2024. november 23., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71719
A nyugat-európai anticiklon tartósnak néz ki ez egyre valószínűbb. Ugyan kissé messze, de 216 órától megjelenik a Skandináv-félsziget felett egy újabb AC centrum.  Link 
Ez szép és jó, valamennyi havat is láthatunk akár a frontátvonulások idején amennyiben elérnek minket az atlanti ciklonok frontjai. Az ECM ha nem is sok, de vár valamennyi csapadékot a lehűlés mellé. Azt viszont meg kell jegyezni, hogy az északnyugatias légpályán inkább maritim léghullámok juthatnak a térségünkbe, nem az az igazán vérmes hideg. Ez 2m-en tükröződik is, és napközben az ország egy részén pozitív T maxokat jelenthet. Látható is, hogy 3-án pl. -10, -13 fokos 850-en mellé az előre jelzett 2 m-es T pedig gyengén pozitív és gyengén negatív tartomány lenne napközben, bár ez a hóhoz elégséges természetesen, de nem egy szibéria.
Tőlünk délre, a Földközi -tenger térségében pedig magasnyomás lenne az uralkodó egyelőre, mediciklonnak még se híre, se hamva. Havat az atlanti ciklonok frontjai által remélhetünk majd újév első napjaiban ha szerencsénk lesz. Közben döngetne a viharos északnyugati szél egyes napokon. Téliesnek télies idő lehet, de messze van a zord időktől ez is biztos, a GFS mindkét verziója nem éppen a kemény tél mellett szól az utóbbi futásokat tekintve. Hatalmas ciklont adnak Észak-Európára, kint az óceánon AC hasal, miközben ide dőlne be az óceáni lötty, persze ez már nagyon a vége felé, űridőben nevet  Azt hiszem még ne éljük bele semmibe magunkat, legyünk óvatosak. kacsint Emlegetve lett az SSW vagy ha úgy tetszik MW, és annak pontos hatása ránk nézve még messze nem tisztázott amennyiben folyamatába kerülnek a dolgok.
#71716
Friss ECMWF már nem kispályás blokkot jelez...Alakulni fog ezkacsint laza
#71715
“Itt látszik igazán, hogy semmiféle komoly teltámadas nem készül“ - pontosan ezt írtad (216 órás linkre egyébként), én pedig ezt fogalmaztam át kicsit, némileg árnyaltabbra és óvatosabbra, a modellek jelenlegi elképzeléseire alapozva. Ha objektíven tudnád kezelni a kommentjeimet, akkor szerintem egyből értetted volna, miért nem találom helytállónak az idézett részletet tőled, sőt, talán még szakmai alapon is ki tudtuk volna (tudnánk?) elemezni nevet
Van egy érzésem, hogy megint alapvető fogalmi eltérések vannak, miszerint mi számít kemény téli helyzetnek magyarországi vagy vorkutai mércével nevet

