2025. január 08., szerda

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#622
Nem logikus, mert nem lenne most bõdületes rekord ,ha elõtte nem lett volna sokkal kevesebb a jég (mondjuk 30 éve). Hogy 50 vagy 100 éve mennyi volt nem hiszem, hogy pontosan tudjuk, de a mostani maximumnál biztosra veszem, hogy több volt, különben nem beszélnének évtizedek óta GM-rõl meg az antarktiszi jégtömegek gigantikus széttöredezésérõl, feldarabolódásáról, fogyásáról (vagy ez színtiszta hazugság... zavarban ).
#621
Nem logikus mert a növekedés elõtt egy erõs csökkenésnek kellene lenni és ilyen nem volt.
#620
Egy kicsit tovább gondolva: Ha a pólusok környékén a világóceán felszínén szétfolyik némi édesvíz, ami télen gyorsan megfagy:

- Rálehel a tavasz, és azonnal elolvad. Fizikára lefordítva: a fagyás - olvadás folyamatában a fizika jelenleg általánosan elfogadott törvényei szerint nincs hiszterézis. Van egy kis ellentmondás (a fizikai törvényekkel szemben) a gondolataidban.

Jelenleg télen-nyáron a maximumot ostromolja a déli pólus körüli jégborítottság. A jégtérfogat (ûrtartalom) csak a víz-jég rendszer klímastabilizáló komponense: Az energia mérleg során azonos hõmérsékleten iszonyatos, emberi léptékkel szinte felfoghatatlan energia mennyiséget elnyelni az olvadás során, valamint a rendszerbe visszajuttatni a fagyás során. Nem ragozom tovább, remélem megérted.
#619
Vagy csak keverjük a szezont(tengeri jég) a fazonnal(szárazföldi jég). Gondolom utóbbi kupolaszerû és csúszik szét és nem a tengeri, amirõl itt szó van. Ha jól emlékszem fél éve éppen arról volt szó, hogy a szárazföldi jég olvadása több tengeri jéghez vezet. Pontosan nem emlékszem, hogy mi volt az elmélet. Talán a sok édesvíz (olvadó-borjadzó gleccserjég) könnyebben fagy meg mint a sós tenger, vagy a jéghegyek hõt vonnak el olvadásukkal a tengervízbõl ? Ezzel egy visszacsatolás révén a felmelegedés északon is egy határt átlépve a jégfelszín újbóli növekedéséhez vezet ?
#618
Elvileg logikus lehet, ha egy kupac havat behozol és leteszed az asztalra kupolaszerûen ahogy a jég elhelyezkedik (illusztráció : www.florapack.hu/albums/userpics/10003/normal_szokokut_ledes.jpg nyelvnyujtas ).

Nos ha elkezd olvadni akkor átmenetileg szétcsúszik, a vastagsága csökken de a kiterjedése nõ annak ellenére hogy olvad.

Másra nem tudok gondolni, ugyanis a jelenlegi helyzetben nem lehet mással magyarázni ilyen jelentõs változást. Jó lenne tudni a déli félteke jegének ûrtartalmát, de nem találtam adatokat hozzá, ugyanis ha csökken az ûrtartalom akkor van esély ezzel magyarázni.
#617
Lehet, hogy épp az olvadás az oka, hogy a déli jégborítottság átmenetileg majdnem 3 éve pozitívban van? Vagy mégsem? Milyen szép lineáris növekedést lehet illeszteni a déli anomália farkára! Összességében 1979-tõl meg egy szép hokiütõt.
Link

Kezdõdhet a mérkõzés, be lehet dobni a korongot.



#615
Közben meg abszolút csúcsot döntött a jégborítás a déli félteken!
Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-01-08 15:09:39

Budapest III. - Flórián tér

11.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

134020

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.