2025. február 25., kedd

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#33332
Én ezen a héten kb. 6 kg trombitagombát szedtem, igaz hogy 3 napig szárítottam mire a végére értem, de fagyasztva is jó, szárítva meg különösen finom. Azért szedtem ennyit mert utoljára 2010-ben volt szedhetõ mennyiség és mi nagyon szeretjük, a netgombászon vannak receptek, a paradicsomleves nagyon finom és sült húsokhoz, vad-marhapörkölthöz nagyon jó.
sajnos a gombánál sem lehet tudni mit hoz a jövõ, amikor van akkor kell spejzolni kacsint
Pár képem:
Varashátú galambgomba:

beillesztett kép


Vargánya:

beillesztett kép


Ezt ne szedd le!

beillesztett kép


Szárítmányok:

beillesztett kép


#33330
Én pár éve fél kosár trombitagombát szedtem a Bakonyban, de csak azért felet, mert kirándulni mentünk, csak mellékesen vittem a kosarat, hátha látok õzlábat, vagy vargányát, vagy pöfeteget. Otthon kiterítettem egy hatalmas asztalra és 2-3 órán át tisztogattam, elég nagy meló volt, viszont édesanyám kb. egy éven keresztül igen ízletes vegyes gombaleveseket kreált belõle.
#33329
Van itt jó gombás hely bõven! kacsint Link
#33328
Nyári melegek idején inkább az északias, zárt völgyes, nedvességtartó helyek, szeptember közepétõl, októberben (ha kijönnek) egészen képtelen délies, laza, meleg , könnyen száradó tölgyesek is szoktak jók lenni, ezek jók lehetnek még májusban, kora nyáron is. Különösen jó minõséget adnak a gyertyánosok, de még inkább a bükkösök vargányából. (kemény, kompakt minõséget, nagy méretben is egészségest.) A Bükkben bõven vannak kellõen kisavanyodott talajok, ezt gombánál a vargánya, róka, trombita gomba jelzi, de császárgalóca is. Erõsen savanyú talajokból van kevés a Mátrához, Zemplénhez viszonyítva, ezeket az ízletes vargánya, légyölõ galóca jelzi... Hát ez tényleg kuriózum, de itt egy jó térkép , hogy mennyire nem kell lesajnálni a Bükköt savanyú talaj szempontjából, a hegylábakon fõleg.
#33327
A varashátú galambot én is kedvelem, szerencsére találtam eleget. Extra vargányás héten vagyok túl , gyakorlatilag egy helyen szedtem az összeset, szinte minden nap , a fagyasztó, de a szárítmány szekció is fullon lett, igaz a szárítmány soha nem elég. Találj jó vargányás helyet, a legtöbb erdõ nem ilyen, a legtöbben lejárhatod a lábad egy fél kosárra valóra. Legjobbak a savanyú talajú erdõk, itt nincs aljnövényzet, és a jellemzõ növénytársulásokról is megismerni. Idén a gyertyánosok, gyertyános tölgyesek voltak extrák. Viszont még ez sem elég, fontos hogy jó helyen, jó idõben legyél. A vargányának elég kiadós csapadék kell, egy nagy esõ nem elég ha szárazság volt. Szárazság után a több , nagy esõk utolsó adagjától számítva 10 - 14 nap a megjelenésük, de ha már nem szárazságra jött a várva várt csapadék , akár 4 -5 nap is elég lehet hogy nagyobb számban kijöjjenek. Résen kell lenni ha már van helyismereted akkor is. Figyelni a csapadék mennyiségre, minden elérhetõ infóra. Most , ilyen melegekben az otthagyott pici vargányák másnapra kifejlett méretet értek el, ha két napra mentem, a semmibõl túlkorosokat találtam. A csanyik tele volt vargányával, még csak messze se kellett menni, van miskolci ismerõsöm, ott már jó két héttel hamarabb szezon volt most. Mostanra már ott nagyjából lefuthatott a vargánya, felénk egy bõ hét után most kezdett szórványosabb jelleget ölteni. Érdekes egy év, több helyen gombászom, bizonyos helyeken még semmi nem volt az idén, más helyek pedig június elején is, de most fõleg pazarul adták a vargányákat. Nem csak ezt szedek természetesen, értékesek (számomra) a kékhátú, varas galambgombák, tinóru féléket is szedek vegyes gombának, stb... Rókagomba is volt szépen az idén, sõt most egy újabb hulláma kezd mutatkozni. A vargányát inkább kedvelem fûszerezéshez, de szoktam sötét trombita gombát is szedni. Nagyon érdekes, és jó beszélgetés alakult ki a témáról, nem értem rá sajnos a gombák miatt részt venni benne. Képek a csúcsidõszakból, lépni sem lehetett tõlük a múlt héten. laza 2-3 óránál nincs több idõm a szedésre, fel is kell dolgozni, mert könnyen romlanak ilyenkor. Tegnapelõtt voltam utoljára, még akkor is elég sokat találtam. Link Link
#33323
Nem lesz egyszerû nevet Én Kerekrobit akartam rábírni mutasson már meg nekem egy helyet ahonnan szedi néha az óriási pöfetegeket, de nem nagyon akarta. nevet Pedig engem nem különösebben érdekel a gombászás. Megcsodálom õket esetleg fotózom, (imádom a gombát amúgy mint ételt) de a természetben nem bántom õket még amikrõl tudom is hogy ehetõk.
#33322
A kékhátú és a dióízû sem kutya. A galambgombákat a helyszínem nyersen kóstolva kell szedni, mert a csípõs ízûek árthatnak meg. Iratkozz be egy tanfolyamra, vagy keress a rokonok, ismerõsök között valakit, aki nem túl irigy ahhoz, hogy megismertesse veled a gombákat!

