2024. december 02., hétfő

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#2884
Nekem errõl az jut eszembe: milyen szerencse, hogy pár százezer éve nem volt hatékony a tûzellenes lobbi, pedig hasonló érveik lehettek volna. Nem tudjuk megbízhatóan uralni, súlyos tragédiákat okozhat, rossz kezekben gyilkos fegyver lehet belõle, stb...
#2850
Sajnos tévedsz. Nem tudjuk nélkülözni a paksi atomerõmûvet, elméletileg lehetne nélkülözni, de a gyakorlat az lesz, hogy még újabb blokkokat fognak felrántani. Sok meglehetõsen körmönfont "atompártiságot" olvastam itt az utóbbi napokban, persze nem tõled. Én nyílt kártyákkal játszom: Egy fosszilis erõmû dolgozója vagyok, tehát érdekem ennek a pártján állni. A tisztaszén technológia lényege lesz (jóval elõrehaladottabb fázisban a technológiai fejlesztés mint a valóban átütõ , az egyéb energiákat kiváltó megújuló energia), hogy nem kerül co2 a levegõbe, az egyik verzió szerint az arra alkalmas mély földrétegekbe pumpálják a "veszélyes " gázt, ami persze onnan nem szabadul ki. De ha kiszabadul pl . néhány százezer köbméter co2 , az össze hasonlítható e egy atomtemetõ, pihentetõ, vagy reaktor problémával? Az erõmû már jópár éve kéntelenítõ berendezést kapott, tehát a savasesõket okozó kén nem kerül a levegõbe. Bocs, de most láttam, hogy ignorálva a téma, PÜ-ben válaszolok , ha valaki igényt tart rá, itt nem a témában.
#2843
Az igazság valahol középen lehet nevet
#2842
Persze, igazad van, hány repülõ zuhant már le tervezési és ellenõrzési hiba miatt? De ezeket általában nem egy ember, hanem képzett mérnökök százai "követik el". Egy ember a volánnál hibázhat, nem egy atomerõmûben (lehet, hogy egy atomerõmû tervezését egy embernek tulajdonítják, de hogy nem õ találta ki az egészet és valósult meg a pontos tervek szerint, az teljesen biztos). Félreértés ne essék, nem kötekedni akarok, nem befolyásolni, semmi ilyen. Egyszerûen csak mindennek akkora figyelmet és idõt kell szentelni, amilyen kritikus, ha nem sikerül. Ha holnap összeeszkábálsz egy fa asztalt a kertbe, nem hívsz száz mérnököt egy évre tervezni, de nem is történik nagy baj, ha egy tál leves súlyától összeomlik. Soha semmi sem lesz 100%-kal egyenlõ biztonságú, persze érdemes diverzifikáltan, sokfelõl tájékozódva gondolkodni. Ismerjük el, a szélenergia, árapály-erõmûvek egyelõre nem alternatívák az atmerõmûvekkel szemben, azaz szükség van rájuk. Ez nem lehet kifogás a késõbbi változtatásokkal, fejlesztésekkel szemben (lásd sajnos olajipar), de számolni kell vele, hogy jövõ hétre még nem készül el a Perpetum Mobile sem nevet
#2836
Egy mulasztás nem jelent veszélyt az erõmüre? Ki tervezte pl. Fukushimát úgy, hogy egy közismerten földrengés- es ezáltal cunamiveszélyes területen a vészgenerátorokat olyan helyre telepítették, ahol elmoshatta õket a víz?

A svéd Forsmark erõmüben egy olyan tervezési hiba miatt állt le az összes vészrendszer, amirõl 10 éven keresztül nem tudtak. A mai napig nem tudják, hogy két vészrendszer végülis miért indult el - és ezt az erõmü akkori fõmérnöke nyilatkozta.

Félreértés ne essék, én nem akarok (és nem is fogok tudni) meggyõzni senkit, de a véleményemet is magam alakítom ki nevet Kár lenne érzelmi vonalra vezetni ezt az eszmecserét.
#2834
Anno általánosban földrajzból tanultam, hogy a franciák villamosenergia-termelésük ~80%-a atomenergiából adódik. Talán az USA után a 2. legnagyobb atomenergia-termelõ nemzet a világon, ha jól emlékszem. Eddig tudták -és reméljük, a jövõben is tudni fogják- uralni ezt a hatalmas potenciált.

