2024. november 25., hétfő

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#4464
Van Békéscsabán anyukámnál egy késõi (érés okt. közepe) fajta, még édesapám ültette. Lehetséges, hogy Itália.
Leírás: Nagy, ovális, éretten sárgászöld bogyójú, kemény héjú, kemény húsú, nagyon finom muskotályos. Erõteljes növekedésû, a tõke majdnem combvastagságú volt 20 évesen (pergola lugasnak neveltem). Ha kicsi a tõke terhelése és jó a vízellátottsága, a bogyók majdnem dió nagyságúak, gömbhöz közeli alakúvá válnak. A fürtméret: nagyon nagy, a rekordunk másfél kg körüli volt. Egy jobb évben 150-200 kg-ot is termett egyetlen tõke. A kamránkban a fürtöket felkötözve január végéig kitartott. Hosszúcsapos metszést igényel (a 3-5 rügyek fürtmérete jóval nagyobb, mint az 1-2. rügybõl fejlõdõké), bár rövidcsapon is elfogadhatóan terem.
Sajnos az eredeti tõkét a cilamilánk tönkretette: Tetõfeljárónak használta és nem mosott elõtte kezet-lábat-körmöt: beoltotta laskagombával, ami 3-4 év alatt elpusztította. Szerencsére, amikor megjelent a tõke tövén a laska, bujtatással neveltem 5-6 utódját: azok fertõzésmentesek lettek.

Azt remélem, hogy tudod: a szõlõ teljes embert igényel. Ha kihagysz egy permetezést, az egész éves munkád kárba veszhet.
#4463
Én is szakkönyvekbõl/kertészeti cikkekbõl tanulok és ezt próbálom a gyakorlatban megvalósítani, ált. sikerrel. Miso bácsi (neveztek már tanár úrnak is hány , holott még tanulok nevet ) fényigén tekintetében konkrét infókkal pár dologgal tud szolgálni nevet. Annyit tudok ajánlani, hogy mielõtt telepítesz célszerû alaposan utánaolvasni a dolgoknak vagy szakkönyvet venni. A málna, eper, szeder, áfonya, tán még a ribizli is árnyéktûrõk. Ha fát szeretnél telepíteni avval számolj, hogy betartsd a 4m távolságot! A déli fekvés különösen jó (kifejezetten a szõlõ tekintetében)
***
Lujó (#4407) "mielõtt bármit telepítenél, kóstold meg és keress valakit, akinek van a fajtáról valami tapasztalata." - a szõlõfajtákat eleve úgy választja meg az ember, hogy saját maga már meggyõzõdött annak ízérõl, vagy ahogy mondtad, másnak van tapasztalata. Ezeket a szempontokat tartottam szem elõtt. Én személy szerint imádom a szõlõt, a szõlõoltványok telepítését tavaly tavasszal kezdtem, mivel a szomszéd (aki legalább 40 év szakirányú végzettsége révén óriási tapasztalattal rendelkezik) évekkel ezelõtt kiszedte a szõlõit, ezelõtt kilószámra kaptuk tõle a finom fürtöket. Korábban még soha nem volt csemegeszõlõnk.
-Például a nérót azért ültettem, mert egy szarvasi szakember nemesítette Egerben, majd ezt követõen Szarvas-ószõlõkben nevelte fel elsõ tõkéit és néró borával elsõ díjat nyert, majd az elsõ olyan magyar szõlõ lett, amely fajvédelmi oltalmat kapott európai szinten.
- A pannónia kincse valóban semleges ízû, ennek ellenére mindig is nagy becsben tartottam. Afuz Ali-t és Itáliát tavaly dec. elején késõi érése miatt ültettem, ízével korábban meg voltam elégedve. Egyedül a favorit és a saszla és a magnélküliek nem nyerték el tetszésemet, így ez továbbra is tiltólistás.
- Idén utolsó telepítési hullámként a szomszéd úr meggyõzõ érvének hatására (és a tavalyi év telepítési sikereim elismeréseként) a héten (hétfõn) Hamburgi muskotályt, Csaba gyöngyét, Szõlõskertek királynõjét vettem egy Kelenvölgyi (BP) kertészetbõl. A Csaba gyöngyét júliusi érése és a növény kiemelkedõ szívóssága, a szõlõskertek királynõjét íze miatt ajánlotta, noha a szõlõskertek királynõje a darazsaktól könnyen megecetesedik, de így is az otthoniak rajonganak érte.