Egy ideig nem néztem a futásokat, de tegnap este óta azt látom, hogy ugyanaz a leszakadási hajlam ismétlődik északról ciklikusan, csak éppen futasrol-futásra mindig egyre nyugatabbra jutnak ezek. Ez, mivel meglehetősen egybevág a télen eddig tapasztaltakkal (a hideg végül mindig jóval erősebb hatást ért el, mint azt a modellek számolták), így a korábbi és mostani tendenciákra egyformán alapozva elég jó esélyt tudok adni a rövidesen újra beütő erősebb hidegelárasztásnak.
#71714
 "Erős" ez még nem igazán lenne ha húsz centis talajfagy, tíz centis hótakaró melletti időszakot élnénk akkor sem, mondjuk viselhető lenne a fent említett paraméterekkek, negatív harmatpontok mellett. No de emellett a sárfészek mellett ne nevezzük már ezt erősnek, se teltámadásnak, mert ez így nem hozna ebben lényeges változást, főleg ha szigorúan maradunk a Mediciklonesz által linkelt gfs futás mellett, mert arról beszéltünk, és azon ez volt a "csúcs" hidegtámadas.
Senki nem állította hogy ez így lesz, azt sem hogy ebből nem kerekedhet komoly téli helyzet. Persze legjobb ha abbahagyom a vitát veled, mert hosszú évek alatt megtanultam hogy úgyis addig csűröd csavarod, míg a másik turelme a végére nem ér. Csupán arra hívtam fel a figyelmet, hogy a Mediciklonesz által felvázolt modellfutás nem komoly téli támadást ábrázol. 
#71710
Ezek délben erős téli t2m-ek. De ez a legkevésbé lényeges része a kommentemnek, a 216 órás távolság ténye sokkal
erdekesebb. A várható makrofelállás, az eddigi hajlamosságokat nézve minimum biztatóak a kemény téli idő kedvelőinek. 
Aztán persze ettől még befuccsolhat az egész, de jelenleg, az összes modellt átnézve egyáltalán nem érzem helytálló kijelentésnek, hogy ne lenne semmilyen komolyabb téli idő esélye a látóhatáron. A közelmúltban ennél sokkal gyatrább  modellképek után érkezett a dec 15-22 közötti időszak - végül mindig a keleti hatás bizonyult erősebbnek, a havunkat is ennek köszönhetük. Nem érdemes mindig feltétlenül a lila banántól várni a megváltást, ezer másféle módon lehet havas, hideg telünk - mindneki átélhette ezt most decemberben nevet
Probálj meg szerintem kicsit kevesebb személyeskedést belevinni a kommentjeidbe, legalább itt a szakmaibb jellegű fórumon.
#71709
Állandóan beleszaladsz ebbe a t850 problémába!  laza A kérdéses t850 képhez ilyen 
Link
t2m hőmérséklet tartozik. Ez a - 1,+4 fokos nappali hőmérséklet minden csak nem komoly tél támadás, és ez a "legkomolyabb" hidegöblites egészen az űridőt is bele számítva. Az a baj hogy el vagy szokva a normális telektol. A t850 átlag hazánkban gyakorlatilag egész télen nulla fok alatt fut, te meg már beájulsz egy ilyen maritim löttytől. (Ami valóban elég hideg lehetne egy szerencsésen beallo hidegpárna, vagy mediciklon esetén, de ilyen nincs most láthatáron). Látható, hogy jóval északabbra is egy nudli, óceáni levegő ez. Persze nem csoda ez a reakció, hiszen főleg télen, évek óta a t850 hőmérséklet is szinte folyamatosan átlag felett fut. 
.... 
Uraim! Ti arról beszéltek mi lehet ebből a felállásból, én arrol amit most mutat. Egy szóval sem mondtam hogy nem alakulhat ez jól, hiszen a sarkvidéki, sziberiai hidegbázis adott 
#71708
Masszív szibériai hidegtől eltekintve egyelőre, de azt meg kell hagyni, és bár túl nagy jelentőséget nem tulajdonítani neki még, de a friss nyugdíjazott GFS -kizárólag érdekességképpen- 240 órától már 99 februárja felé tendál szinoptikailag. Tudom lerágott csont, sokszor emlegettük, viszont a hatalmas észak-európai ciklon és a teknő jelenléte illetve az óceán felett határozott AC centrum, aztán ami jött arra mindannyian emlékszünk, akkor még én is északkeleten éltem, és hát az a 40-60 cm hó sosem felejthető el + a hozzá párosuló viharos néhol időnként orkán erejű északi, északkeleti szél. nevet
Megjegyzem sem a nagy havazás előtt, sem utána nem volt olyan vérfagyasztó hideg, és 850-en ha archívot megnézzük sem volt hidegebb -10 foknál felettünk igazán.  Később sem jött már szibériai hideg, maritim léghullámok érkeztek többnyire északi, északnyugati légpályán amik még okoztak vegyes, zömmel eleinte havas csapadékot ezt követően is.
A GFS-en az feltűnő, hogy -10, -13 fokos 850 mellé ad éjszakára -3,-8 fok közötti fagyokat, napközben pedig többfelé gyengén fagyhat.
Az viszont sanszos, hogy az újév első hetében ismét egyre téliesebb napok jöhetnek, és ha szerencsénk lenne még jól is kijöhetnénk belőle. Nem igazán erőltetem a zord, száraz, szibériai hideget mint 2017-ben. Aki nagy havat akar, anélkül is megkaphatja mint oly sokszor bizonyította már a természet. Mindenesetre messze van, de érdekes a két kép közti viszonylag jelentős hasonlóság.  Link      Link

