2024. november 29., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#641267
Sylvester.93-nak adott válaszodban szóba hoztad a balkáni genetikát. Mivel 1 héttel ezelőtt jártam arra, röviden leírom, amit laikus szemmel láttam.
A Vajdaság területén, valamint Újvidék és Belgrád között 4-5 nap leforgása alatt nagyon sokat romlott a helyzet. Amikor mentünk odafelé, az a rész még viszonylag jól nézett ki, amikor jöttünk haza, akkor már nagyon kezdett lesülni a táj.
De igazából nem is erről szeretnék írni, hanem inkább Közép - és Dél - Szerbiáról. A Belgrád utáni dimbes-dombos, majd középhegység jellegű vidéken határozottan látszódnak az általad is említett jelenségek. Pontosan nem tudom, hogy a szárazság, a perzselő napsütés, vagy a kártevők okozzák (talán együttesen), de eléggé ramaty állapotban vannak az erdők. Ez a helyzet az autópálya lehajtója után, Cacak nevű települést követően csúcsosodott ki. Teljes hegyoldalak vannak lesárgulva, bebarnulva, vagy éppen már lekopaszodva. Hasonlóval én még nem igazán találkoztam. Utána magasabb hegyek közé érkezvén a helyzet elkezd javulni, de még Zlatibor előtt, Uzice városánál is elég megviselt a flóra. Zlatiborban aztán már igazi alpesi jellegű tájra értem. Utána még jött egy alacsonyabb rész a montenegrói magashegység előtt, itt szintén komoly szárazság jeleit láttam. Montenegró hegyei közt kacskaringózva viszont igazi oázisban éreztem magam, odafent még semmi jele annak, ami idelent tarol. Itt egyébként átutaztam egy Zabljak nevű kisvároson. A feleségemnek megfogadtam, hogy addig nem vagyok hajlandó feldobni a talpam, amíg oda nem viszem el télen pár napra olyan időpontban, amikor a Balkán déli részét megszórja egy mediciklon. Lelki szemeim előtt láttam, ahogy leesik 2 méter hó 1-2 nap alatt arrafelé. Át akarom élni, nincs mese! nevet
#641249
Zalában és az Alpokalja tágabb vidékén is, az Őrségtől a Kőszegi-hegységen át egészen a Soproni-hegységig, kb. 20 éve kezdődött a tömeges lucpusztulás és 2012-2013 óta megállíthatatlan. Azóta folyamatos a szúkárok miatti egészségügyi letermelés. A megyében gyakorlatilag lassan, de biztosan fel kell számolni a lucosokat. Nem véletlenül vettek pl. a Zalaerdőnél 100 milliós Komatsu harveszter-forwarder fakitermelő gépeket. Ezt nem lehetne győzni fakitermelő brigádokkal. Legfrissebb helyzetjelentés, elég autentikus forrásból:
Link
Vagyis szó nincs róla, hogy "helyrejöttek".
A zalai bükkpusztulás szintén a 2010-es években indult, de ott sajnos komoly szakmai hiba volt a túlzott erélyű bontóvágások kivitelezése. Azóta komoly erőfeszítésekkel sikerült fékezni a nagy területű, látványos száradásokat és az ezzel járó végvágásokat, de a korosabb állományok romlása folyamatos. Az egykor hűvösebb, kiegyenlítettebb, csapadékosabb klíma már a múlté. Ezek a bükk alap igényei. És az a következő fafaj, sajnos, amelyik követni fogja a luc sorsát, ha jóval lassabban is. Bár ez épp Zalában nem lesz igaz, mert ott ún. extrazonális bükkösök vannak. Vagyis nem bükkös klímában élnek a kiterjedt bükkösök.  Igaz ezek illír bükkök, ahogy az egész Dél-Dunántúlon, vagyis nem északi (kárpáti), hanem balkáni eredetű genetikával rendelkeznek. Ettől függetlenül a felújításuk (a letermelés utáni fiatal erdők nevelése)  és a fenntartásuk komoly fejtörést okoz a zalai erdészeknek, legyen magánerdős, vagy állami (kb. 50-50 % az arány.) 
#641222
Országos átlagban nézve, valóban nincs növekedés, de bizonyos régiókban igen, de a fő probléma hogy egyre inkább lokális jelleggel történik ez pár km- en belül is óriási különbségek lehetnek. Nyilván az én lakóhelyem szemszögéből másként látom a dolgokat mint egy Alföldi kollega és másként egy Soproni. Itt Zalában 2003 környékén volt nagy bükk, illetve lucfenyő pusztulás, azóta helyrejöttek, de semmiképp nem kedvez ez a meleg nekik.
#641220
A melegedés mellé nem növekedett a sokéves csapadékmennyiség országos átlagban nézve. És ez a baj!
Ráadásul arról ne is beszéljünk, hogy az utóbbi 5 évben különösen xar az eloszlás. A nagy melegek mellett emiatt is pusztulnak a hazai örökzöldek :

beillesztett kép

#641218
Véleményem szerint, a melegedés mellé növekedett is a sokéves csapadék, csak az eloszlása lett pocsék. Az emberek hajlamosak kiragadni egy egy időjárási helyzetet és ráfogni hogy olyan a klíma. Azért mert most 3 hétig szárazság van nem jelent semmit, régebben is volt meg ezután is lesz!
#641202
Szép napot!

Bazsa!
Az a baj, hogy a középhő és a lehullott csapadék mérőszámai várhatóan egye inkább fordított arányban lesznek. szomoru
30 fok, derült, gyenge NY szél.
"fergeteg79"
#641195
#641197
Nem nagyok az igények szerintem.
Egyszerűen arról van szó, hogy a melegedő klíma mellé több csapadékra lenne szükség.
Melegebb idő = nagyobb mértékű párolgás. 
Ezért sem értem, mikor valaki hosszú éves statisztikákat hoz elő, hogy hú de jó, örülj, legalább meg van a sokéves átlag csapadékmennyiség vagy átlagos havi csapadékösszeg. 
És!? 25-50-100 éve nem volt ilyen meleg.
Tehát mindenképpen a sokéves átlagot meghaladó havi és éves csapadékmennyiségre lenne szükség. 
Nem azt mondom, hogy egész évben, de az év több mint felében, kiemelten a nyári félévben igen. Ez lenne a kívánatos. 

Itt egy példa a tavalyi 2023-as évre : 1901. óta országos átlagban a 8. legcsapadékosabb évünk volt a maga 767 mm-es átlagával. Soknak tűnik, az 1991-2020-as átlagot 25 %-al haladta meg, de a legmelegebb év is volt mellé.
#641195
Nagyon az igények, én már egy 10 mm egybefüggő csapadékért is összetenném a két kezem. Több mint egy hónapja nem volt 2 mm meghaladó csapadék, az elmúlt 30 nap 4 mm összesen 6 adagban (2 nyom, 1mm, 1mm, 2mm)
#641191

beillesztett kép

 

Ez most húúú, mennyire ráférne az országra! Olyan esőzéseket, mint ami akkor volt, itt Túron csak 2010 augusztusa produkált, illetve 2014 júéiusában is volt egy kemény menet.... Jöhetne egy ilyen sekély ciklon.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-29 13:58:03

Gyergyóújfalu

0.5 °C

31502

RH: 97

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.