2024. december 01., vasárnap

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#6808
Mivel a meteorok durván 100 km magasságban ragyognak fel, a Budapest-Zirc távolság bõven elegendõ ahhoz, hogy a csillagokhoz képest egy adott "hullócsillag" akár egészen más helyzetben látszódjon a csillagokhoz, horizonthoz viszonyítva.
#6805
Kár,hogy a Nasa "jelenség" végén elpakoltad a fótómasinát.
Az meteor hullással kapcsolatosan linkelt (illusztrált) képrõl...
a képen látottakkal ellentétben magam a meteor égi bejövõ útját egy picit magasabbra becsülöm(DK-ÉNy),azonban a zirci medencébõl észleltem és ez megtévesztõ lehet.( szegyenlos ?)
A fényessége tényleg hasonló erejû,de a végén mintha "pukkant volna",a látvány ideje viszont 3sec-nél biztos ,hogy nem rövidebb,magamban számoltam az idõt,még arra is volt gondolatnyi idõ ,hogy családi jókívánságot stb is vidám kívánjak..
A NASA tv "vétele"mostanában" a terhelés ellenére is megjavult,
Akkor az idõpont is megegyezik,van aki lefotózta a metnetes csapatból?
#6778
Szia! Én is láttam tegnap 19:29-kor a meteort, miután épp összecsuktam a fotóállványomat ,: D jee.. én -2mg fényesnek becsültem, 2,5mp-ig volt látható az égen és ami még érdekes volt benne, hogy kétszer felerõsödött a fénye.. nagyon szép hosszú volt, legalább 15-17 fokosnak becsültem.. sajnos csak utólag próbáltam berajzolni arra a területre, ahol láttam, de errefelé valami ilyesmi volt: Link : )
#6777
Köszönöm a gyors választ!
Akkor jól éreztem....majd böngészem a friss oldalakat.
#6776
Ati, amit lehullani láttál, az egy fényes meteor volt, függetlenül a NASA tevékenységétõl. :-D
Az ûrhajók átvonulása 19:14 - 19:20 közt volt.
Így tavasz elején a leggyakoribbak a fényes "kóbor" meteorok, a napokban többet is lehetett látni.
Amit Te láttál, azt Bp-en is látták. :-)
#6775
Üdvözlet csillagvizsgálók! vidám
Meteorhullás?égi ûrszemét?
szegyenlos Ma este látom valami ûrobjektum vonult át?
zivatar Magam éppen véletlen folytán épp feltekintettem az égbolt (Déli felére)amikor Veszprémbõl hazajöttem, és igen fényességben lepottyanó jelenséget láttam-(szabad szemmel)
megj.:korábban nem észleltem ilyen fényeset
Magam nem gyakorlom már a csillagászati megfigyeléseket ezért bizonytalan vagyok eme jelenségben!
Este (~19,29h-kor ~)az égbolton (csúcsponthoz közel)egy fényes égi vándor hullott!
szegyenlos DK-ÉNy-ra haladt át,közben elégett,ilyen széles fénycsíkot(látszólag másfél~ ujjnyi) még nem láttam, a megszokott sziporkázó,pillanatok alatt megsemmisülõ darabokhoz képest ez viszonylag lassan ,komótosan haladt (kb.5-6sec)ideig,az objektum egyre vékonyabb fénycsíkkal haladt,majd szétesett,mintha szétrobbant volna?ez lehetséges porszemnél nagyobb,vagy esetleg ûrszemét egy darabja?
A jelenséget 19,28hvagy 19,29h-re datálom)tartama sokkal hosszabb volt egy klasszikus évenkénti rajhoz képest.--))(érdekes látvány volt,még talán egy gyors exponáláshoz maradt volna elég idõm,ha épp kéznél lett volna a mobilom, míg kihunyt a fénye addig min.:5sec eltelt!
Ez több volt mint egy ûrbéli átvonulás...tényleg landolás történt a NASA nál és...?
/Jelenleg a hõmérsékletek a -10°c-t ostromoljuk/
Köszönöm a figyelmet.
#6774
Valami felesleges cuccot (ûrpisi???) kieregetnek ilyenkor. Leszálláshoz közeledve volt már hasonló tavaly vagy tavalyelõtt is.
#6773
Hú de jók!!! Az M42 állat!!!
A fényességnek semmi köze ahhoz, hogy hova kell állítsd a fókuszt. Az pusztán a céltárgy távolságától függ. Ilyekor a legegyszerûbb, ha a Hold peremét állítod élesre, aztán lezárod a fókuszt, s így tuti élesek lesznek a csillagok, járgányok is.
#6772
Az átvonulás elsõ részében én is láttam csóvát, szép zöldes színû volt, de késõbb eltûnt. Próbáltam most is fotózni, de csak egy kép sikerült, mikor már dél felé voltak. (Kicsit állítgattam, így sikerült fényesítenem a csillagokat és a jármûveket, de nem az igazi, meg ma nem is voltak olyan fényesek, mint tegnap, így már nehéz volt lekapni õket, sajnos ezt a gépet nem csillagfotózásra tervezték.) Link A csóvát egyébként mi okozta?
És még egy kérdés, holnap lehet még látni õket együtt, vagy már nem? Bár az adatbázis alapján elég korán, 18:07-kor jön az ISS, akkor még világos van, így valószínûleg megint csak a keleti égbolton fog feltûnni, pedig az ábra alapján pont a holdon vonulna keresztül innen nézve. Link

TûzgömbLány: Gyönyörû fotók! nevet
#6771
Én is láttam a csóvát.. De utána a meteor se volt semmi! : ) Szokás szerint hoztam a formámat, elõtte fél perccel még bõven fotóztam, miután összezártam az állványt, jött a meteor.. és pont ott, ahol elõtte vagy 10 percen keresztül fotóztam a nagy semmit ,: D jeeee....
Mindenesetre néhány kép az esti átvonulásról.. Link (azért nem éles, mert azt hittem fényesebb lesz és távolabbra állítottam a fókuszt, de a halványságuk miatt hirtelen közelebb hoztam õket és ilyen lett : (
(csak kicsit voltam ma este szerencsétlen...)
#6769
Jó volt a Discovery! Szépen látszott, halványzöld árnyalattal és olyan hatása volt, mintha pici csíkot húzott volna maga mögött.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-01 08:09:18

Egyházasrádóc

-1.6 °C

00000

RH: 92 | P: 1031.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.