Agrometeorológia
Nem véletlen, hogy a kordonos mûvelési módot nem õseink találták fel itt a szõlõ termeszthetõségének északi határán. A fejmûvelésû tõkék fedésssel-talajtrakarással szinte soha nem fagynak el katasztrofálisan, a bakmûvelés a felmagasodott termõalapok miatt kockázatosabb, de hegyvidéken-dombvidéken jóval kisebb a kockázat. A nagyüzemi magasmûvelésû ültetvényeken az Alföldön a 100 %-os fagykár kivédhetetlen, ráadásul a következõ két-három év termése is drasztikusan kisebb: a kordonkarokat nem lehet két év alatt újranevelni. Az elmúlt 40 évben anyukámnál -hiába a városi hõsziget- legalább ötször kellett a három szintes kordonokat tõbõl újranevelni. A fagyérzékeny fajtákkal (Afus Ali, Pannonia kincse, Narancsízû) nem fogok többet kínlódni, idén csákánnyal kezelem õket.
2003 januárjában és februárjában, illetve 2005 februárjában is lehetett a -26 fok feléd.
Leganyi!
Viszont az alföldi szõlõk biztosan tövig elfagytak, illetve a Dél-Dunántúlon lévõ dombvidéki szõlõk közül az alsóbb szinteken lévõk is szenvedtek valamennyi fagykárt.
Leganyi!
Viszont az alföldi szõlõk biztosan tövig elfagytak, illetve a Dél-Dunántúlon lévõ dombvidéki szõlõk közül az alsóbb szinteken lévõk is szenvedtek valamennyi fagykárt.
A szomszéd gátõr minimax hõmérõje a veranda oszlopán szemmagasságban az épület felé fordítva mért pár napja annyit a hõszgetelés nélküli épületület falától kb. másfél m-re. A jópár évvel korábbi -26 nyomát a környékbeli sövények elfagyás utáni tõbõl kihajtás utáni helytelen sövényalakításból látom. Ezek szerint a szomszédom hirtelen magasított felkopaszodott sövényét az idén módomban lesz rendszabályozni. A -26 oC pontos évszámára nem emlékszem, csak arra, hogy abban indultam Szarvasról Bp-re autóval és kb. 50 km után melegedett üzemi hõmérsékletre a hûtõvíz. Kutya hideg volt és amiatt néztem utána az értéknek.