2024. november 23., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71670
Jó pár napos kihagyás után, amit magánélet és időhiány miatt meghiusult komolyabb modellnézegetés véget ér. Jövőhéttől igyekszem aktívabb lenni. Ahogy "félszemmel" követve az esményeket olyan sokmindenről nem maradtam le. 
8 nappal ezelötti bejegyzésemben " véleményem szerint maradok a Brit Blockingnál.  Amit persze nem zárja ki hogy végül megint Grönland-Izland-Skandináv vagy csak "mezei" klasszikus Skandi Ac legyen. " 
Összegezve:

Brit block avagy inkább átmeneti francia kp. anticiklon csak bejönn,de a klasszikusnak nem igen vagy csak rövid ideig mondható Skandimáv anticiklon is. A folytatásban Thermo kolléga megérzései nem csaltak bő egy hete sem. Az aktív ciklontevékenység ezt a hideglevegővel kevésbé "megtelt" magasnyomást szintúgy eltolja mint az elözőt. 

Az indexek tekintetében valószínűsíthető, hogy nagy valószínűséggel Európa délebbi területeit is érintő, gyökeresebb hideg tél irányába mutató változást a hónap második felében mutatkoznak jelei.
Az öreg kontinensen a mostani meridionális korszakot félzonás,zonás áramlás váltja(javítsatok ki ha tévedek, mert hsz.itt még nem olvastam el lentebb, wetterzentr.. oldaláról jöttem az imént..). 

Az AO időszak végi szórása és az űridős kimenetek az ECM-en mind azt sejtik, hogy bizony az AO korrelációs területei fölé magasnyomás tőr utat, tehát a NAO-ra és kisebb indexekre ( számunkra fontos ) SCAND-ra is hatást gyakorol majd. Ez valszínűleg mivel a AO korrelációs területei "nem itt vannak, hazánk mellett",hanem Észak - Európa peremterületeinél, igy negatív mérleg esetén további 3-4napos csússzásal kell számolni, ha egy átrendeződés beindul.
A mostani helyzetképet elnézve korai megmondani,hogy ez pont Karácsonykor vagy éppen kicsivel két ünnep közt következik be, de ahogy Thermo-t korábbi írásaiban megjegyezte, hajlam van az ÉK-i Ac ugynev. "oldalzsebes" lefűződésekre, HCS-kra. Nos. nevet Magával a pontos lefolyással túl korai "hajóra szállnom", maradnék a velősebb észrevételeknél. kacsint

Egyrész annál, hogy nem elhanyagolható erőséggű az sem, hogy a leendő Skandi Ac és mély ciklon által a megszokotnál erősebb előoldali meleg(T850-en) hatol Grönland keleti és északkeleti vidékei felé, ahol a sziget északi felén "régóta toporgó" markáns hidegmagtól rögvest sekély ciklon alakul. Ez nem új keletű; a múltkori ilyesfajta szitunál is ez volt a "bibi",sőt ott Grönland-Izland-Skandináv volt. Ott még "befejelt" a főn is a keleti végeken. "Nem volt tele az AC hideggel." 
A mostani leendő és a múltkori közös vonala az, hogy az igen hidegmag nem tud Észak - Európába átvándorolni a tengeren, sőt érdemi hideggel sem tud az AC szippkázni. Gyakorlatilag azt keveri amit előoldalán feltolt északra, meg amit "lecsípkedett" az Északi - Sarkvidéki hidegbázisból. Szinte semmit.

