2024. november 27., szerda

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#7049
Nincs veszve semmi. Vedd fel velük a kapcsolatot, és válaszd ki a kollekciót.
Weblap,legfrissebb;
Link
#7048
Ez nem semmi! nevet Kár, hogy olyan messzi van, kuncsaft lennék náluk bizonyára.
#7044
Megnéztem a csomagot, tényleg Karate 2,5 WG 20 grammos/10 liter. III.kat. éüv: 3-5 nap.

Na ma voltam a Csólyospálosi virág kertészetben, lenyûgözõ virágokat látni. Pár kép a teleprõl;
Bejárat:
Link
Elõtér:
Link
Virág utca:
Link
Balkon virágok:
Link
Nagycserepes mediterrán fajták + banánfa csemete:
Link
Mix:
Link
Csak úgy:
Link
Eladótér:
Link
nevet vidám
#7043
Igen, tényleg, a mucsu talán be sem sárgul.
#7042
Igen, valószínûleg golden lesz, jobban mondva már most is az kacsint
#7041
Szerintem Golden-re gondolsz. A mucsu csak tavasszal kezd besárgulni, ha egyáltalán besárgul. Õsszel még egyértelmûen élénkzöld.
#7040
Az Actara WG (granulátum) formát tavaly a gyártó kivonta a forgalomból a silány minõségû hamisítványok miatt. Nem tudom, hogy az SC-t miért nehezebb hamisítani?

Szerintem a gazdaboltok vegyszerforgalma lenullázódna, ha betartanák az Isten tudja milyen alapon meghatározott EU kategóriákat. Pl. 3-4 g-os kiszerelés szabad forgalmazású, 10 l permethez horror áron, III. kategória, 50 g és felette II. kategória, zõõõd könyvre vásárolható. Feltételezik, hogy aki nagyobb kiszerelést vásárol, tanfolyam nélkül nincs az adagoláshoz alkalmas pontosságú mérlege, vagy szaktudása? Amikor nem túlságosan törvényes, emberre ható anyagokat árusítók igényeinek kielégítésére elöntötték a világot az 1/100 g pontosságú mérlegek? Ugyanilyen cifra, hogy van, amibõl 200 g-os kiszerelés II. kategória, 1 kg-os I. kategória, növényorvosi rendelvényre. A kisebb kiszerelésû, ugyanazon hatóanyagú és koncentrációjú, mint a másik, az egyik vásárlásához elég egy gyorstalpaló, ahol csak a tandíj befizetését ellenõrzik, a másikhoz növényvédelem szakirányú agrármérnöki végzettség kell? Normálisak azok, akik meghatározzák a besorolásokat? Vazze, ha veszek 5 db. 200 g-ost, akkor mi van?

Az megint más kérdés, hogy ismeretlen okokból indoklás nélkül kivonnak vegyszereket és nincs hatékony helyettesítõjük (pl. a kullancs, vagy a lótücsök elleni hatóanyagok), míg Európa méhállományának pusztulását okozó vegyszerek évekig forgalomban maradhatnak.

Nem folytatom, tovább, mert a végén beleérnék a moderálandó tartományba.

Várakozási idõk:

Ha valaki elolvassa a használati utasítást és be is tartja, nem kockáztad többet, mint ha a boltban, vagy piacon vásárol. Nyilván a 2-3 g / 10 l adagolású vegyszereket nem evõkanállal kell mérni.
#7039
A mucsu egy alapjában véve téli alma, zöldes-sárgás kissé viaszos de kemény alma,azért is télálló.(új fajta, japán-kínai kb.2000 tõl van forgalomban)
Szerintem akkor az Golden lehet, apró pöttyözött héjjal,kerekvállas aránylag puha húsú édeskés, de ez is inkább szeptemberben érik.Rokona a Golden delicses, az inkább bordó, hegyesedõ talpú zamatos alma, decemberig friss,mint a Golden, de utána gyorsan szárad, ráncosodik.

Persze vannak sok nyári-nyárutón érõ fajták, lehet hogy egy különleges egyedi fajta lehet, vigyázz rá! nevet Kép esetleg?

#7038
Köszi az infót!

Nem tudom a pontos fajtáját, már itt volt a fa, de szerintem mucsu lehet, július közepén már ehetõ (igaz akkor még savanyú, de élvezhetõ), aztán még szeptemberben is ehetõ, akkor már kissé sárgásba hajló, igazából szeptember eleji alma (mondjuk éppen ezért valószínûleg nem korai fajta, csak mi nem bírunk magunkkal, és már júliusban - legalább is 2012-ben - rájártunk) Idén, most ahogy nézem, augusztus elõtt nem lesz ehetõ fázisban. Ez a május-június most nem volt neki erõs eddig és ahogy nézem az elõrejelzéseket, nem fog begyorsulni mostanában.
#7037
Nyugodtan fogyasztható a termés 1 hónap múlva.(nyári alma-Éva? árpával érõ savanya fajta?) Nemtom mik ezek a alsó leírások, de majd leolvasom az Aktara?? papírját.( én egy 20g.-os papír zacskóban vettem, aránylag olcsó,150 Ft/tasak/10liter. Még a pirosodás, félérett állapotban is kiszórható, ugye az almamoly több - 5-6 nemzedéke - miatt is, hogy ne legyen kukacos.

