2024. december 03., kedd

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#625845
"Képzeld el azt, ha elmúlt 4-5-6 tavaszi időjárás télre esett volna!?"

De nem esett, ahogyan nyárra sem, meg őszre sem. Mert valamiért úgy változtak meg a viszonyok, hogy tavasszal történik az, ami. Valamiért pont tavaszra alakulnak ki azok a makroszinoptikai képek, amik így alakítják az évszakot.
A fenti felvetés azt a téves kepzetet sejteti az egysésugarú olvasóban, hogy ezek a dolgok lineárisak, vonalzó mentén tologathatók.
Ha júniusban jön a -10 akkor 5 fokos maxi lesz? Nope...
Mindössze ennyi volt a fasz kötekedésem.
#625834
Ez a fogadás nem elég számszerű, ezt nehezen lehetne tartani. Van, ahol ez már 1 cm, van, ahol csak 15 cm havat jelentene, szóval ezt nagyon nehéz lenne objektív módon eldönteni.  kacsint 
#625832
Nem fogjuk. Komoly italban fogadok veled, hogy a tél legnagyobb hava még hátravan az ország valamelyik részén. 
#625830
Valóban semmit sem cáfol és semmit sem erősít meg, mert megúszni meglehet egyszer vagy kétszer!
De 6 ilyen enyhe tél zsinórban nem véletlen!
#625828
Vajon ha most megússzuk cidri nélkül, az megcáfol, vagy megerősít bármit is?
Szerintem aligha. A hosszútávú tendenciák nagyon aggasztóak. Talán jobb is, ha nem tudjuk, mi lesz ennek a vége!
#625827
Így van, ez a kérdés, hogy ezek a tavasszal ránkszakadó, téli típusú hidegbetörések az enyhe tél következményei, vagy attól függetlenül is lennének?
Nyilván ha télen nem "ürül ki" az Északi-Sark, és jócskán marad hideg, vagy a nyáron nagyon felmelegedő tengerek és óceánok tél végére, tavaszra hűlnek le annyira, hogy ezáltal kedveznek a hidegbetörések kialakulásának, akkor ez nem esetleges dolog, hanem az azt megelőző időszak következménye!
Ha ez így van, akkor az idei tavasz megint cidris lesz!
#625826
Annyiban mindenképpen igazad van, hogy az átlag sokszor nagyon félrevezető tud lenni, és minél hosszabb időszak (hónap, évszak, év stb.) átlaghőmérsékletét vizsgáljuk, annál inkább egy semmitmondó számadattá válik, mert elvesznek belőle a részletek. Abban is egyetértek, hogy nem feltétetlenül attól lesz igazán emlékezetes egy tél, hogy az évszak átlaghőmérséklete annyira alacsony (bár azért többnyire használ neki) hanem inkább egy-egy emékezetes epizód vagy rendkívüli időszak miatt. Ugyanakkor azt gondolom, hogy az már nem nagyon lehet véletlen, hogy évek óta a téli hónapokban szinte képtelen lejutni hozzánk komolyabb hideg levegő, pláne nem tartósan, miközben márciusban, áprilisban ez általában nem jelent gondot, ami inkább valami tartós átalakulás jele lehet szerintem. 
#625823
Már hogy ez most hogy jön ide, vagy mivan?
Ha -10 fokos 850 jön be áprilisban, és +8 fokos T max van mellette, akkor az január 7-én nem +8 fokos T max, nem?
Ennyi erővel akkor nincs is semmi értelme semmiről beszélni, mert semmiből nem következik semmi és semmiből nem lehet következtetést levonni?
Mi a faszt kell kötekedni?
#625822
Ne már, most ez komoly? És ha délelőtt fél óránként két fokot emelkedik a hőmérséklet, akkor délutánra 50 fokot prognosztizálunk?
#625821
Nem túlzok!
Viszont az, hogy a számok tükrében mit mutat egy tavaszi hónap, nem biztos, hogy az télen is ugyanúgy megállná a helyét!
