2024. november 27., szerda

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#6974
Ezt találtam a témában nevet Link
#6973
Köszi. A bazsalikomban annyira nem hiszek, mert tavaly közvetlenül a paprika mellett volt bazsalikom, ráadásul a hozzá közelebb lévõ paprikák voltak tetvesebbek. Idén ott most nincs bazsalikom, s a paprikákon nuku tetû. Persze azt sem állítom, hogy a bazsalikom ott nem léte miatt nem tetves a paprika, inkább azt, hogy szerintem (vagy legalábbis nálam) nincs hatással.
#6971
Lehet atka? Én legutóbb Sanmite -ot is tettem azért az Actara és az Amistar mellé. Ha egyszer elkap valamit több gond van vele.. Ültettem a sorokba 2 bazsalikomot is, azt olvastam elriasztja a terveket..
#6967
A vakond szuper állat, 2 évvel ezelõtt végigásott a paprika palánták alatt, ahol a csepegtetõ puhán tartotta a talajt. A paprikák gyökérzete persze nem köszönte meg.

Ha legalább a lótücsköket írtaná, de nem.. ha éppen puha talajon fészkelt akkor esetleg utánamegy, egyébként miért szenvedne.

Gondolom gilisztákat zabál.. de erre nehéz evidenciát találni.. pajor elég kevés van, azt biztos nem.

Nálam nem maradhatott.. azt kell hogy mondjam nagyon nehéz elhajtani. Idén már nincs a környéken.. Kb. 50szer ástam csapdát, amibõl kb. minden 5-10. sikerült jól + állandó zizegõ a föld alá van beásva.
#6966
Vakond ellen hogy védekeztek, mert keményen túr a paradicsomosban is.

Érdekes még,, hogy a paprika érik, júniusban már lehet, hogy pár bogyót le is tudok "szüretelni", mondjuk hamar ki is ültettem idén..
#6965
Nekem zöld tetveim vannak a paradicsomon, bár most megnézegetve már kevesebb jóval, pedig még nem permeteztem le. Meg az alsó leveleken apró narancsos-barnás kis pöttyök is vannak egyes példányokon, nem tudom, hogy ez vajon gomba, vagy atka tevékenységre utal?
#6964
Oltott meszet vettem
#6963
Fekete szárnyas tetû? Ha az egyszer megjelenik nehéz lesz visszaszorítani, pár mindig marad rajta nagy kárt nem okoznak, igaz vírust terjeszthetnek. Nekem még nem pusztult el miattuk paradicsomom. Én amit szoktam használni ellenük, Karate, Mospilan és Actara variálva. Általában ezeket mindig valamilyen gombaölõvel együtt szoktam kiszórni. Most kezdenek megjelenni az elsõ termések, végre.. nevet
#6962
Ahogy kicsit beleolvastam a témába ezek után ezerszer meggondolnám, hogy kézzel szedem össze a csigákat (inkább felveszek egy gumikesztyût). Nem gondoltam volna, hogy ennyi élõsködõ rejtõzik bennük.

Más: Tegnap (Lujó korábbi javaslatára) kiszedtem az egyik Mathiász Jné muskotályt, amit 2012-ben tavasszal ültettem és nem fejlõdött, az 5cm töredezõ egyetlen satnya hajtás (sárszembõl) már a fajta szégyene (még a Lujótól kapott vesszõk némelyike jócskán le is körözte). Gyökér teljesen ép volt, azonban a problémát az alany és a nemes nem megfelelõ együttélése okozta (nem is csodálkoztam rajta, mivel a gyökeresedési hibáin felül sokszor az alannyal is meggyûlik a baja). Tegnap este ismét elültettem egy nagy cserép szõlõdugvány tartalmát, ezek már kint a szabadban a tûzõ napon gyökeresedtek, termesztéstechnológia megegyezik az általam néhány hónapja leírtakkal, eredés 100%-os volt (már nem is csodálkozom rajta nevet ). 2 Afuz Ali, 4 Favorit és 3 Palatina (Aug. musk.) volt a mûanyag cserép tartalma (elõzõeknél jóval agresszívabb, vastagabb talpgyökerekkel - különösen az Afuz Ali-nál), ebbõl 5 tõ került ki a kertbe, többit tegnap odaadtam szomszédoknak-ismerõsöknek. A talaj betonkeménységû volt és 40cm-ig alig volt benne nedvesség, ásni nem lehetett, a talajrögöket szét kellett ütni, ekkor szembesültem azzal, hogy tetemes csapadékhiányunk van. A beiszapolást lukanként kénytelen voltam 25-30 liter vízzel elvégezni (míg máskor 10l bõven elég volt).

