2024. november 25., hétfő

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#4417
Az igazi nagy szenzáció persze az lenne, ha a fokozatos mélyítés során bejutnának egy hatalmas vízszintes barlangrendszerbe.
Szerintem titkon a kutatók is ebben reménykednek. Ezért ez a lelkes munka.
#4416
Immár a Bányász-barlang az ország legmélyebb barlangja!
Jelenleg 275 m mély, és még tovább "mélyülhet". Mondjuk már egy hetes a hír: Link

A korábbi István-lápai-barlang vs. Vecsembükki-zsomboly vita így mára idejét múlt.
#4358
Nem rossz! nevet Azok az áldott terepgyakok! laza Kerekrobinak szoktak hasonló élményei lenni a bükki hósuvadásokról.. kacsint
#4357
Még egyetem alatt, egy május legvégi terepgyakon nyertem pár sört a szilvás-kõi álbarlanggal kapcsolatban.

Pesten, induláskor fogadtam egy-két hitetlennel, hogy aznap még hógolyózni is fogunk. Úriember biztosra nem fogad, de hát sosem az illemtudásomról voltam híres. nevet Lévén elõtte pár nappal jártam ugyanott, és a szakadék aljában egy avarral fedett, pár négyzetméteres "firnfoltot" találtam. Elég hideg volt lent, napközben is látszott a leheletem.

Visszatérve a terepgyakra: útközben sok zrikálást kaptam, hogy honnan szedek ilyen hülyeséget, hogy már majdnem nyár elején, hógolyózni hazai tájon, aztán volt nagy megrökönyödés, amikor gyomorszájon csattantak az elsõ, félig jeges hógömbök. vidám Mondjuk szerencsém volt, mert azalatt a pár nap alatt elég sokat olvadt a maradvány, megjelenésünkkel pedig végleg megpecsételõdött sorsa, kb. a felét elhordtuk zacskókban a buszra. nevet Ha nem járunk arra, valsz. még a június elejét is megérte volna.
#4356
A Damasa-szakadékhoz hasonló fagyos, hideg mikroklímájú felhasadt álbarlangok a medves-vidéki Szilvás-kõn is látványos geomorfológiai formák, csak éppen a vulkáni rétegösszletbe antropogén ok miatt zökkentek be. A széntelepek fejtése során alábányászták a vulkanit fedõkõzetet és a késõbbi táró-beszakadások megtették a hatásukat.
Nem lenne utolsó egy loggert kihelyezni. nevet
Link
#4355
Szívesen!

A Szilicei-barlangnál még Gambucékkal nyomtuk nagyban, kb. 7-8 éve. Azt a képet kerestem, mikor lent vagyunk a jégoszlopnál. A méretarány miatt akartam betenni. Gábor mellette állt.

Igen, a Damasa az, csak lusta voltam elõvenni egy térképet. Az tényleg egy hasadék, árok, ami ilyenkor jól tele megy avarral, és már nem süt be rá a Nap.

Barlang infót kérdezek neked a jövõhéten frisset és beírom. nevet

Holnap hajnalban megyek fel Nagymezõre. Kint vannak a lovak és el akarom csípni a kihajtást.
Szerintem jó téma lenne, egy napkeltés, párás, ködös képen a Lipicai.
#4354
Köszi!

Tudtam, hogy tõled számíthatok egy tartalmas kiegészítésre.

A szilicei szakadékban Link már én is többször jártam. Egyszer bemerészkedtem egészen a legaljába, egy csillogó jégkristályokkal borított kis üregbe. Igaz, utoljára több, mint 10 éve járhattam ott.

Az Uponyi hg-ben a Damasa-szakadékkal Link kapcsolatban olvastam jegesedésrõl. Bár az az elõzzõekkel ellentétben vulkanikus eredetû. Hasonló a Szentendre mellett található Vasas-szakadékhoz. Link

A Bükkben még hallhatunk bõven meglepetésekrõl. Emlékszem gyerekkoromban azt mondták a Bükk leghosszabb barlangja a Létrási-vizes, 3 km-rel. Ma meg már azt olvasom, hogy az ország harmadik leghosszabb (és egyben legmélyebb, bár a Vecsem-Bükki-zsombollyal folyamatosan vetélkedik) barlangja a Bükkben található Szent István-lápai-bg. 8700 m-rel. Link Link
Jelenleg a Bányász-barlangban folyik lelkes feltárás. Nem tudom van-e már valami eredménye.
#4353
Nekem megy mindegyik link, gondolom, mert be vagyok jelentkezve a gmail-be.
#4352
"500 INTERNAL_SERVER_ERROR

Nem lehet a kérést végrehajtani."
#4349
Tegnap a Bükkben a Büdös Pest barlangban járva feltûnt , hogy a végét fentrõl jött törmelék tömi ki.

Felmászva a barlang felé ez a kép fogadott. Link

beillesztett kép



Ha nem lenne a szélén a fa gyökere, gyakorlatilag szabályos kör alakja lenne a luknak, melyet a törmelék úgy 5-6 méter mélyen tölt ki.
Sajnos a fényképezõben lemerültek az aksik, nagy nehezen véletlenül készült ez az egyetlen kép.
Ránézésre,nem lehet túl régi a luk. Legfeljebb 1-2 éves. A neten is csak egy pár hete feltöltött képet találtam róla. Leírást egyáltalán nem.

Érdekes látni, mikor a szemünk elõtt zajlanak az események. Nem több ezer meg millió évvel ezelõti mozgások eredményét láthatjuk.

Eddig csak a neten csodálhattam hasonlókat. Link Link
Még ha ez más dimenzió is.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 10:54:15

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

3.8 °C

00000

RH: 84 | P: 1021.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.