2025. február 16., vasárnap

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#4334
Sem a tavaszi fagynál, sem most a nagy hidegek derült éjszakáin sem volt ezek szerint fagylefolyás?
Akkor mikor van egyáltalán? laza
Hát lehet, hogy Te nem hiszed, de attól még lehet 35 km-re lévõ helyeket összehasonlítani.
A kakucsi érték arra jó, hogy tudjuk, megfelelõ fekvésben azon a környéken lehetett -26 fok.
Egészen biztos, hogy nem csak Kakucson lehetett -26 fokot mérni, hanem 10-15-20-25 km-re onnan is.
Miért is ne lehetett volna?
Vannak Tõled északnyugatra állomások, Aszód, Püspökszilágy, Penc, ezek -20-22 fokokat mértek, és ebbõl a 3 mérõbõl 2-rõl tudom, hogy dombon vannak.
Nem nagy dombon, nem 60-80-10, hanem 20-30-40 méteres fagylefolyással, tehát nem magas kiemelkedésen, de elegendõn ahhoz, hogy a -20-22 fokhoz még több fokot le lehet vonni, ha mély fekvésbe megyünk.
A tavaszi fagyhoz nem tudok hozzászólni, mert nem szállított fagy volt, úgyhogy nem tudom, miért lett volna hidegebb a magasabb fekvésben, mint a mélyebben fekvõ helyen.
Lehet, hogy lent beállt a köd.
Mondjuk.
A májusi fagy során mindenhol a mélyebben fekvõ részek mérték a hidegebbet, nem tudom Nálad miért lehetett fordítva?!
Pedig biztosan jól mérsz, hisz ha jól emlékszem, egész komoly mûszered van, árnyékolóval stb.
#4333
Ha lenne észlelõ, vagy olyan személy, aki ezt mérné és közzé tenné, akkor meg tudnám mondani, hogy volt-e alacsonyabb hõmérséklet a falunkban. Kakucs tõlünk kb. olyan távolságra van mint Becsehelytõl a Kis-Balaton. Nem hiszem, hogy a légvonalban 35 km-re lévõ helyeket össze lehet hasonlítani. Ha figyelmesen megnézed a korábbi hõmérsékleti adatokat, akkor megállapíthatod, hogy a Szentmártonkátán a közvetlen környezetéhez képest is a minimum hõmérsékletek általában 2-3 fokkal alacsonyabb.
A tavalyi májusi fagy során viszont megfigyelhetõ volt, hogy azon a részen ahol lakom (legmagasabb pontja a falunak) 2 m magasan mért -2,2 fok miatt elfagyott minden, ugyanakkor a mélyebben fekvõ területeken nem volt fagykár. Ez arra utal, hogy ebben a konkrét esetben nem volt fagylefolyás.
#4331
Elsõsorban a tavaszi kisugárzási fagyokra gondolok, egy magasabb, jó fagylefolyású hely ilyenkor megúszhatja az alacsonyabb területekkel szemben. Erre számtalan példa volt már, néha egészen látványos tud lenni milyen magasságig (mélységben) tarolt a fagy.
#4330
Mennyi volt a falu legalacsonyabb pontján?
Mert ha -25 vagy -26 fok, akkor bizony hatással van a szintkülönbség a hõmérsékletre.
Ugyanis a kakucsi állomás -26 fokot mért minimumként, ami abban a térségben van, és egyáltalán nem biztos, hogy Szentmártonkáta környékén nem volt valahol -27 fok.
A sátorhelyi állomás Dél-Baranyában jó példa, alföldi jellegû, sík területen van, de 8-10 méterrel magasabban, mint a környezõ sík, egy lassan emelkedõ kis halom tetején.
-26 fokos minimum volt ott.
El lehet képzelni, mennyi lehetett ott egy kisebb mélyedésben, gödörben.
Alföldi területeken mindig nagy kérdés, hogy a néhány méteres szintkülönbségek mit tudnak produkálni derült, szélcsendes éjszakákon, mennyire tud elterülni a hideglevegõ!?
A bajai állomás is a közvetlen környék legmagasabb pontján van, szintén egy kis bucka tetején, -26,1 fokot mért.
Mellette közvetlenül vannak kis gödrök, amik olyanok, mint a Bükk-fennsíkon lévõ töbörök.
Ez a két kép az állomás magasságából készült nyugat felé, érzékelhetõ, hogy mélyedés van lejjebb Link Link
Ez meg a lejjebb lévõ területrõl visszafelé, az egyik kis gödör látszik is, a kerítésoszlopok jól mutatják a terület süllyedését Link
Azokban a kis gödrökben olyan -28-29 volt, mint a pinty.
#4329
Azért abban nem lennék olyan biztos, hogy egy 10 m-es szintkülönbség hatással lenne a hõmérsékletre síkvidéken. Nálunk (Szentmártonkáta, Alföld) 5 km sugarú körön belül is van 15 szintkülönbség. Én a falu legmagasabb pontján lakom (126 m). A Tmin. -23,9°C volt. Februárban ezen kívül még kétszer volt -20°C alatt és hatszor -15°C - -20°C között. Ez nem arra utal, hogy a magasság különbség miatt a magasabb ponton enyhébb lett volna a hõmérséklet. Még nem tudom mekkora a fagykár,de a tavalyi májusi fagykár után ez biztos még nagyobb lesz. Pedig akkor is elfagyott az összes termés. A közel 100 gyümölcsfámon mutatóban volt csak gyümölcs. A szõlõ (tõke mûvelésû) szintén elfagyott akkor.
#4328
Nem, jó 10 méteres szintkülönbség van legalább a város egyes területei között. Ez döntõ jelentõségû lehet a tavaszi fagyoknál. A szõlõk, gyümölcsösök egy még tagoltabb területen vannak....Gyermekláncfû, aranyesõ..stb (képeiden januárban) , ha ezek virítanak akkor már megindul a rügyfakadás,ebbõl gondoltam , hogy nálad is hasonló dolgok zajlottak.
#4327
-12,5 fok körül volt a leghidegebb az ültetvény területén.

Rossmann!
Mezõkövesd nem egy síksági település?
Egyébként nálam nem volt elõrehaladva semmi a tavaszias tél miatt, majd most fognak elindulni a növények a várható 10-15 fokok hatására.
#4324
Az elmúlt idõszak kemény hidegei után elkezdõdtek a fagykárfelmérések.
Egyenlõre még nagy az összevisszaság, ugyanarról a vidékrõl más és más hírek látnak napvilágot.
Az alföldi szõlõk kifagytak, a törzsek szétrepedtek, termés egy-két évig nem lesz, újra ki kell majd alakítani a lugasokat.
A pécsi szõlészeti kutatólabor környéki szõlõk 30-70 %-os rügyfagykárt szenvedtek, tehát átlagban a rügyek fele elment, de ezt még metszéssel lehet korrigálni, viszont viszonyítási alapnak jók, jelzésértékûek.
Villány és Siklós környékén az alsóbb részeken lévõ szõlõkön rügy és vesszõfagyásról jönnek hírek, nyilván a magasabban fekvõ területeken nem lett bajuk a szõlõknek, de károk vannak.
Biztos hallunk még fagykárokról, fõleg az Alföldrõl, ahol ugye nincs domb, ott komoly károk keletkeztek.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-02-16 20:00:57

Budapest IV. - Káposztásmegyer

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

135731

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.