Hidd el, emlékezetes telek lettek volna!
Például a múlt április és a május átlag alatti hőmérsékleti volt, viszont átlagnál csapadékosabb.
2022-es április is hidegebb volt az átlagnál és csapadékosabb volt az átlagnál.
Súlyos fagyok voltak, komoly sarki hidegbetörések.
Nyilván ha a március 3 fokkal átlag feletti, az április és a május meg átlag alatti 1,5-1,5 fokkal, akkor a teljes tavasz tök átlagos, csak közben áprilisban és májusban lehet, hogy tökig álltunk volna a hóban és a -20 fokokban.
Mikor volt utoljára átlagos vagy átlag alatti téli hónapunk?
Az elmúlt tavaszokon sorozatban voltak átlag körüli vagy átlag alatti hónapok!
#625811
Na ja ,a hőségutálóknak ,télkedvelőknek lassan már csak a képzelgés marad. laza
#625810
Azért ne túlozz. Évszak szinten egyik tavasz se volt annyira kirívóan hideg. Az, hogy vannak bennük hidegebb periódusok meg néhány kemény éjszakai fagy, amitől elfagynak a gyümölcsfák, még nem egyenlő azzal, hogy hőmérsékleti átlagban is olyan nagyon hideg lenne. Egyedül talán a 2021-ben volt ténylegesen a számok tükrében is hideg tavaszunk, a többit csak maximum annak éreztük.  
#625808
Képzeld el azt, ha elmúlt 4-5-6 tavaszi időjárás télre esett volna!?
Akkor az elmúlt évtizedek leghidegebb telei lettek volna!
Ha nyárra, akkor meg a leghűvösebb nyarak!
#625807
KGéza a választ megadta, annyi kiegészítéssel, hogy országosan az a hónap sem volt 26 fokos, legfeljebb egy-egy mérőállomáson. Nyáron legfeljebb az átlagtól vett 3-4 fokos kilengések lehetnek, (ha 4-5 közé kerülne, az már nagyon extrém lenne)  télen viszont már előfordult 8-9 is, leginkább negatív irányban. 
#625806
Éppen arra lenne szükség, hogy legyen tartós szárazság, amíg a felesleges víz eltávozik a talajból. Nem lehet rámenni a földekre dolgozni...
#625803
Az "izgalmas" szerintem itt nem nagyon helytálló (kizárólag szakmai szempontból persze az), hanem inkább félelemkeltő. A nyarak már így is élhetetlenek (ezt nem vitaindításnak szánom, örülök azok örömének, akik a 38 fokokat kedvelik, semmi gond nincs ezzel), és mégha egy 9 fokos nyári anomália elképzelhetetlen is, képzeljünk el egy csupán 4 fokos nyári pozitív anomáliát... rémálom. Nem csak sok embernek, de az egész állat- és növényvilágnak. Kemény tizenhúsz év előtt állunk, úgy hiszemszomoru
#625802
A téli hónapoknál most az jött elő, hogy hány fokkal volt enyhébb (melegebb), ha analógiát akarunk nézni, akkor a nyári hónapoknál, hány fokkal volt hűvösebb (hidegebb).
#625801
Igen, régebben telente azért tartósabb hidegpárna többször kialakult, ha más nem is. Ezekben a napokban lett volna rá az utolsó esély, de nem történt meg. 
#625800
Biztató dolog most a talaj extra nedvességtartalma, illetve a belvizes állapotok. Ez a nyári hőségek, a légköri aszályos kiugró hőmérsékletek ellen dolgozik, ha lenne annyi szerencsénk, hogy nem lesz tartós szárazság tavasszal. Más kérdés hogy egy párás meleg semmivé nem jobb, mint egy száraz hőség (persze a természetnek általában jóval szerencsésebb).  A nyári félév konvektív helyzetére is biztató a jelenlegi sok víz. 
#625799
Én úgy tudom a legmelegebb nyári hónap 1992 augusztusa volt 26 fok körüli átlaggal.
Tehát ez maximum 4-5 fokos pozitív anomália.