(Fórumhelyszín Budapest VII.)
#2832
Ez így abszolút nem igaz. Egy emberi mulasztás tulajdonképpen semmi veszélyt nem jelent egy atomerõmûre, mert százak, ezrek, tízezrek dolgoznak azon, hogy biztonságos legyen. Ha odamehetnél a vezérlõterembe egyedül, nem is tudnád szerintem felrobbantani az atomreaktort, mert a nagyon is jól megtervezett védelem úgyis közbelép (vagyis hát gondolom az újabbaknál). Csernobilban manuálisan kikapcsolták az összes védelmet a kísérlet megkezdése elõtt. Mindent a maga veszélyességének megfelelõen kell megtervezni és felügyelni. Egy közösségi weboldalban lehet gányolni, de egy autó motor-vezérlésénél, vagy egy kisrepülõ irányításánál már évekig kell tervezni egy megbízható rendszert. Egy atomerõmûhöz pedig sok szakember és sok évnyi munka kell, felelõsség és odafigyelés késõbb is. Ha ezek a feltételek adottak, akkor miért ne lehetne egy kevésbé szennyezõ, hatékony energiatermelési módot alkalmazni? Mindvégig mi uralhatjuk õket.
#2831
Nem tesz jót ennek az eddig kitûnõen futó fórumnak a hangulatkeltésed.
#2830
Nem. Az atomerõmûvek eddig se voltak népszerûek. Elég sok ország nem is rendelkezik atomerõmûvel. Miért lenne korlátozó tényezõ?
Ha Magyarországra gondolsz, akkor a földrajzi adottságok sajnos behatárolják a szóba jöhetõ energiatermelési módokat.
#2828
Az emberi butaság
#2827
Nem sulykolok semmit. De nem gondolod, hogy éppen az atomerõmüvek "népszerüsége" az ok arra (az olajlobbi áldásos tevékenysége mellett), hogy a mai napig alig van alternatív energiaellátási koncepciónk? Egyszerüen nem voltunk rákényszerítve arra, hogy gondolkodjunk... van olcsó áramunk, aztán kész - pont az orrunk hegyéig látunk.
#2825
Atombaleset nem egyenlõ az autoval.
Biztos így gondolták hogy átlagos halandok.
#2822
Jóval nagyobb az esélye, hogy egy átlagos halandó autóbalesetben veszítse életét, mintsem atomerõmû baleset következtében. Csak ezt szerettem volna kiemelni. Az atomerõmûvek további népszerûségvesztésének súlyos anyagi vonzatai lesznek, és valószínûleg a csökkenteni vagy csak kordában tartani áhított szén-dioxid kibocsájtásnak sem fog jót tenni. De (sajnos?) nincs közöm az atomlobbihoz, csak nem szeretem, ha valamit egyféle nézõpontból közelítünk meg, és azt sulykoljuk.
#2819
Nézd, nem akarok az atomlobbival vitatkozni kacsint bár miért ne? A hiba ott van az összevetésedben, hogy az események összességét veted össze egyetlen eseménnyel. Ha egy autóbalesetre átlagban 3,5 halottat veszünk, akkor kb. 10000 hibának kell történnie ahhoz, hogy az erdemény 34500 halott legyen. Egy atomerõmünél elég ehhez 1 hiba is. Ráadásul figyelmen kívül hagyod a következmények tér- és idõbeli eloszlását.
#2815
Bambi, Nyuli
Nagy a kockázat, viszont azért nem annyira veszélyes az atomenergia elõállítása, mint azt sokan gondolják. Azt meg viszont nem mondhatnám, hogy modern, azért csak "viszonylag". kacsint De sokkal állítolag sokkal több modzser létezik ennél a fajtánál a hütésre és a katasztrofa megelõzésére, mint mondjuk Csernobil vagy Fukushima-féle reaktoroknál.
#2814
Hány éves vagy ? Tudod mi történt 86 ban?
#2812
Pedig a személyautó használata az egyik, ha nem a legveszélyesebb tevékenység, amit egy átlag ember is végezhet. Tavaly csak itthon 739 fõ halt meg az utakon. Az EU területén csak 2009-ben 34500fõ vesztette életét a közutakon. Mégse folyik hisztériakeltés az autók használata ellen...
#2810
Azért az is hozzátartozik a látványos áramszünet elmaradásához, hogy a földrengés és a szökõár miatt elég nagy területen nincs áramszolgáltatás. És egy sor ipari üzem is leállt, nem csak az érintett területen...
#2809
Vagy mi. Mert környezetbarát, ez nevetséges.
Meglepödtem hogy a németek lépnek elsönek, ezen is el lehet gondolkodni.
Tehát Pakson minden rendben.
#2808
Hm, ha mi uralnánk õket, akkor nem lennének balesetek - én ebbõl a szempontból értettem. A "tisztaság" pedig fura egy dolog, a kiégett fütõelemeket nem tudjuk "tisztán" tárolni, semmi megoldás nem született eddig rá. Azaz majd a következõ generációk fizetnek miattunk.

