2024. november 30., szombat

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#6696
Sehol nem szeretik a meteorológiai állomások adatait nézegetni, vagy elemezni, sõt, ha csinálják is akkor abszolút gépies módon!
Nem nézegetnek ezek semmit, annyit hallottak hogy van valami globális felmelegedés meg hogy a Balaton közelsége miatt szubmediterrán jelleg van ott, és elkezdtek kísérletezni.
Hát -21 fokban kísérletezni mediterrán, korlátozottan téltûrõ növényekkel...
Ha a kísérlet célja az lett volna, hogy a cserszegtomaji kutatólabor területe mennyivel kedvezõbb klímát és túlélést biztosít ezen növényfajoknak a sík területekhez képest, akkor igen, akkor lenne értelme.
De ez a felismerés, ennek a jelentõsége gyakorlatilag ismeretlen!
A legviccesebb, hogy tényleg el tudják képzelni, hogy csak úgy lehet majd -10-15 fok alatt elfagyó növényeket hipp-hopp ültetgetni dísznövényeknek.
Ráadásul marhanagy pofáraesés lehet ez most, mert 2006-ban kezdték ezt a kísérletet, azóta meg 3 enyhe tél volt, még a fagyzugok sem produkáltak nagyon hidegeket, így teljesen meg lehettek gyõzõdve arról, hogy mûködhet a dolog.
Ez a tél kicsit talán felébreszti õket.

Ez mindenesetre mókás:
"Megfigyelésünk szerint az 1. sz. kísérleti területen az Aucuba, az Elaeagnus pungens, és a Viburnum cinnamonifolium állományokban a fagykár kisebb mértékû."
"A harmadik csoportban szereplõ fajok közül a Teucrium károsodott a legjobban, a 2. sz. kísérleti területen a növények visszafagytak, Cserszegtomajon azonban maradt két épségben áttelelt példány."
Kíváncsi leszek, mivel hozzák majd összefüggésbe!
#6677
Azért ez a tél elég rendesen odatesz azoknak a szakembereknek, akik a globális felmelegedés miatt enyhülõ teleket, a mediterrán növények északabbi szélességekre való húzódását vizionálták, és hogy át kell alakítani a Magyarországon termesztett növényfajokat, mert az enyhülõ telek és a nagy melegek miatt más növényeket is lehet termeszteni majd.
Ez a keszthelyi egyetem kísérlete Link
Hihetetlen!
Amennyiben a télen -15-20 fokos hideg már nem lesz (bár valószínû, hogy belefutunk még egy-két ilyen éjszakába, de abban az esetben is áll a dolog) azt fogják tapasztalni, hogy amiket a cserszegtomaji területre ültettek, azok túlélték a keszthelyi állomásokon mért -21 fokot, amik a város környéki területekre kerültek, azok pedig tönkrefagytak.
Ugyanis a cserszegtomaji terület egy nagyon magasan lévõ, jó fekvésû, kitûnõ fagylefolyású domboldal.
És megállapítják, hogy azok a fajok alkalmasak az adaptációra, amik véletlenül oda kerültek.
Pedig csupán arról lesz szó, hogy a cserszegtomaji domboldalban lévõk alig kaptak -13-14 fokot, míg lent -20 fok alatti értékek voltak.
A keszthelyi egyetem globális felmelegedés miatti kísérlete nagyon jól mutatja, hol is állnak az adott szakmák. Az egyetem szakemberi láthatóan kész tényként könyvelik el, hogy enyhe telek lesznek ezentúl.
Hihetetlen!

A többirõl ne is beszéljünk:
"A mediterrán térségbõl származó dísznövények telepítésével régóta foglalkoznak Magyarországon. Keszthely környéke, a Balaton közelsége miatt kialakult szubmediterrán jelleg következtében alkalmas arra, hogy a mediterrán területekrõl származó növényeket kiültessük."
Ekkora állatságot szakemberek szájából...

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 17:18:14

Csesznek

2.6 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.