2024. november 27., szerda

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71425
Egyelőre  240 óráig nincs nyoma a szaharai levegő Közép-Európába érkezésének sem GFS, sem ECM, sőt GEM térképein. A 20-es izoterma megáll kb. a Földközi-tenger nyugati medencéjének északi partvidékén, nem tör be a szárazföld centrumába. A mutatott 17-18 fokos T850 is nagyon sok, napos időben elégséges a 35 fokos tetőhöz. De mivel a levegő nedvességtartalma nem lesz alacsony, kirugódás, 35 fok feletti Tmax-ok nem valószínűek. A legmelegebb napokon 29-34, 30-35 fokos intervallum a hihető. Egyébként a várható harmatpontok  mutatják legvilágosabban, hogy a szaharai légtömeg Európából csak a Pireneusi-félszigetet egy részét hódítja meg:

Link

Szóval, szokványos július végi, augusztus elejei kánikula látszik, semmi extra. Abban viszont egyetértek veled, hogy nagyon könnyen találkozhatunk déli áramlással a későbbiekben. Az atlanti ciklontevékenység ugyanis előbb-utóbb beljebb fog jönni a kontinensre, és a ciklon előoldalak délire fordítják a keleties áramlást. Ez szinte szabályszerű. A másik lehetőség, hogy tudniillik az északkelet-európai AC retrográd elmozdul, és előoldalán jeges-tengeri levegőt kapunk, menne kuriózum számba (bár teljesen kizárni azért egy ilyen eseményt se lehet)
Viszont a ciklonok közeledésével kialakuló délies áramlás rövid életű lesz szerintem. Valószínűleg csak a nagyobb nedvességtartalmú földközi-tengeri levegőt nyomná fel ránk, a csontszáraz szaharai forróság már nem érne ide a hf előtt. Véleményem változatlanul az, hogy gyengébb hőségidőszak(ok) szinte biztosan várható(ak) augusztusban, de igazi major hőhullám még most sem látszik, és az idő múlásával egyre kevésbé is valószínű.
#71424
Egyre inkább úgy néz ki, hogy az első hőhullám bizony elkerülhetetlen, ez nem a száraz, szaharai 35-40 foknak néz ki, de a komolyabb modellek GFS, ECM, GEM lényegében egyetértenek ebben. A fáklya kevésbé szór lefelé, szóval 850-en (~1500m) ilyen 15-20 fok közé prognosztizálható a hőmérséklet. Link Skandináviában továbbra is izzasztó marad az idő amikről a napokban is hallani lehetett, hogy tombol a nyár arra. Az északkelet--európai AC lényegében stacionáriussá válik, ami azt jelenti, hogy helyzetét alig változtatja majd tartósan.  Ami még fontos, hogy az atlanti ciklontevékenység továbbra is erősödni látszik, igaz a böszme északkelet-európai AC-vel nem bírnak a csigák
egyelőre, Európa belsejébe nem tudnak betörni. Link
DE: hozzánk az én megállapításom szerint kelet felől érkeznének ezúttal a meleg légtömegek.  Link
Ezzel tulajdonképp nedvességi is jönne. Zápor, zivatar egy-egy nap simán kialakulhat, akár nagyobb mennyiségek is lehetnek gócokban, bár  területi átlagban azért szárazabb idő lehet ez tény.

Itt talán a fülledtség is kicsit bejátszik ennél a légtömegnél, így az esetleg kialakuló 30-35 fok közötti hőmérsékletek, tudnak majd egy kis poklot és szaunát csinálni.

Azt gondolom ezzel még nem vagyunk megmentve a száraz afrikai melegtől, szóval a továbbiakban még bármi lehet, 2000, 2003, 2011 augusztus közepe, második fele élő példa. Természetesen a továbbiakban fennálló és kialakuló makrohelyzetet is figyelembe kell venni. Egyelőre keletnek áll a zászló szerintem, aztán majd meglátjuk mi jön ki ebből. kacsint
#71419
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#405453 - 2018-07-21 12:43:37)

Nézzük a középtávú kilátásokat egy speciális szemüvegen, nevezetesen a tartós, nagy hőség veszélyén, ill. elkerülhetőségén keresztül.
Sajnos, alapvetően rossz hír ebből a szempontból, hogy az azori AC beorrosodásán, ennek folytán a nyugati mélyre nyúló teknők gátlásán, ezzel összefüggésben  Közép-Európa térségében a kellemes északias áramlási irányon alapuló maghelyzet megszűnik. Az azori messze nyugatra hátrál az óceánon, a brit-izlandi térségben élénk ciklontevékenység indul. Ugyanakkor Északkelet-Európa felett erős, stacionárius anticiklon alakul ki. 144 óránál a következő a kép:

Link
Link

Ugyanakkor reménysugarat jelent, hogy az észak-északkelet-európai magasnyomástól délre huzamosan fennmarad a nyári pontusi minimummal összefüggő sekély, alacsony nyomású mező. Ebbe a tartományba térségünk is beletartozik. Ez a bárikus minta Európa jó része felett hosszú, keleties légpályát jelent. Ezen a "sztrádán" szintén meleg levegő mozog, ami azonban a direkt szaharai áramlásnál kevésbé forró, és nedvesebb is.
Jó esetben ez elvághatja az óceáni ciklonok előoldalán a kontinens nyugati része fölé felhúzott afrikai forró légtömegek útját.
Az izoterma-térképek jól mutatják, miről van szó:

Link
Link

Meggyőződésem, hogy középtávon az dönt a száraz forróság, és a "normális" zivataros nyári meleg között, hogy e két hatásból melyik lesz erősebb. Ugyanakkor látható, hogy a nyugat, délnyugat-európainál mérsékeltebb közép-európai melegtől keletre, délkeletre szintén van egy forró terület Kis-Ázsia keleti területein. A bárikus kép elvileg lehetővé tenné, hogy ez a délkeleti meleg fölénk érkezzen. Azonban az ottani forróság a pontusi minimumhoz tartozik, minden nyáron fellép, és nemigen szokott ránk terjedni. Érkezése igazi kuriózum volna. Szerintem ettől nem kell félnünk. Annál inkább a Marokkó-Algéria-Pireneusi fsz.-Dél Franciaország-Észak Olaszország ill. Svájc-Dél Ausztria vonalon belógó melegnyelvtől.
Ennek egyelőre csak 200 óra fölött vannak csökevényes jelei:

Link
Link

Mindenesetre a gerincesedés a kontinensen biztosnak látszik. A kérdés csupán az, hogy pontosan melyik meridiánban áll fel a gerinc, illetőleg, hogy az északi vége lefűződik-e. Ez lenne a jobbik lehetőség, főleg ECM most erősen e felé hajlik:

Link
Link

Az utóbbi képen a gerinc "fejétől" délre a délkeleti alacsony nyomású mező össze is folyna az atlanti ciklonnal. Kellemes keleties hosszúpálya alakulna ki.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 06:17:49

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

0.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.