Trombitagomba: hivatalos magyar neve sötét trombitagomba.
#33321
Szárítva igazán kiváló! Én nagyon szeretem az ízét. Most is aszaltam belõle egy befõttesüvegnyit nevet
#33320
Én szedem a fekete trombitagombát, idén meglehetõsen sok van belõle. Nem lehet semmivel összekeverni. Nem kell belõle sokat szedni, inkább csak fûszergomba, de finom.
#33319
Most a varashátú galambgomba megismerésén gondolkodom, mert rengeteg volt, és sokak szerint nagyon finom. Legközelebb már azt is szedek szerintem...

Illetve nem tudom, érdemes-e a trombitagombával foglalkozni, mert rengeteg van belõle is, de úgy látom, senki sem szedi? Pedig arról is azt hallom, milyen finom,
#33317
Ismerj meg több gombát és nem leszel a vargányára utalva! Több nap, mint kolbász, ill. vargánya. A galambgombák, csiperkék, rókagombák, pereszkék, stb, stb, stb. Évek alatt lehet a tapasztalatot megszerezni, hogy merre is lehet az a fránya gomba?
#33316
Na, ma másfél órát bolyongtam Répáshuta és Bükkszentkereszt között, és volt is gomba dögivel, de vargányát egyetlen picit találtam csak.
Visszamentem a korábbi, tanösvény menti helyre, ott akadt még 1 szép nagy egészséges (és két elöregedett hatalmas, már folyósodó), úgyhogy végül is a vacsi (1 fõre) meglett, de azért jó lenne tudni 1-2 tutibb helyet.
Van egyébként valami jellemzõ, hogy merre laknak inkább a vargányák? Tszf, domboldal v. völgy, sötétebb vagy naposabb hely, stb.
Azt tudom, hogy elvileg a Bükk nem ideális nekik, mivel nem vulkanikus, hanem mészkõ, így nem elég savanyú a talaja. Zemplén elvileg jobb, de messze van ugye...
#33312
Sóvárogva olvasom az alábbi leveleket, nekem meg sajnos nincs idõm kirándulni, pedig már nagyon hiányzik. Meg jó lenne a gombákat is újra tanulmányozni, mint anno.

Meséljetek már, milyen a Börzsöny, Mátra, Bükk, hömpölyögnek a patakok?, gondolom ennyi csapi után teljesen más a hangulata az erdõnek, mint egy szikkadt augusztus elején..

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-02-25 06:31:13

Zirc

0.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

136531

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.