cumulus, mint írtam is, csak akkor jelez kimaradásra error-t, ha folyamatosan többször egymás után nincs kapcsolat. Ha 1-2 mérés idõnként kimarad, még nem jelez. Ezt én is akkor vettem észre, mikor még új volt a WH2080 és még a harmadánál is kevesebb csapadékot mért, mint a többi mûszer, meg a hagyományos csapadékmérõ. A Cumulus nem jelzett hibát akkor. Máskor elõ-elõ fordult. Utána egy nap mikor szeles idõ volt, nekiálltam, rátapasztottam a szemem a beltérire. Figyeltem a vétel szimbólum villanását, meg a mért értékek változását. A szélnél jól megfigyelhetõ, ha nincs mérés. Ritka az, hogy 2 mérésnél is ua értékek jöjjenek. Bizony eleinte 3-4 mérésnél sem változott a szélirány és a szélerõsség. Mióta áthelyeztem a beltérit, szeles idõben már látható, hogy minden vétel alkalmával valami változik, tehát szépen veszi az adatokat. Azóta a csapadékmérõ is jól mér.
#16879
Pontosan így van!

Ezzel kapcsolatban érdemes megnézni a siófoki hivatalos mérõállomás elhelyezését és az ennek megfelelõ (szeles idõben, ami nem ritka....) csapadékadatokat. szomoru
#16878
Persze azért nálam is van "zöld övezet" a mérõhelyem környékén, de 45 fokos szögben nincs semmilyen akadály, tehát a csapadékmérést nem befolyásolja. A 2 méteres környezet "nálam" tehát szélvédett helynek mondható, de persze én is azt mondom hogy 1 méteren kell mérni csak egy kis ideig nem kivitelezhetõ, így marad a 2 méter pár hónapig.
#16877
"Fontosabb hogy ne legyenek körülötte fák, stb, amik befolyásolják a mérést..."
Nono! nevet Éppenhogy a szélárnyékolt helyek javasoltak!
Azért is szabványositották a félméteres mérési magasságot, hogy a "szélsöprési" veszteséget csökkentsék! A mai korszerû csapimérõk már mind szélárnyékoltak.
Néhány éve már belinkeltem ide az amerikai (CWOP) mérések tapasztalati diagramjait... (ha érdekel, újra beteszem) Üdv.
#16876
A magasságra nekem is ez volt a tippem hogy nem okoz változást. Fontosabb hogy ne legyenek körülötte fák, stb, amik befolyásolják a mérést... Ez persze így is volt csütörtökön. Azért majd az 1 méteres hívatalos magasságot a Davis mérõnél betartom mikór minden a helyére kerül.

A WH3080-as kimaradásával mondasz valamit. Amugy a múlt heti esõnél is voltak különbségek, csak azt nem írtam meg. Tehát egyelõre akkor marad a bizonytalanság, pláne hogy te azt mondod neked semmi gondod nem volt vele. Amugy szokott néha napján kimaradni, ezt onnan tudom hogy a Cumulus program kiírja ha elveszti egyszer is a szenzort. De megmondom õszintén arra már nem emlékszem hogy mikor reggel 4:30-kor néztem villogott-e az "error" jelzés a programban. Meg igazából nyáron mikor a WS3600-val néztem és nem volt 0,5-re beállítva a WS3600 mindig többet mért. Ezért lett utána 0,5mm-re állítva a 0,3mm. Nagyon sokszor ki kellett volna maradnia a jelnek.

Na szóval ezért lesz majd mégegy mérés a következõ esõnél, mert engem sem hagy nyugodni. Akkor az lesz majd hogy a kültéri szenzor mellé rakom a beltérit, ha jön az esõ, és akkor tuti nem marad ki a jel. Lehet a WS3600-t is bekötöm 3.-nak majd akkor.

2 hét múlva meg úgy is nyugdíjazva lesz minden, azt marad a Davis, ami akkor már gépre lesz kötve. Remélem addig kiderül az igazság.
#16874
Sziasztok!

Korábban ígértem egy csapadékmérés tesztet WH3080 és Davis vantage pro2 között. Jelenleg csak a két mért eredményt írnám le. Itt a XVI. kerületben a Davis Vantage pro2 14,2mm mért a mai napra. Ugyanakkor a WH3080 a gyári 0,3mm-es mérésközzel 8,1mm-t mutat végeredménynek. Az általam átírt 0,5mm-es korrigálással is csak 13,5mm lenne a végeredmény, ami azért közelebb áll az igazsághoz. (a weboldalamra is ez kerül fel napjainkban míg a Davis nem veszi át a WH3080 helyét véglegesen)

Na most mielött elkezdünk vitatkozni a mérések nem lettek (még) hitelesítve, mert a Davis Vantage pro2 novemberig 2 méter magasban méri a csapadékot. Ugyanakkor a WH3080 csapimérõje a talajtól 50cm-re volt csak elhelyezve a front ideje alatt. Tehát nem egymagasságban. Azonban ekkora eltérés akkor sem szabad hogy legyen.... De azért majd egymagasságban lesz elhelyezve, és arról készül mérési teszt + fénykép. Továbbá jelzem hogy ez az én WH3080-as csapimérõm, nekem ennyit mért a Davis mellett... Tehát másnál nem tudom hogy a WH-k hogy mérnek, evvel nem is az volt a célom. Én tudtam hasonlítani egy profi mûszerhez, mert azért a Davis sokkal profibb, pontosabb, tehát nem kérdõjelezem meg a mérését. (lásd a kettõ csapimérõ felépítését...)

Kár hogy gépre csak októberben tudom kötni a WH3080 helyett... Szuper mûszer ez a Davis, csak pénz kell hozzá hogy lehessen fejleszteni az alapcuccost.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 01:35:56

Ercsi

-0.4 °C

31500

RH: 86 | P: 1025.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.