Az agrol alapból nem mérgezõ, olyan mint egy szappanos lemosás, csak a feltapadt réteg okoz olyan film szerû hártyát, ami lezárja a pórusokat, kallus szövetet gyógyítja, mint egy kötés. A kártékony bogarakat,tojásait oxigén hiány miatt megfújtja, nem belsõ felszívódó, maradványt nem okozó anyag.
#7036
Köszi a tippet. És az almából nyugodtan ehetünk egy hónap múlva a kezelés után? Csak azért kérdezem, mert itt is olvastam kétkedõ sorokat a lebomlási idõrõl, illetve a maradékanyagokról.
#7033
Ha annyira ripacsos, leváló kérges a törzs, most is lehet az Agrolt, olajos permetet használni, mint áztató, beivódó vastag permetezéssel. A többi fának is jó, fõleg a kajszinak, mert itt lappang a kéregmoly is, ami csinálja a háncs alatti járatokat még a hangyáknak is.
Jó vastagon, olyan 5%-os oldattal pisztolyozd le a törzset, esetleg a vázágakat. (levelet-hajtást azért ne érjen.) Az olajos szer lemeszeli a nyomkövetõ szagokat, és amúgy gyógyító hatású a kiszáradás, peterakó kártevõk, berepedések ellen.
#7032
Actara 250 SC ilyet kaptam pár hete még, nem kértek semmit. Vagy erre nem vonatkozik? ..Egyik legjobb rovarölõ a Cyperkill után szerintem.
#7031
Az Actara II. kategóriás lett sajnos 2013 szeptembere óta (zöld könyves), szidják is miatta az EU-t . Ez az egyetlen olyan készítmény, amely a filoxéra mindkét alakját (gyökérlakó, levél) elpusztítja. Minden jó permetezõszer lassan zöld könyves lesz, felesleges 80 ezer forintja meg nincs az embernek, hogy az ehhez szükséges 80 órás tanfolyamot elvégezhesse az ember.

horitazi: lujó linkjén ott a II. kategória és egyébként az itteni mezõgazd.-i boltban is ezt mondták. Korábban, mint írtam III. kategóriás volt, ezt a prototípusnak az engedélyét azonban visszavonták (valószínû korábbi készletet kaptál meg, vagy egyszerûen a kiszolgáló személyzetet nem érdeklik a szabályok - van ilyen)
#7030
Lehet, hogy kontakt rovarölõként a Karate-re gondolsz, annnak tényleg 3 - 5 (14)nap az élelmezés-egészségügyi várakozási idõ. Link

Az Actara felszívódó, zöldségféléknél 3 - 7 nap, csonthéjasnál 14, szõlõnél 21 nap, almatermésûeknél 28 nap a várakozási idõ.
Link

#7026
Ragacsos nyakörvet használtam, a többi fánál teljesen bejött, de az almafa kérge már annyira rücskös, hogy nem lehetett hézagmentesen ráragasztani, s csak egy rést találnak, 2 perc múlva az összes hangya tudja a nekik helyes útirányt, olyan jó az információközlésük.
Aztán bekentem Bábolnai bio egérfogó ragasztóval, az jó volt, csak a melegben nagyon lefolyik, és a gyerekek keze meg beleragad. Aztán rájöttem, hogy nagyon nehéz dolgom lesz, ugyanis az almafa fenti részein is vannak kis lyukak, amin közlekednek a hangyák, úgyhogy a felületi mechanikai próbálkozásaim ideig-óráig jók csak.

