2024. november 29., péntek

Időjárási visszatekintő

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek
>> OMSZ állomáshálózata (2013 év végi állapot)
#23795
És tényleg.... zavarban

Én is elsiklottam felette. Mentségemre szolgál, hogy annyira egyértelmû, hogy a min-max-ból számított érték a magasabb, hogy nem is olvastam el figyelmesen a magyarázatodat. szegyenlos
#23794
Húú, tényleg, ez így valóban nem jó... zavarban
Mármint a magyarázat.

No, ennyi év után derült csak ki ez, pedig többen is, több alkalommal linkeltétek már, és én sem vettem észre, hogy az adatok és a szöveg kétféleképpen értelmezhetõ.

Elnézést a félrevezetésért, akkor tehát egyértelmûsítve: a feltüntetett korrekciós tényezõket természetesen az egyes hónapoknál eredetileg leírt formában és elõjellel kell alkalmazni, azaz az általad a példában is jelzett módon. Vagyis a két értékes 6,0 °C-ból így októberben tényleg 5,5 lesz a valódi, és nem fordítva.

Ezzel pedig a valódi közepek lesznek rendre az alacsonyabbak a többihez képest.

Még egyszer köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmet! nevet

Egyébként annyit azért ehhez az egészhez érdemes hozzátenni, hogy ezeket a korrekciós tényezõket valamikor réges-régen azért találták ki, hogy "normális" havi közepeket képezzenek, napi adatokra nem nagyon alkalmazták õket. Persze értelemszerûen lehet ugyanúgy napi szinten is használni, csak éppen egyes esetekben, idõjárási helyzettõl függõen, eléggé fals dolgok jöhetnek ki ezáltal. Egy teljes hónapot nézve is elõfordulhat nyilván, hogy nem egyezik az ilyen módon kapott "valódi" közép a ténylegesen, 24 vagy több adatból megmért valódi középpel, de sokéves átlagban valószínûleg ezek jól közelítették a valóságot, azért ezeket alkalmazták annak idején. Szóval semmiképpen nem szabad kõbe vésetten kezelni a témát, ez csak egy lehetõség a számításra. nevet Simán meg lehetne csinálni, és amúgy engem igen érdekelne is, hogy pl. megnézzük az elmúlt 30 év adatsorát egy állomásra, és kiszámítjuk rendre minden nap a 24 adatos, a 8 adatos, a 4 adatos, a két szélsõértékbõl képzett vagy akármilyen közepeket, aztán pedig megnézzük, hogy ezek mennyire illeszkednek a régi, WMO-s korrekciókhoz. És ha azt találjuk, hogy nem nagyon, akkor képezünk saját, új korrekciókat. nevet
#23792
Mindig jó voltam szövegértésbõl, de az elõzõ hozzászólásodat többszöri nekifutásra sem értettem meg. A piros pont így nem jár nekem.

De JJ által belinkelt Antibulvár hozzászólással is gondjaim vannak.
A korrekciõós tényezõ nálam azt jelenti, hogy a megadott korrekciós tényezõvel módosítom a kiszámított adatot. Az Antibulvár által megadott WMO ajánlás szerint októberre Tmin és Tmax-ból számolt közép esetén a korrekciós érték -0,5.

Vagyis konkrét példán keresztül, októberi napra vonatkoztatva:
Tmin= +2°C, Tmax=+10°C. A Tmin-bõl és a Tmax-ból számított napi középhõmérséklet: +6°C.
Korrekciós tényezõ -0,5.
Az adott napra vonatkozó 24 órás napi középhõmérséklet: 6-0,5 = +5,5°C