A PARA az is hasonlóan az óceán felé várja a magasnyomást, miközben 144 óránál már megjelenik a peremciklon, majd újév napjára 168 óra Link   viharossá fokozódó északnyugati széllel a nyugat-európai magasnyomás peremén észak, északnyugat felől bezúdulna a fagyosabb légtömeg, azonban az AC csakhamar az óceánon nyugat-keleti tengelyt venne fel, és közben a Skandináv-félsziget ciklonális uralom alatt maradna, majd hozzánk is besodródnának az enyhébb légtömegek ismételten, így újabb enyhülés követné az erősebb lehűlést. Ez akár egy Bazsának való esetenként kifejezetten viharos, északnyugati szelekkel fűszerezett helyzet is lehetne. Szerencsésen ebből egyrészt úgy jöhetnénk ki jól, ha a régi GFS által vizionált 99-hez hasonló kép állna fel, és beindulna a teknő déli részén a ciklongenezis, aztán csúszópályás mediciklonokkal az élen összejöhetne egy igazi téli helyzet, annak minden kellékével.
Természeten ez még sok irányba változhat addig, ugyanis az ECM másabb képet fest,  de ott is erős a blokk és az expandáló hideg légtömeg.
A fáklyát megemlítve a végére szintén -5,-7 fok körül fut az átlag és szór lefelé rendesen. Az SSW-t figyelembe véve pedig esélyes a poláris örvény áthelyeződése is idővel vagy szakadása, polar splitté válása esetleg. Egyelőre az áthelyeződést látom valószínűnek, aztán majd kiderül, azonban Rudolfkingel egyetértve esélyes lehet a polar split.
#71707
Ott a folyamatos ciklongyár sem fog örökké tartani.Azért Skandináviában és felette egy masszív hidegmag az AC-t is megfogja hozni Svalbard térségébe,vagy Skandináviába.
#71706
Semmiféle komoly téltámadás? 
Túl azon, hogy 216 óra, a saját linked t850 párján is bőven elegendő hideg látszik: Link
nagyjából minden jel keményebb téli idő közeledtét mutatja most, hogy p500-on mi forog éppen hova az egyes futásokon, kevésbé indikatív. A nemrég lezárult kemény, igazi téli időszak p500 térképein még ennél is kevésbé volt látványos nemhogy a t500, de a t850 is.
#71705
Javaslom, pörgesd át az északi hemiszferát ábrázoló térképeket is. 

Link

Itt látszik igazán, hogy semmiféle komoly teltámadas nem készül. Az észak skandináv térségben folyamatos a ciklongyár, ami a sarkvidéki eredetű legtömegek közvetlen déli pályáját nem hagyja kiépülni, illetve nem csak sarkvidéki levegőt szállít a hátoldalán egy egy ciklon, hanem óceáni eredetű legtomeget is az előoldalán. Így a produktum egy egy gyenge hideg öblítés összessegeben, nagyjából ilyen, napközben gyenge pluszos, éjjel ha csendes az idő, gyengén fagyos időjárást okoz. Nagyjából az látszik amit Rudolfking néhány hsz. - el ezelőtt írt. 
Tavaly is ezt a remkepet lestük egész télen. (vagy még rosszabbat). Szerencsére az időjárás fenntartja a változtatás jogát! kacsint
#71704
Köszi a bővebb tájékoztatásr,bár nem egyszerű értelmezni,de mindenképp hasznos! nevet
Viszont megint próbálok elemezni,mert nem holmi téltámadás esélyeit látom január első dekádjára...
Körülbelül a visszaszámlálásig 4 nap!4 nap van addig nagyvonalakban amikor is egy olyan folyamat indul meg Észak-Európában amelyre régóta várok és amely az egyik legkomolyabb téltámadásokat idézheti elő.Lehetőség nyílik Észak-Európában akár a rendkívüli hideg felhalmozódására,nem is kis területen.Szimplán a makroszinoptikus képből látszik,ha végig pörgetjük a friss GFS-t,de minek köszönhető ez? Hát a tartós brit és óceáni blokknak.Ehhez hozzá tenném az elég kemény NAO indexet.