#C szilvi
A piacon vett paradicsomokkal sosem volt problémám. Mind megmaradt és termett is, ez volt tavaly is. Ha én vetem el a magokat (lakásban) kikelés után néhány héttel eldõl és elszárad és elszakad az alsó szára és annyi neki. Ugyanezt tapasztaltam idén is (30% arányban), de most vegyszerrel kezeltem le õket palántadõlés ellen, amitõl még jobban eldõlt... A paprikákat én szoktam elõállítani, ezzel nem szokott baj lenni és nem dõlnek el.
#4403
Jaj dehogyis, jól tetted, hogy takartad, amit tudunk védjünk meg, csak akkor ebben az esetben teljesen közömbös, hogy hány fok volt a takarás felett, és hony mennyit bír a szõlõ.
Gyere nyugodtan, bárkit szívesen látok!

Lujó!
Ez nem világos:

"A szõlõ elfagyása amióta az eszemet tudom, pontosan a kerítés felsõ szintjéig tartott (ugyanazon tõke több szintû kordon)."
Az elfagyás alulról a kerítés felsõ széléig tartott, vagy felülrõl?
Csak mert a kerítés "felsõ szintjéig"-et így is úgy is lehet értelmezni.

"Nem hiszem, hogy véletlen lenne, hogy a kerítés felsõ éle fölött még nem fagyott el a szõlõlugas az elmúlt öt totálfagyási helyzetben sem."
Itt meg azt írod, hogy a kerítés felsõ éle felett nem fagyott még el a szõlõlugas.
Tehát alatta viszont igen.
Vagyis ebben a kerítésekkel és fallal körülvett részben megült a hideg, és a kerítés szintjéig elfagyasztotta a szõlõt, a kerítés szinte fölött nem?
De ha az alsó fele, a törzs és a többi elfagy, hogy marad életben a teteje? laza
Olyan, mintha valakit derékmagasságban kettévágnál, és a test alsó fele meghalna, a felsõ része meg élne laza
Ebben az esetben viszont az egész lugas végül is tönkrement, csak az alja fagyott ki, a teteje meg késõbb halt el?
#4401
Jó vicc. Inkább hagytam volna, hogy a -20 fokban tövig elfagyjanak az elsõ éves szõlõk. A takarás köztudott segít átvészelni a telet! kacsint Ha a palatinámon gúnyolódsz, ott az volt a baj, hogy gyenge volt és sokáig locsoltam, így tovább hajtott és nem ért be teljesen a vesszõ. Mellesleg a néróm tavaly az ültetést követõ öt hónap alatt a rendszeres tápoldatos locsolást 1.5m magassággal hálálta meg, én még ilyet nemigen tapasztaltam, pláne elsõ éves szõlõknél. A többi négyet igen erõsen lekörözte. Áprilisban tervezem, hogy ismét elmegyek Gödöllõre, ugyanis rávettek arra, hogy egy Hamburgi Muskotállyal gazdagítsam a tárházamat. De gondolkodok rajta, hogy egyszer lemegyek feléd kiviért és garantálom, hogy Becsehely eme kertésztudományokban igen elismert lakóját megtiszteljem jelenlétemmel! nevet

Siheone! A konyhai részen van egy barkácsolt asztal, a nap besüt ide. Minden délelõtt napfürdõznek egy jót. Fény van bõven.
Good bye!
#4397
*** Szõlõk ***
Én is szétnéztem a kertben, ugyanis tavalyi (2011-es) telepítésû fák és szõlõk vannak (az elsõ tél különösen veszélyes a friss telepítésekre). Meglepõdve tapasztaltam, hogy a Lujó kolléga által részletezett, legjobban a délkeleti országrészt sújtó fagykárt nem véltem felfedezni, holott Pod szarvasi észlelõnk automatája két alkalommal regisztrált -19°C-ot és egy alkalommal -20°C-ot a város délkeleti határában 30cm-es hóvastagság mellett.