Paks... az 1-es reaktor tervezett üzemideje jövõre lejár, de tervbe van véve a meghosszabbítás 2032-ig, amikoris az erõmü 50 éves lesz... beteg Remélem, most, hogy minden nemzet újragondolja az atompolitikáját (a németek nem hosszabbítják meg a 30 éves reaktorok üzemidejét), mi sem leszünk kivételek...

Mellesleg Pakson is volt már INES-3-as "komoly üzemzavar", sugárzáskilépéssel...
#2807
Geotermikus, lásd Izland?
Mik az érdekek?
#2806
Paks viszonylag modern technikával müködik.
Modern,viszonylag, megnyugtattál.

beillesztett kép

#2805
"Tehát az atomerõmüvek veszélyesek - mert nem mi uraljuk õket, hanem õk minket." Valóban nem veszélytelenek, de azért nem uralnak minket, maximum bizonyos mértékig rájuk vagyunk szorulva, a gazdasági és életvitelünk miatt.
Egyébként viszonylag olcsó és relatíve "tiszta" energiaforrás, persze nagy energiák vannak ott, s ha ez elszabadul akkor tarol...és valóban nem tudjuk teljes mértékben uralni a dolgokat minden helyzetben...
Bambi,
kockázata van, igen, de minek nincsen, s bizonyos célok érdekében kompromisszumokat vagyunk kénytelenek kötni...
De esetleges pozitívuma eme katasztrófának hogy jobban rákapcsolunk, a megújuló energiaforrásokat kihasználó technológiák fejlesztésére, alkalmazására... lendületet adhat a dolognak...
#2804
Az eddigi atomkatasztrofák emberi mulasztás vagy ugye egyéb más katasztrofa során jöttek létre.
Igen , az ember okozta katasztrofa csúcsa ,de a kockázat nagy és felesleges!
#2803
Ha valaki elalszik a volánál, meghal 1-8 ember. Ha egy pilóta hibázik, meghal 300 ember. Egy emberi mulasztás egy atomerõben tízezrek halálát és százezrek valamint a következõ generációk nyomorúságát okozza. Tehát az atomerõmüvek veszélyesek - mert nem mi uraljuk õket, hanem õk minket.
#2802
Paks viszonylag modern technikával müködik. Tölem 25 km-re van néhány éve még Europa legveszélyesebbnek ítélt atomerömûve, még sincs para. Most már ott is a modernebb reaktorok dolgoznak.
Az atomerömûvek nem éppen veszélyesek. Az eddigi atomkatasztrofák emberi mulasztás vagy ugye egyéb más katasztrofa során jöttek létre.
#2801
Sok alternativ energia van . Sok katasztrofa kell hogy megértsük? Kicsit para vagyok ha Paks felõl fúj a szél, és ez nem most kezdõdött.
#2800
Milyen érdekes volt megfigyelni, hogy Tokioban NEM következett be a blackout... Ezek szerint megy kevesebb árammal is az élet? Ki hitte volna - kár, hogy egy ilyen esemény okán tanulják meg az emberek újra és újra a leckét. És aztán hamar el is felejtik.
#2797
Ezt mi csináltuk, a sok tudósnak más szakra kellet volna mennie. pl rákkutatás.
Siralmas amit csinálunk. [esõ]

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 12:43:43

Tát - Kertváros (106m tszf)

8.6 °C

18002

RH: 80 | P: 1025.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.