2025. január 06., hétfő

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#700
Igen, mert nincs (pontos) "mihez képest". Ha az 1000 - 1200 - as évek idejébõl is lenne ugyanilyen mérés adatsor, akkor lenne némi hasonlítási alap. Addig számomra marad az "éghajlat természetes ingadozása" , hiszen mi más egyéb van bizonyítva?! Emlékszel hogy vitattad a múlt századokbeli korrelált éghajlati adatokat? Nincs több kérdésem. kacsint laza
#692
Persze, ez egyértelmû. Olcsóság és kényelem, de én mindig az mondom, hogy ne féljünk a természettõl, de azért tarsunk tõle (és tartsuk meg a kellõ tiszteletteljes távolságot).
Mennyi problémát megoldana, ha a víztõl 50-100 méterrel távolabb kezdték volna meg az építkezést az emberek.
Amúgy ha nincs globális felmelegedés, akkor az emberek milyen hatását nem vitatod? Persze, szennyezzük a környezetet túlságosan is, de hogy emiatt emelkedne a hõmérséklet, azt kétlem. Abban biztos vagyok, hogy nem az emberi tevékenység váltotta ki a folyamatot, maximum néhány százalékkal gyorsít azon.
#691
Az emberek oda telepednek, ahol olcsó és ahol van még hely. Pár 10 millió ember kényelmesebben elfért a Földön, mint 7 milliárd... Régen is vitte a falvakat és városokat a víz meg az ár meg a többi, csak kevés volt belõle (kisebb volt tehát az esélye), valamint kevésbé volt jól dokumentált (média, internet hiánya).
Egyébként én pont fordítva gondolom: a globális felmelegedést vitatom, viszont az emberek hatását nem nevet
#690
De ez a nyugtalanság is csak az emberi butaság következménye. Felelõtlenül a tengerek/óceánok partjára építkeztünk közvetlenül, így ha jön a cunami vagy egy ehhez hasonló globális felmelegedés - mert igen, létezik a jelenség, ezt nem vitatom, csak az emberek hatását a történetben -, akkor azonnal itt a baj. Most majd mindenhol elkezdik építeni a falakat a városok tengerparti részeire, hogy ne vigye õket el a víz, vagy lehet költözni egy magasabban fekvõ helyre.

Magával a felmelegedéssel nincs olyan nagy baj, mert Róma is egy felmelegedés idején virágzott, a Vikingek is akkor tudtak hódítani, sõt a mínoszi civilizáció is egy igen meleg szakaszban élte fénykorát, aminek a Thera kitörése szépen véget vetett, de ez már egy másik történet..
#689
Persze, pont ugyanolyan erõs. Ettõl még egyik szélsõségnek sem lesz igaza nevet
A középkori otimum ismert fogalom, Grönland "benépesítése" is ismert (régészek bizonyítékai stb.), és az is tény, hogy a kis-jégkorszak környékén néptelenedett el ismét Grönland. Ezek a grafikonodon is szerepelnek.

Olvastam, hogy látványosan visszahízott a jégtakaró Grönlandtõl északra (ahol a legrégebbi és legvastagabb az Északi-sark jege). A cikk úgy folytatódott, hogy "de ettõl még nem nyugodhatunk meg, sõt" nevet
#688
A másik oldalról az elmúlt 30 évhez viszonyítani (és kimondani ennek fejében, hogy 'SOHA nem volt még ilyen meleg meg olyan meleg') nem erõs?

beillesztett kép


A grönlandi mérések is arra utalnak, hogy a középkori meleg idején melegebb volt, mint manapság, erre utalnak a történelmi jelek, gondolok itt elsõsorban a vikingekre, de a mezõgazdaság látványos fejlõdése is utalhat erre, persze laikusként csak találgatás szintjén állok.
#687
Ennek a Grönland körbehajózásnak utánakerestem de csak legendákat találtam, szóval azért érvnek talán kicsit erõs...
#686
Nincs ebben semmi hazugság, csak nem mindegy mihez viszonyítunk..

beillesztett kép



Magyaroszági alátámasztás a középkori maximumra: "Ezek [az enyhe telek - a szerk.] közé tartozik: az 1182-i, amikor a gyümölcsfák február 2-án már rakva voltak gyümölccsel; 1186-ban februárban az alma dió nagyságúra nõtt; májusban arattak, s augusztusban a szüretnek is vége volt. 1289-ben a falusi leányok karácsony és vízkereszt napján búzavirágból és pipacsból fontak koszorút, januárban a fák virágoztak, a madarak tojtak, februárban a szõlõnövések már nagyok voltak. 1332-ben vízkeresztkor már szántottak."
Vagy beszélhetünk a vikingekrõl is, akik Grönlandot talán nem véletlen nevezték el 'Green Land'-nek, ha jók az ismereteim, akkor a vikingek földet mûveltek ott. Sõt, olyat is olvastam már több helyen, hogy a kínaiak körbehajózták Grönlandot.
Ezektõl azért messze állunk, szóval nincs mirõl beszélni szerintem.

#681
Újult erõvel támad a klímalobbi.
A jégtakaró ügyében egy nevetségesen rövid idõsorral támadnak, a hõmérséklet ügyében pedig az elmúlt 5000 év egyik leghûvösebb idõszakához viszonyítanak.
Maradt a régi lemez.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-01-06 03:36:22

Budapest III. - Flórián tér

0.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

134020

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.