2025. február 25., kedd

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#33493
Nem gazdaságos a termesztése, ezért sok irodalma nincs.

Link
Link
#33492
Jó ötlet!
#33491
Kucsmagomba spóravetéssel is próbálkozhatsz.
#33490
Csak az extra kemény, fiatal példányokat szedem., fogyasztom, az idõsebbek nekem is túlzóak. Az ilyeneket leforrázom, de szerencsére általában akad elég fiatal. Rendszeresen szedem én is , kitûnõen eláll a fagyasztóban. Ha unom a vargányát, erdei gombát, ezt, vagy a szegfûgombát eszem legszívesebben. A csiperkéknél az ánizsosakat (pl. erdõszéli) fel se szedem, mezei, kerti, ízletes, termesztett jöhet szóba. A "gombaültetést" én is alkalmazom, éppen a szilvásba is hoztam, már mezei fajokat. A közeli erdõbe az erdei gomba pucolás maradványt szórom ki. De ez meszes erdõ, szórhatom ítéletnapig a vargánya maradványt, akkor sem lesz ott abból. Viszont galamb, más a talajra kevésbé, vagy nem igényes fajok akár betelepíthetõek.
#33489
Még melege van a lilatönkûnek. Ami napok óta nem nõ, az már nem is fog. Én a laskára és a júdásfülére várok az erdõben, az utóbbi családi kedvenc. Nekem a lilatönkû túl aromás, fiatalon, amíg nem puhul meg, addig fogyasztom, akkor is csak módjával. Ha jó az idõ rá, a szokásos helyemen folyamatosan napi 40-50 kilót tudnék szedni, de kinek? Nem veszõdök az árusításával, nincs rá idõm, erõm. A rokonoknak, ismerõsöknek is a fülükön jön ki... 4-5 naponta szedni kell, akkor folyamatosan terem, ha hagyjuk leöregedni, akkor hullámokban. Egy hetesen már öreg, harmadosztályú.

Viszonylag könnyen, spóravetéssel megtelepíthetõ bolygatatlan, füves kertben. Megtelepszik ásott részen is, de az ismételt ásással elpusztul.

Szerintem a szárítmánya éppen a szárítás közbeni öregedése miatt nem lehet olyan jó ízû, mint ha fiatalon ledinsztelve, vagy blansírozva lefagyasztod.
#33488
A kertem végi szilvásban (is) szedtem már az idén lilatönkût. Most is vannak újbegynyiek, napok óta figyelnek semmit nem nõnek. Elég sok baromfitrágyát kapnak a fák , természetesen csak fûnyírás van alattuk. Van még itt szentgyörgygomba (tövisalja) , csiperkefélék, szegfû, májusi pereszke , tarlógomba...stb. A lilatönkûbõl van komolyabb mennyiség. Ebbõl tíz perc sétával, néhány ismert teleppel még több is szokott lenni mint kellene. Nem nagyon emlékszem olyan évre amikor ne lett volna ebbõl a jó gombából kiadós mennyiségben. A fiatal, nem elpuhult példányokat érdemes szedni. Szárítani szoktad e a lilatönkû pereszkét, próbáltad már?
#33487
A várható csapadék utáni hét végi hidegsokknak meg kell indítania az igazi õszi gombákat (Lila tönkû pereszke, Laska, stb). A jövõ héten a szél is lecsendesedik. Ha jönne egy jó hidegpárnás, nyirkos, ködös idõ, megfulladunk a gombákban. Az idén megpróbálom savanyítani a Lilatönkût.
#33482
Voltam most fenyvesben is és bükkösben is, egy db gomba sincs egyik erdõben sem.
Pedig október eleje van, csapadék volt, a talaj nedves, elvileg tele kellene lennie az erdõnek gombával.
De sehol semmi!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-02-25 01:29:15

Vép

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

136531

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.