Én korábban lementettem egy gyűjteményt, amit még régen itt a Metneten találtam 1780-2013 közötti budapesti adatokkal. 24.0 fok fölötti átlagot hozó hónap nagyon ritka, összesen 7 hónapban jött össze, de ebből 4 már a 26 fokos átlagot ostromolja, de ezekből 1992 kivételével mind a 19. század eleje vagy még korábbi. Az adatok pontosságát emiatt helyén kell kezelni.

Ezt az adatsort én nagy kincsként őrzöm, sajnos 2013 óta nem találtam frissítést hozzá, ami ebbe a homogenizált adatsorba beilleszthető lenne.
Meleg nyarak voltak az elmúlt 10 évben, de nem emlékszem olyanra, ami olyan extrém lett volna, hogy az egyik hónap 24 fok feletti országos havi átlagot hozzon.
#625797
Eddigi legnagyobb nyári hónap anomália mennyi volt ? Közelítőleg is jó ,köszi.
#625796
Egy jó havas március majd kárpótol mindenkit, az április pedig behozza majd a fagyos napok számában jelentkező hiányt!
Nálunk néhány éve 22x volt 0 fok alatti reggel (-1, -laza, ezt kipótolhatnánk mondjuk 30 napra. Az legalább emlékezetes lenne...
A viccet félretéve, ez a meleg dömping biztosan meg fog szűnni, nem tudom melyik hónapban de az valószínűleg emlékezetes lesz...
#625795
Ezt nagyon bátran merem mondani, hogy ilyen nem létezik Magyarországon. A nyári hónapok sokkal kisebb anomáliákra képesek, mint a téliek. 
#625794
Valamiért pont ezen agyaltam én is. Viszont szerintem hasonló ,ha nem is ilyen mértékű ,de be fog következni valamelyik nyáron is ,a nagy számok törvénye alapján.
#625793
Ami rendkívüli még szerintem, hogy a hónap eddig eltelt részében nemcsak hőmérsékletileg, hanem gyakorlatilag szó szerint semmilyen télre emlékeztető momentum nem fordult elő.
Az még csak egy dolog, hogy a hótakarós, a havas vagy az ónos napok száma nulla. De hogy a ködös napoké is az, sőt hogy még fokozzam, párásság is mindössze 2, azaz kettő napon alakult ki, a maival együtt, hát...érdekes.
#625792
Pokol. duhos
#625790
#625783
beteg
#625789
Igen, pont ezt kérdeztem én is pár napja, hogy vajon mi a magyarázata annak, hogy ilyen mértékben beakadt a verkli. Ez már tényleg minőségi ugrás, az eddigiekhez képest mindenképp. Pár hónap alatt átugrottunk óceáni éghajlatba? És ha igen, akkor mi lesz a folytatás? Dél-Franciaország? Esetleg Bretagne? Vagy a sokat emlegetett Pó-síkság? Mert oké, most valószínűleg vége lesz ennek a rezsimnek is, de előbb-utóbb megint beakad a lemez. 
#625788
Nem véletlenül van sejtésem, hogy valami történt a légkörben, ami miatt zavar állt be. Ez nem csak "egy hosszabb enyhe időszak", hanem itt valami szélsőséges dolog állhat a háttérben. Igazából nem is látszik a vége. A folyamatos rekord meleg napok közbeni átmeneti lehűlések is, több fokkal átlag felettiek, erre nincsen most logikus magyarázat. Ahogy elnézem a következőkben is amikor lesz némi hőcsökkenés, azt is inkább a felhősebb csapadékosabb napoknak köszönhetjük, de hát nyáron is így van ez.  Szóval a feje tetejére állt most minden. Egyébként ha tartósan marad ez a helyzet, tehát hosszú-hosszú hetekeig, egy-két hónapig, (természetesen átmeneti gyengülésekkel) akkor egyre kevésbé lesz szélsőséges. Hiszen a tavasz előrehaladtával a nyugati irányítás már inkább már csak enyhe, de nem kifejezetten meleg. Idővel szépen belesimulna a tavaszba. Persze továbbra is ott a veszély később, egy-egy komolyabb kárt okozó hidegleszakadásra.
#625785
Nagyot szólt, az biztos, de ez a 8,6-os anomália is bitang erős. Jól belehúzott az év. Értem én, hogy két-három-ötszáz éve is voltak ilyen hónapok, de szerintem nem egymás utáni években. Ha évtizedenként van egy-két ilyen hónap, már az is elgondolkodtató, de ez? Ez már tényleg a "no comment" kategória. Szóval történelmi időket élünk, nem vitás. 
#625783
Jöjjön ismét egy kis helyzetjelentés eme igen furcsa időjárású hónap kapcsán.

Budapest-Ferihegyen a havi középhőmérséklet a tegnapi nappal bezárólag 8,3 °C. Ha a sokéves történelmi adatokat vesszük a "régi" klímánkból, ez +8,6 °C-os anomália lenne egy teljes havi februári középhez képest, ami már önmagában is eléggé döbbenetesen hangzik. De valószínűleg még mindig nem annyira, mint a következő megállapítás: az 1780 óta rendelkezésre álló, homogenizált, nem hivatalos adatsorban mindössze 8 db olyan márciust találunk, ami ennél melegebben végzett. Nem elírás - valóban márciusról beszélünk.

A fagyos napok száma egyelőre 5. Ennél a paraméternél már szintén látszik, hogy kaparni kell majd a hónap végén az abszolút legrosszabb hely elkerüléséért.

Téli és zord napról pedig természetesen beszélni sem szükséges.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-03 13:16:30

Budapest III. - Flórián tér

6.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.