2024. december 02., hétfő

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#6764
Köszönöm az kiegészítést, talán nem voltam elég alapos, de egyetértek teljesen nevet . Egyébként Bastardinak nem nagyon olvasom az írásait (fõleg erõsen hiányos angol tudásom miatt), de amit itt hallok róla, az alapján úgy látom, hogy a "Dávid Mihályokhoz" képest sokkal "elõrébb" van, és most még nagyobbra nõtt az én szememben is nevet . Épp azt értékelem, hogy mindig megpróbálja megkeresni a múltban a legjobban hasonlító teleket, és az alapján esélyeket latolgatni. Persze egy idõ után (mint a fáklya esetében) itt is megnõ a tévedés valószínûsége.

Az El Niño/La Niña hatását az észak-amerikai Keleti-part idõjárására egyetemen is tanultuk már, valamennyire tisztában vagyok vele, ezért is mondtam, hogy (számomra) nem meglepõ eme nagy tél, de most különösen erõs volt a ciklontevékenység is, valamint az áramlatok "rosszalkodása" (talán egymást segítõ hatások voltak ezek is), amit azért nem magyaráz annyira az El Niño/La Niña sem (számomra legalábbis), leginkább az áramlatok eltérülését nem, ami viszont szinte biztos, hogy rásegített a nagyobb hõkontrasztra, és ezzel az erõsebb ciklontevékenységre a Labrador-fsz-tõl nyugatra.
Mindemellett persze az El Niño/La Niña is nagyban segített, csak most nem volt "egyedül".
Csupán erre a pluszra szerettem volna rávilágítani, semmi túl komoly verifikáció nem volt szándékomban nevet .

A másik odal meg a másik oldal, ismerjük, azzal nem is foglalkozom igazán…
#6755
Nos, verifikálásként érdemes megvilágítani azt is, hogy Bastardi mirõl beszélt a cikkben az El nino -val kapcsolatban. 2010. január 15-én adott ki egy videót, miszerint a keleti parton és középnyugaton komoly téltámadásra számít, ami brilliáns meglátásnak bizonyult részérõl. (És itt szívesen fricskáznék az õt korábban leszólóknak és le "Dávid Mihály"-ozoknak, ám már régóta eldöntöttem, hogy nem fogok vitába szállni ezen fórumozókkal, mert legyen az õ bajuk, ha érdekes latolgatásoktól fosztják meg magukat, és mindenkinek szíve joga, mit elemez.). No a lényegi elem azonban, hogy a videóban kissé részletesebben is ki van fejtve az El nino, illetve az USA keleti part és középnyugat téli idõjárásainak összefüggése, illetve a kettõ egymással kapcsolatos kölcsönhatása. A NG cikk és video együtt méginkább értelmezhetõ és emészthetõ. A video: Link

Egyébiránt meg csak annyit, hogy a globális felmelegedés hívõ annyit bírt kipréselni magából, hogy biztosan nõtt a párolgás és azért esett nagy hó az USA-ban. De még egy kisiskolás is rákérdezne, hogy ok a csapadék, ám honnét a hideg, merthogy hó esett??? Ezzel szemben Bastardi jóval visszafogottabb volt, gyakorlatilag igyekezett természetes és eleddig sem ismeretlen tényezõk és folyamatok egyenes következményeként leírni a szituációt, az El nino elméletet felhozva. A felmelegedéssel pedig óvatosan kivár, szerinte 20-30 év múlva lehet verifikálni az ezzel kapcsolatos vitát. Amatõr laikusként mit lát az ember: Az egyik oldal megpróbál tudományos érveket felhozni felhasználva az elmúlt évtizedek tapasztalatait, ám nem ítélkezik. Logikailag koherensnek tûnõ érvelése tálcán kínálja a tudományos vita lehetõségét: én így gondolom a szitut, így vezetem le, és tessék okosabbat mondani. Ezzel szemben a másik oldal hebeg-habog valamit a megnõtt párolgásról, majd ítéletet hoz. Nade hol itt a tudományos igényesség? Hol vannak a tények, amelyre a szintézist alapítom? Gyakran ez baj felmelegedés sok hívõjével.
#6752
Az USA keleti part hóviharai nyomában: Link
(A cikk egyik szakértõként Bastardi véleményét kérdezi)

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 21:01:14

Csesznek

-1.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.