2024. november 27., szerda

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#18068
Ez ugyanaz a kérdés, mint az, hogy számoljunk-e az 5 percesekbõl elõbb órás értékeket, majd ezekbõl a napi közepet. A részátlagok átlaga meg kell egyezzen az összes adatból számolt átlaggal, eltérést csak az adathiány miatti súlyeltolódás és a kerekítések okozhatnak. Hiánytalan sornál és végtelen tizedesjeggyel dolgozva meg kellene egyezni a két eredménynek.

petrol:
Én már csak a brahi kedvéért is kiszámolnám többféleképpen is. Így az eredményt is többféle referenciához lehet majd hasonlítani. Tehát készítenék az 5 perces alapadatokból közvetlenül "valódi" havit, aztán ugyanígy valódi napi közepet, majd abból havit, ezen kívül 2-3-4-24 adatos napi közepeket, és ezekbõl is havit. (A 2 adatos értelemszerûen min-max/2, a 3 és a 4 a terminusi értékekbõl számolt, a 24 adatos pedig az órásból számított átlag lenne.)
Excelben mindez egyszerû, de nehogy nekiess külön minden napra képletet gyártani, elég egyet megcsinálni, aztán másolgatni.
Adathiánynál esetleg meg lehet próbálni interpolálni, ha nem a szélsõérték körül van a hiány. Ez fõleg a kétadatosnál okozna gondot egyébként. Ha nem hiányzik sok érték, ez nem okoz túl nagy hibát.

Excelbe importáláskor a szétesést okozhatja a tizedesjelölõ, nálam sokszor a vesszõ pontra állítása oldotta meg a problémát.
#18067
Az is gond lehet, ha -ugyan nincs adatvesztés-, de belecsúszik egy-egy fals eredmény, amit jó eséllyel nem veszel észre.
Ezért én úgy csinálom, hogy a 24 db órás adatból kiszámolom a napi átlagot, azután ezekbõl a havit. Kicsit melósabb, de biztosan pontos.
#18066
Én nem vagyok statisztikus, a statisztika vizsgán is végig puskáztunk, de van valami eltérés abban, ha az összes adatot ami egy hónap alatt felgyûlt (hiánytalan adatsort feltételezve) átlagolom, vagy ha elõbb napi átlagokat számolok és abból a havit? Én úgy gondolom, hogy mindkét esetben azonos súlyú minden adat, azaz a végeredmény is azonos, de a második módszerrel többet kell számolni. fejvakarós szmájli
#18065
Végülis igazad van, minél több adat, annál jobb.
És mi a helyzet akkor, amikor hiányoznak adatok? Nagyrészt jók az adatsorok, de vannak hajnalok, amikor 5-6 óra körül kimarad a jel zsinórban néhányszor.
Mondjuk egyelõre még normálisan be kellene importálni az excelbe a txt adatokat, benne dátumformátmmal meg számokkal, mert eddig amikor ezt próbáltam, akkor eléggé szétesett az egész.
#18063
Sziasztok!
Egy hónap középhõmérsékletét szeretném kiszámolni, de még nem tudom, hogy hogyan. Az imént az EasyWeather szoftverbõl kiexportáltam a dátum és a külsõ hõmérséklet mezõket, és ezeket bemásolom egy excel munkafüzetbe. A gond csak az, hogy 5 percenkéntiek az adatok, egy középhõmérséklethez pedig elég lenne napi 24 adat is, nem feltétlen kell 300. vidám Tudtok valami jó módszert az adat kiszámításához?

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 04:12:33

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

0.5 °C

na00

RH: 92 | P: 1024.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.