Rájöttem (persze nagy ész nem kellett hozzá), hogy locsoláskor erõs sugárral megcélzom a fa törzsét, ezzel a járatokba is bemegy némi víz, meg beijednek. Másnapra kisebb volt az aktivitásuk, úgymond össze kellett szedniük magukat. Na de nincs idõm, mindennap locsolni, úgyhogy ez sem végsõ megoldás. Majd ha leérik az alma, valami hangyaírtóval lehet, beindulok. Az almafa tetvessége egyébként stagnált, nem tartom egyáltalán vészesnek most, csak ezért netto 5-6 órát biztosan munkálkodtam, míg a permetezés valóban töredék idõ lenne. Sebaj kihúzom valahogyan.
#7022
Jól csinálod, csak oda kell vegyszer ahol szükséges. A hangyák ellen lehet kapni olyan szintén ragacsos "nyakörvet" amit a fa törzsére kell körül tekerni, és megfogja a hangyákat.
Most nyáron a tetvek ellen, - az almafára gondolok- mégis csak egy totál taroló permettel tudod védeni a fát, mondjuk pl. az Actara. Lényege, hogy érintkezzen a tetû kolóniával a szer, azért is kontakt a megnevezése. Jobb, mint a felszívódó, fene se tudja milyen mellék hatást okozó szuper kényelmes drága szereknek.
Olyan évek hogy a tetvek ne nagyon jelennének meg; rendes több napos téli fagyok, olyan -10-6 fokos napok kellenének, hogy a rügyek tövében, a háncsban telelõ tojások elpusztuljanak. Na ez most elmaradt, sõt szerintem megismétlõdhet.
Van egy környezet kímélõ vegyszer, az Agrol, vagy mostanában Agrol+ nem tudom pontosan, de a lényege a kora tavaszi rügypattanás idején elvégzett alapos lemosó permet, még a szûz, vagy felforgatott fa csurgó körül is. A vazelin tipusú olajos szuszpenzió szinte megfojtja az áttelelõ kártevõk petéit, tojásait, és ellenben nem mérgezõ, mint pl. a nevikén, sárgaméreg.

A leveleken lévõ telepek, tetvek elnyomkolása csak részben hatásos, amelyik hajtó vesszõt megfertõzték, annak csak a levágás, elásás-égetés a megoldása. Sok tetû hordozza pl. a lisztharmat, varasodás spóráit, és még a vírusos ágelhalást is.
Persze ha a szomszéd kertjébõl támadnak a szárnyas tetû egyedek, és látni az újra szaporodást, megint csak az Aktara, kb. 3 nap a várakozás él.ü.-gyileg, de a gyerekek addig ne játszanak alatta akkor se. laza
Ha most nem is kapni ilyen nyakörvet, meg lehet házilag is oldani; 10-20 cm.széles hullám papírt átitatod olajfestékkel, vagy fáradt,gk.olajjal, és máris megszakad a hangyák "nyomkövetõ" szaglása,és nem mennek fel a fára, cserjére. érdemes felkapálni a csurgót, mert a hangyák éléskamrája ott rejtõzik.
#7020
Igen, végül is csak annyi, hogy beleragadnak, ottragadnak. Igazad van a permetezéssel, viszont én nem akartam, mert a gyerekek alatta játszanak, tapiznak mindent, úgyhogy csak végszükség esetén nyúlok permethez (pl, amikor a tetvek most betámadták a cukkinit, meg elõtte a vadvirágos csodakertet (nyári vadvirág keverék - egyszerûen lenyûgözõ, és az egyikre éppen most jöttek a tengelicek magokat enni nevet Szerencsére az élelmezési határidõ már letellt) Szóval a permetezést is csak 1, vagy a 2 literes kis eszközzel csinálom, hogy máshova ne is menjen.

Most persze könnyen beszélek, mert sok kis gyümölcsfánk is van, s arról kézzel is össze tudom nyomogatni a tetûtelepeket 3-4 naponta, de majd ezt nagy fánál nem fogom tudni megtenni. Elõször is a hangyákkal majd kezdenem kell valamit, mert rengeteg van, és a tetveket gyögyörûen gondozzák szomoru . Ja, és az almafánk maga egy hangyavár..na így védekezzen az ember.. Neked nagy tapasztalatod van, hadd kérdezzek valamit: Voltak olyan évek, amikor a tetvek nem igen jelentek meg?
#7016
Egy kis tapasztalat megosztás a sárga lapok hatásáról:

A cseresznyelégy ellen is használható sárga lapokat helyeztem ki a hatalmas cseresznyefánk alsó szintjeire kb. 2-3 méterenként májusban. Örvendve tapasztaltam, hogy ahol ki voltak helyezve max. 5-10%-os volt csak a kártétel (volt olyan rész, ahol szinte semmi), míg feljebb, vagy ahol nem voltak lapok (É, ÉK-i oldal) ott 50-80 %-os volt a nyûvesség.

Egyébként döbbenetes mennyiség lett, 1-2 tonna biztos van rajta, sajnos nem igen mászható a fa (meg is kéne kicsit ritkítani) és bizonyos részeken óriási méretûek a gyümölcsök, ha erre kicsit jobban rágyúrtam volna, meg is oldhattam volna a ház szigetelését belõle ilyen árak mellett... pálinkának oda is adnám a felsõ szinteken lévõ cserkókat, annyi van még.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 11:13:59

Ercsi

7.9 °C

18000

RH: 69 | P: 1025.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.