Tavaly áprlisban öt szõlõt (Augusztusi muskotály, Pölöskei musk., Néró, Teréz, Moldova: ebbõl 4 rezisztens), decemberben pedig 3 szõlõt (pannónia kincse, Itália, Afuz Ali: ez utóbbiak mind fagyérzékeny fajták) telepítettem. Egyedül csak a Palatina (aug. musk.) felsõ harmadán tapasztaltam a rügyek barnulását belül, ugyanis arra nem szórtam olyan vastagon havat és nem érett be a vesszõ teljesen, ugyanis még szeptemberben is hajtott. A többi szõlõ problémamentesen átvészelte a telet a 60-70cm-re felboltozott hó alatt.

Lujó! Pont az ilyen hozzászólások és hozzáállások miatt a háztartások szõlõállománya az utóbbi évtizedekben rettenetesen megfogyatkozott, különösen itt Békésben. Ha van módod készíts egy képet a szõlõidrõl és belinkelhetnéd vagy elküldhetnéd nekem e-mail-ben, mivel vizuálisan is érdekelne az elhelyezkedése. Kritikus években a rossz helyekre telepített szõlõket még nagyobb gondossággal kell takarni! A talaj felmagasítása szükséges, de nem elégséges feltétel. Egy mezõgazdasági technikumot végzett szakember (ma már nyugdíjas) javasolta, hogy a legjobb kukoricacsuhéval takarni. Ezt a módszert a fagyérzékeny fajtáknál majd alkalmazni fogom.
*** Fák ***
November második felében Idared és Golden almák, valamint dixired és Champion õszibarackok ill. a kék ringló rossz termékenyülésének kompenzálására zöld ringló került elültetésre. Decemberben a hosszan tartó jó idõ hatására még két berecki birset hoztam Nagyszénásról. Ez utóbbi két kiöregedett rosszul termõ körtefa helyére került. A hét végén olyan rémhírek terjengtek itthon, hogy az õszibarackfák elfagytak. A fák különösen jó állapotban vannak (a rügyek kb. akkorák mint decemberben - az ún. kényszernyugalmi állapot még mindig tart), a kambrium szövetek zöldek, ám a Dixired éretlen fõhajtása valóban szenvedett kisebb fagykárt, de a késõbbi metszés és a fa formájának kialakításának szempontjából ez sem okozott maradandó kárt. A hét elejére terveztem az olajos rézkenes permetezést, de ez a szél és a +3°C-os Tmax miatt meghiusúlt. Remélem hétvégén sikerrel járok.
*** Paprkák ***
Russs! A paprikákat és a paradicsomokat szabad földbe május közepétõl júniusig szokás kipalántálni. Melegebb években már május elején is lehet, de ehhez nem árt néhány távolabbi modellfutást megnézni, nehogy pórul járj! nevet Jó idõben ültettél, ugyanis a február közepétõl egészen március végéig szokás a magokat lakásban, vagy fûtött fólia alatt elvetni. Én Budapesten egy gazdagréti panel 9. emeletén - amely egy oktatási stúdiónak ad helyet - nevelem a paprikákat speciálisan erre a célra kialakított edényszerû nagy mûanyag virágcserepekben (1-1 edénybe kb. 100-150 mag fért el), a február közepén vetettek már kikeltek (fehérözön, kalocsai csípõs, édes almapapika (részben), cseresznyepaprika), a március 2.-ai ültetés (édes fûszerp., pritamin, kaliforniai) ill. a paradicsom (fürtös, kecskeméti 5??) még nem. Május elején szoktam hazaszállítani, reméljük idén is így lesz.

Mindenkinek kellemes és eredményes kertészkedést kívánok, remélem idén a tavalyinál is jobb évünk lesz.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 15:41:10

Szentmártonkáta

5.6 °C

04502

RH: 86 | P: 1024.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.