A másik ok lehet maga távkapcsolati rendszeren az El-Nino. Nem elég erős, hogy pocsék makroképet eredményezzen,de ahhoz van hatása, hogy erősen tartsa az atlanti ciklontevékenységet. Nézhetnénk mi dübörgő zonázást, ahelyett meridionális képeket lapozunk és ugye ez most síkon szépen bukjuk ezt a "maszlagot",de a következő zonázás után várhatóan a hónap utolsó napjaiban új makrokép állhat, s új reményekben bízhatunk. 
#71654
Ezt már igazolják is a reggeli modellfutások.Blokkosodik az óceán is hosszútávon amiből akár egy beékelődő Skandináv AC is kialakulhat ami akar komolyabb hideget is hozhatna Közép-Európába.Érdekes a teknősödés is.A fáklyák alapján mediterrán ciklonok érhetik el a térségünket dec 9-15 között,bizonytalan pályákkal.Akár jó kis havazások is elérhetnék a térségünket,de egyelőre én a blokkra leszek kíváncsi és arra hogy tényleg mi lesz a mediterrán térséggel.
#71653
Nem tudom hogy vagytok vele,de én véleményem szerint maradok a Brit Blockingnál. nevet Amit persze nem zárja ki hogy végül megint Grönland-Izland-Skandináv vagy csak "mezei" klasszikus Skandi Ac legyen. 
Tegnap már leírtam nem repülők rá megint. 
Annyi hozzáfűzni valóm van, hogy a félblockot már a GEM kábé 3 napja adta stabilan hogy Mikulás után kicsivel de lehet valami óceáni lötyi. Aztán tegnap a Gfs pajti is kihúzta "zsákjából" űridőben, most előbb lapoztam fel a ECM-et ő is elővette a "kalapból" a Brit Ac verizót. Mind3 kis eltéréssel, de egyet add.vidám
Igy dióhéjban valószinű hogy marad körülbelül 1 hét zonázás, aztán beillebbenünk blockba. S ha netán neked lenne igazad Termo,hogy elkenödik, akkor szerintem Skandi Ac lesz belőle. Keveredési zónát űridőben mindegyik ad, tehát lehet/lesz "izgalom" bőven, csak most nem mediterrán ciklonon kell "izgulnunk",hanem az óceáni lötty magas harmatpontján,hogy síkon lesz-e hó és ha lesz is hol lesz olyan az intenzítás hogy megmarad-enyelvnyujtas? Középhegységeink meg más tészta.  laza
(( Dörzsöli a tenyerét. ) A látványtól a mosoly kap el hogy -számomra - rég nem látott vendég lesz a nyugati frontos, enyhe időszak. Megélni egy nap mind a meleg- mint a hidegfrontot. Annak jellemző csapadékát és kellékeit. Kezdve az áztatón át, a hidegfronti záporosig. S,hogy ez ényi-ba fordul és be is havazódhatunk ha ugy van. Ümmm... Mindenképpen pozitív. Legalább nem unalmas, bicigli támasztós köd néz ki. Nekem üditő nézegetni a térképeket. )) 
 
#71652
A Kelet-Európai-síkságon kialakuló hideg-depót nem tudja megroppantani a zonális áramlás, így nem tartom hosszú életűnek a ciklonok kontinens felé húzódását, Mikulás után visszarendeződést valószínűsítek.
#71651
Alapjaiban leírtad, amit én is gondolok. Nyugati áramlás néz ki a hónap első napjaitól, de a modellösszkép szerint ez az áramlás hajlamos lesz a belengésre. Ezzel kapcsolatban elérik térségünket az alacsony nyomások, frontok és a csapadék. Azaz nem az a fajta betonstabil északi zonalitás néz ki egyelőre, amit a télrajongó úgy utál. Ez a "jófajta" nyugati áramlás képe, amely bármikor északnyugatira, északira fordulhat.
Viszont gyors marad az áthelyeződés, a ciklonok és köztes anticiklonok egymást követik, egyértelmű blokkhelyzet egyelőre nem látszik.
Ez persze megérhet akár dec. közepére is, de a folyamatok sajnos a másik irányba ugyanígy mehetnek: a félzóna/félblokk tipikus zonalitásba válthat vissza. Blokkosodás esetén pedig előoldalra is juthatunk, bár ennek -azaz nyugat-európai teknősödésnek- egyelőre semmi jelét se adják a modellek (egy tegnapi eltévedt GEM futás kivételével)  Igazi tél egyelőre még nem jelent meg a modellek térképein, de megjelenése megítélésem szerint ezúttal  belátható időn belül sem reménytelen. Érdemes figyelgetni, merre fordulnak a dolgok.
Indexek: fontos plusz adalékot jelentenek, de a "király" a modellösszkép, ami az egymást követő op. térképekből adódik össze. Ez dönt, nem az indexekből (esetleg) kiagyalható alapfelállás. Ha e kettő ellentétben van egymással, nyilván ez utóbbi veendő figyelembe. Most is jobbára pozitiv NAO mellett maritim hideglöttyök látszanak. Egyébként az AO görbére érdemes néha rápislantani. Az észak-atlanti blokkhajlamot úgyis feltétlen észreveszi az előrejelzési térképeken az, aki "erre van kihegyezve", hiszen azok épp az euro-atlanti térséget mutatják. A félteke léptékű AO viszont rejtve maradhat.
#71648
A Met. társalgóban szóba kerültek az indexek. Nézzük:

Link      Link

Jelen állapot szerint AO masszívan negatívban lesz. NAO inkább a pozitiv tartományban időzik. A vége felé két cluster-re oszlik, az alsó közülük 0 alatti. Ha ez a figura valósul meg, az féltekei vonatkozásban nagy leszakadási hajlamot jelent majd. Viszont a jobbára pozitiv NAO miatt, alacsony észak-atlanti nyomások mellett a maritim hideglötty valószínűtlen. Ha kapunk hidegáramlást a következő időszakban, az jobbára északkeletinek, kontinentálisnak feltételezhető.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 12:04:34

Kõszeg

6.5 °C

00005

RH: 47 | P: 1024.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.