2025. július 26., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#432572
Nem kényelmesedett el senki, csupán az elmúlt évtizedek trehány, hanyag, hozzá nem értő vízgazdalkodasa"felsőbb szinten" oda vezetett, hogy az utóbbi 10 évbe látványosan kiszáradtak a patakok, csatornák, kisebb folyók, öntözö csatornák. Itt a tavasz,  árad a Tisza is, ahelyett, hogy fognák a vizet, pl tiszalökön, és duzzasztanak vissza, hogy megteljenek a medrek, csatornák, árterületek "ami egyébként a halak gyarapodasanak is jót tenne" inkább full felhúzott kapukkal engedi le a tavaszi áradasokat. 
#432569
Látszik, hogy nem a szektorban dolgozol vidám Attól, hogy a szélsőségek erősödtek és átlagban hozzák a számokat, az egyenletes csapadékeloszlás nincs meg, ami a növénytermesztés egyik legfontosabb tényezője. Lehet csapadékos tél is, mint tavaly aztán áprilisban pedig a búza a kiszáradás szélére került. Az is lehet, hogy pont akkor van légköri aszály amikor a növénykultúra virágzik, hiába van előtte és utána csapadék, valamint hűvösebb idő, nagyon rosszul érinti őket. Az öntözés pedig lehetetlen. Mind a folyókból, mind a talajvízből való öntözés természeti és infrastrukturális erőforrás hiányában kivitelezhetetlen.
#432567
Az, hogy az elmúlt 1,5 évtizedben csapadékosabb idő volt, mint az azt megelőző 2,5-ben, tény. Elég csak megnézni ezen a grafikonon, hogy hány 600 mm alatti év volt 1980 és 2004 között, majd azóta. Link
Ez persze nem azt jelenti, hogy nem voltak mostanában szárazabb évek és térségek, de ilyenek mindig is előfordultak, ami szintén látszik a grafikonon. És éppen ez támasztja alá azt, hogy bizony szükséges (lenne) az öntözés, és nem véletlenül építették ki az öntözőcsatornákat sem már az 1900-as években, amikor még szó sem volt globális felmelegedésről meg "elsivatagosodásról". Az viszont már más kérdés, hogy az öntözés pénzbe kerül, így nyilván olcsóbb megoldás az, ha fentről jön a csapadék ingyen, vagy ha nem jön, akkor meg lehet igényelni a kártérítést a kiesett termés miatt (mert öntözéssel is ugyanannyit ér a termés, mint anélkül, viszont a ráfordított költség miatt akkor már kevesebb a haszon - ha van egyáltalán, úgyhogy tartósan száraz időben nem éri meg a dolog).
#432565
Bár ez nem az agrometeorológia fórum, válaszolnom kell. Mindkét állításod erősen vitatható!
#432562
Miért?
#432558
Épp ez a baj, mert sokkal többnek kéne lennie, csak az utóbbi évek csapadékosabbra forduló időjárásában "elkényelmesedtek" a gazdák is.
#432557
Ez így nem igaz, rádásul az öntözött területek aránya is csak 2% Magyarországon.
#432555
Az biztos, hogy idén a kalászosokból még az önerőre sem fogja futni, ha április elején nem jön legalább 20-30 mm eső. Igazából még pár ilyen év, és az elsivatagosodás elkerülése végett akár tömeges faültetési programot is indíthatnánk, mert egyre kevésbé éri meg termelni szántóföldi növényeket.

Utolsó észlelés

2025-07-26 04:00:28

Jászberény

20.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143417

Hírek, események

Hőség, záporok, zivatarok, minden, ami csak belefér!

Időjárás-változás | 2025-07-23 14:45

pic
A következő napokban átmenetileg fokozódik hőség és egyre több záporra, zivatarra készülhetünk, amit egy hidegcsepp és egy hullámzó front okoz majd.