2025. február 25., kedd

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#33304
Dédéstapolcsány mellett 2 éve próbálkoztunk, de hát az a nyár egy kalap... gombát nem ért, mivel aszály volt kb.
1 szem picike vargányát akkor is leltünk azért, meg 5-6 hatalmas õzlábat. Szóval nem maradtunk "éhen" teljesen, de elég sikertelen volt.

Most persze ahhoz képest (és amúgy is) gombaözön van.

Õsszel lehet, kinézünk a Zemplénbe valamikor, az az igazi gombaparadicsom a környéken...
De addig is sokat kell még tanulnom róluk, szeretnék legközelebb vargányán kívül mást is hazavinni, kipróbálni.

Szerk: rákerestem az általad említett gombákra, és trombitagombát mi is találtunk, de csak 1 "bokorral", meg nem is ismertük, tehát nem bántottuk nevet
#33303
Dédestapolcsány: tegnapelõtt egy helyi ismerõssel gombásztunk egy délelõtt. Az özönnyi galambgombához, keserûgombához nemigen nyúltunk, vargánya volt a fõ cél. Hárman kb. 10 kilót szedtünk ízletesbõl és bronzosból. Volt még némi nyírfa érdestinóru és tehéntinóru (a helyi népi nevét inkább nem írom le laza ), a rokon mérgezõk közül sátán és farkastinóru. Egy kb. 100 m2-es területen szedtünk két szatyor trombitagombát. Viszonylag nagy mennyiségben megjelent a császárgomba. 2013 óta védett, bár ezzel a helyiek nem sokat törõdnek. A rokonok közül találtunk piruló galócát, a mérgezõk közül párducgalócát és gyilkost, de nem nagyobb számban a császárgalócánál.

Sötét trombitagombát találtunk egy foltban rengeteget, sajnos elöregedettek voltak.

A vargányákat fiatal tölgyesekben találtuk, általában olyan bozótosokban, amelyek csak négykézláb voltak járhatók. Az oka: A helyiek már hajnal 4-kor elindulnak gombászni, de a bozótjárásra csak kevesen vállalkoznak.

A császárgomba védettségérõl: Nem látom sok értelmét. Gyökérkapcsolt gomba, évelõ, a vegetatív rész a talajban évekig elvan akkor is, ha az idõjárási körülmények miatt termõtestet éveken keresztül nem fejleszt. Meleg, csapadékos nyár második felében terem, de az ideit leszámítva mikor volt utoljára ilyen? A gomba eléldegélt a föld alatt a gyökérzethez kapcsolódva, amikor meg kedvezõ lett az idõjárás, megjelentek a termõtestek.
A gyûjtésnél sokkal nagyobb veszély ezekre a gombákra, ha letarolják, kiirtják felõle az erdõt. Az garantáltan a pusztulásukat okozza.

Eltûnt, és ritkán nagy mennyiségben megjelenõ gombákról: A szakellenõri tanfolyamon említett egy oktatónk egy olyan évet, amikor õsszel a rizikék iszonyatos tömegben jelentek meg olyan helyeken is, ahol korábban szinte soha sem találtak. A megjelenés olyan tömeges volt, hogy egy fél óra gyûjtés után már nem élvezet, hanem munka volt szedni: mint ha ágyásról szedték volna a termesztett csiperkét... Ritkán, de azért elõfordul optimális idõjárás egy gomba számára.
#33302
Tegnap iszonyat mennyiségû, fehér tölcsérgomba volt mindenfelé, a legnagyobbak 20-25 centisek is megvoltak. Ezekbõl meg amúgy is annyiféle hasonló van, hogy esélyem se lenne felismerni, még ha tudnám is, milyenek vannak.
Ahogy mondod, ez nyilván nem ehetõ, mert senki nem szedte le õket, pedig amint írtam, ez is nagyon frekventált hely, falu melletti tanösvény szélén közvetlen nevet
Találkoztunk is egy helyi nénivel, aki megdicsérte a vargányáinkat vidám
#33300
Köszi szépen mindkettõtöknek, én is ezekre tippeltem, de mivel teljesen amatõr vagyok (kb. a vargánya, nagy õzláb és a gyilkos meg a légyölõ galócák azonosítása megy tutira), gondoltam megkérdem.
Na akkor legközelebb a kékhátú (esetleg varashátú) galambot is hozzuk haza szerintem nevet

A pöfeteg amúgy kb. 3-4 cm átmérõjû volt, nem is bántottuk nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-02-25 08:39:29

Budapest III. - Flórián tér

-1.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

136531

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.