Szekének üzenem, hogy csak jövõre (tél végén leghamarabb) lesz dugványnak alkalmas szõlõvesszõ (késõi muskotályos szõlõk tekintetében Lujó kollégához tudsz fordulni). Tapasztalatom az, hogy március közepénél hamarabb nem érdemes konténerben/cserépben hajtatni, mert gyorsan gyökeresedik és nagyon hamar kinövi a cserepet. A májusi-júniusi kiültetés a legideálisabb, még így is prímán beérnek a vesszõk nyár végére, õsz elejére.
#6961
Égetett: Link
A hatása elég drasztikus, a nedvességgel érintkezve kémiai égést okoz, nem túl szép halálnem (ld. egészségügyi kockázatok c. bekezdés).

Különben nagyon gazdag a csigaelhárítás szakirodalma. Pl: Link Link
#6960
A mészpor milyen mészpor?
#6957
Állítólag, ha tojáshéjat összetörsz és a növény köré szórod, gátat képez nekik és nem tudnak rajta átmenni, én ezt teszem, illetve kézzel likvidálom õket. nálunk is sok növényt lezabáltak. A cukkinik szerencsére túlélték, már szép nagyok, nálunk a napraforgók, 2 dália és csillagfürtök bánták...
#6956
Na ilyet sem pipáltam még: tetves a paradicsomunk, igaz még csak harmadik éve csinálom, de azért ez nem egy gyakori esemény szerintem országosan. A paprikának meg semmi baja (eddig), de az meg tavaly volt picit tetves és a paradicsomnak nuku baja volt, érdekes.
#6955
Nem közvetlen köré szórtam, hanem olyan 20 cm-re az egész eperterület köré, nagyjából egy négyzet alakú szórási sáv lett belõle. Most pont jó, mert nagy esõket nem mondanak 1-2 hétig. De azért én este a helyedben megnézném sötétedés után, hogy milyen csigahaderõ indul meg a célnövény felé és hogy nagyjából honnan.
Ha a por sem válik be, akkor van egy kék granulátum kiszerelés csigák ellen, az elég csunyán elintézi õket, de aztán én ezt felszedtem, mert a gyerekek miatt nem kockáztattam, ezután jött a mészpor.
#6954
Veszek én is. Tovább zabálják a cukkinit a rohadékok, már alig maradt. duhos Az elsõ körben kihajtott 3 tõbõl kettõt tövig lerágtak, egynek még van két levele a 4-bõl. A mészport közvetlenül a növény köré szórtad?
#6948
Az epernél a csigák ellen most kipróbáltam a mészport és azóta egy rágásnyom sincs az epreken, lehet, hogy megér egy próbát. (lehet, egészben leharapják kacsint )
#6943
Én kézzel szoktam összegyûjteni õket. Ha sok van (volt olyan év, hogy vödörszámra szedtem õket, kiviszem a Köröshöz és ott kiszórom õket eleség gyanánt. Egyébként a helyszínen megsemmisítem õket. Egy mezõgazdász szomszéd ismerõs borax port ajánlott (1:1 borax : porcukor) vagy oltatlan meszet a csigák ellen. Nálunk leginkább a most érõ borsót és az epret tekintik fõ eleségként.

A floo által ajánlott Score bevált, elintézte az õszibarack tafrinát, a fertõzött levelek szépen lehullottak, amelyek meg lettek semmisítve.

A szomszéd és egyik ismerõse panaszkodik az alma varasodása miatt (túl korán), nálam nem jelentkezett, igaz én permeteztem ellene és úgy tûnik hatásosan.
#6942
ugyanúgy meglepték a lepkekabócák, mint a karfiolt.
#6941
Csak ízelítõként néhány oldal:
Link
Link
Link

A fügét miért kellett ecettel permetezni?
#6940
Tudtommal a növényeket nem károsítja. A fügét már egyszer lepermeteztem ecettel és bevált. A leveleknek semmi baja nem lett. A csigák viszont megbosszulták a múltkori akciómat, mert most lerágtak megint pár friss cukkinipalántát. Az egyiket teljesen fölzabálták a kis mocskok! És sajnos vannak spanyol meztelencsigák is, aminek olyan a nyálkája, hogy csak kefével jön le a kézrõl. zavarban
#6935
Tegnap kiültettem a sajnos elég satnya fehér padlizsán palántákat - a fehértõzeg aránya túl magas lett az általam bekevert palántanevelõ földben. Pótoltam a május elején elrohadt cukkinimagokat. A lila karfiol levélfonákját tömegesen ellepték az amerikai lepkekabócák. zavarban Állítólag kárt nem tesznek, de lehet, hogy végigmegyek rajtuk egy kis 20%-os ecettel.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 11:13:59

Ercsi

7.9 °C

18000

RH: 69 | P: 1025.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.