Antibulvár az elemzésében mintha pont az ellenkezõjét magyarázná??
#23791
Teljesen igazad van. Minden stimmel csak ellenkezõ elõjellel... szegyenlos
Vagyis az emlékeim majdnem jók, hisz a 2 adatos közép 0 és fél fok közti pozitív eltérést ad a 24-hez képest. Csakhogy és + jelet tettem, vagyis ez arra utalt, hogy a valósnál inkább kevesebbet számolunk két adatból.Vagyis mindig azt gondoltam, hogy a kétadatos (min-max.) módszerrel inkább kevesebbet mérünk. Viszont durva melléemlékezés, hogy szeptemberben van az egyezés, pont fordítva, akkor van a legnagyobb eltérés (sõt október még több). Vagyis amit utána leírtam, az nem nagyon illeszkedik, mert azt akartam ebbõl kihozni, hogy õsszel akár a min-max. módszer sokkal magasabb közepet is kihozhat a 0 fokos átlagkorrekcióhoz képest , mert a magas maximum csak rövid ideig él. Vagyis fél fokkal is fölészámolunk a valósnak, pedig éppen annyit kéne mutatni: 0 korrekció. Pedig éppen ez a természetes.
Ha most ezt jól írtam le és meg is érti valaki, akkor jár a pirospont. nyelvnyujtas
#23788
Tavaly nálam így alakult a szeptember: "A havi középhõmérséklet a napi minimum- és maximum-értékekbõl számolva 15,39 fok, míg a WS automata 5 percenkénti adatsorából számolva 14,78 fok lett."

Júliusban viszont: "A havi középhõmérséklet a napi minimum- és maximum-értékekbõl számolva 22,17 fok, míg a WS automata 5 percenkénti adatsorából számolva 22,37 fok lett."

Bár ezek 5 perces adatokból számolt átlagok, az látszik belõlük, hogy pont akkor lehet közel egyenlõ (vagy akár magasabb) a több értéket tartalmazó átlag a min-max átlagnál, ha sokáig van magas hõmérséklet, míg ha csak rövid idõre van a maximum körül, akkor a több adatból számolt már jóval alacsonyabb lesz. Nem tudom, hogy erre akartál-e kilyukadni a hozzászólásod második felével, de nekem úgy tûnt, éppen az ellenkezõjére.
#23787
Emlékeim szerint a havi eltérés 0 ill. +0,4 fok közt váltakozik, és mintha õsszel, szeptemberben lenne a 0. Vagyis simán vannak olyan õsz eleji idõszakok, amikor kevesebb valamivel a 2 adatos közép a többinél, hiszen ez átlag és nem konstans módosító tényezõ. Szerintem is amiatt vannak az egyes évek közt eltérések, hogy mennyire borús, csapadékos, vagy mennyire napos, AC-re hajló vagy éppen éjjel is borús az idõjárás. Mostanában sok olyan nap volt, amikor délelõtt még ködös, borús vagy éppen esõs az idõ. A T ilyenkor stagnál, aztán déltájt kisütött a nap és rövid idõre vagy 5-6 fokot felugrott majd napnyugtakor nagyot zuhant, hisz már korábban sötétedik. Persze nem mindegy, hogy egy hónapban ez kétszer vagy tizenkétszer fordul elõ.
#23786
"Látszik, hogy a min-max érték alapján számolt középhõmérséklet lényegesen magasabb a nyolc érték alapján számítottnál. Ez a sok októberi napsütés miatt van. Ilyenkor még felugrik a napi max délután a napsütés hatására, de csak rövid ideig magas a hõmérséklet."


A min-max-ból számított napi közép havi szinten mindig magasabb a a 8 vagy akár 24 adatból számítottnál. Természetesen nem minden hónapban egyforma mértékben.

Antibulvár egyszer (vagy kétszer) már leírta, hogy melyik hónapban mennyivel kell korrigálni a min-max-ból számítotthoz képest. Ha itt jár, megkérnénk, tegye be újra. Ha megtalálom, akkor megteszem én is.

Egyébként a 8 adatnál a 24 adathoz képest minimális eltérés volt havi szinten.
#23783
A jövõ heti lehûlésnek össze kell(ene) kapnia magát, mivel jelenleg a havi közép 16,05 °C. Ez 4,5 °C-kal több, mint a 30 éves átlag és csaknem 0,8 °C-kal több, mint az eddigi legmelegebb október (1966).

Szóval van mit lefelé húznia.
Kíváncsi vagyok a hónap végén hol fogunk járni, de fogadni mernék egy top tízes októberre, mégpedig igen elõkelõ helyen....

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-29 14:36:49

Szolnok

8.0 °C

00005

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.