Link

A tartós atlanti és brit blokk következtében Skandináviaban és Északkelet-Európában ciklonok,peremciklonok forgatják le a sarkkörről a hideget,folyamatosan egyre nagyobb területre!
GFS 216 óra:
Link
Link
Eközben nézzünk egy Izlandi nyomásfáklyát.
Link
Van szórás,de valahogy minden operatív futás a tartós AC mellett teszi le a voksát az óceánon,ez pedig komoly következményekkel járhat.(Véleményem szerint járni is fog)
GFS 240 óra:
Link
ECMWF majd nyilván hihetőbb lesz,de nagyjából nagytérségileg ugyanaz.
Most nem linkelném a légnyomás fáklyákat,de Izland,az Atlanti-ócean középső vidéke,Nagy-Britannia és nem utolsó sorban Nyugat-Skandináviára is meglehetősen magasra felszór a fáklya,utóbbi területekre pedig nem egészen rövid időre!!!
 Ezzel jelenleg arra világítanék rá,hogy érdemes nyomon követni a következő modellfutásokat,melyeken valószínűleg egyre komolyabb hideghullám is megjelenhet Európára nézve.Nagy havazásról jelenleg felesleges lenne beszélni és az esélyeiről is,de keményen beüthet a január,erre egyre jobbak az esélyek.
A legkeményebb teleken àltalában a január első harmada már kemény és legalább 1 nagy havazás előfordul a hónap közepéig.Általában ilyentájt van a téltámadások egyik gyakori fordulópontja.






#71703
Korrekt elemzés, de a major warmingot illetően némi ismertetőt leírnék, hátha így tisztábban látod majd és értelmet is nyer a regényem nevet  Érdemes elindulni a poláris örvényektől. Ezek nem más mint a poláris térségek nagy skálájú ciklonális örvényei. A troposzféra valamint a sztratoszféra örvényei egyébként különböznek egymástól.  A troposzférikus örvény tudniillik egész évben jelen van váltakozó intenzitással, erős nyugati szél jellemző őket, ellenben a sztratoszférikus társa a téli félévünkben tisztel meg minket a jelenlétével.  Viszont jön tavasszal a sztratoszférában irányt vált a szél és megszűnik. 
A sztratoszférának az áramlását nyáron keleti, télen nyugati szelek alakítják az északi hemiszférán.
Alapjában nekünk a sztratoszférikus poláris örvény lehet most az érdekes, így ezzel összefüggésben leírnék még pár elsajátított gondolatot.  A Föld sarkköreinél, a sztratoszféra alsó rétegében, a téli félévben alakul ki. Változó intenzitással fennáll, alacsony nyomású az óramutató járásával ellenkező (ciklonálisan forgó)  légképződmény, amely egy nagy kiterjedésű alacsony légnyomású
területet hoz létre a sarkkörök felett. Ezért van ott hidegebb. Másik értelemben a nagy meridionális hőmérsékleti gradiens által alakul ki a téli időszakban a magas szélességek sztratoszférájában. Elliptikus alakját pedig a vertikálisan terjedő Rossby-hullámok erőteljesebb mivoltjának köszönheti a kiterjedt szárazföldek végett amik meghatározzák az északi féltekét ugyebár.
Beszélhetünk erős és gyenge örvényről, ugyanis intenzitásuk változó mit szó esett róla, és kizárólag most az északi félgömböt uraló örvényről írnék ami ránk hatással lehet.
Ha erős örvény áll fenn, akkor a sark felett igencsak alacsony nyomás a meghatározó, így a nyomáskülönbség kiegyenlítődéséhez a közepes szélességek felett jellemző magasnyomású területek felől az alacsony nyomásközpontú pólus felé áramlik a levegő. Ebben az esetben Észak-Európában és az Egyesült Államok keleti felén  enyhe téli idő a jellemző.
Gyenge örvény esetébe  az északi sark felett magasabb nyomás válik uralkodóvá. Emiatt a hideg légtömeg a sarkok felől az egyenlítő irányába áramlik, és a szubtrópusi területekről származó meleg légtömeg a hideg övezet felé. Tehát észak-déli irányú mozgás jön létre a sarkvidéki és a
szubtrópusi területek között. Ez pedig kemény téli idővel, nagy havazásokat produkálhat Európában, Észak-Amerikában valamint Kelet-Ázsiában. Nagyon meleg nyár alakulhat ki a sarkkör térségében, míg a mérsékelt és szubtrópusi égövön jellemző hőhullámok elmaradnak, rövidebbnek, gyengébbnek mutatkoznak. Lásd idén, igaz a nyár második fele igencsak kánikulás lett, de elmaradtak a szubtrópusi melegadvekciók dél, délnyugati légpályával a 38-40 fokokkal, és tartós hőhullám jellemezte Skandináviát és a Jeges-tenger partvidékét bele értve tágabb értelemben Észak-Európát ahonnan kaptunk lényegében mi is a hőhullámot idén keleti áramlás mellett, gyenge északi, északkeleti légpályán.

Visszatérve az arktiszi örvényre ez mind méretében és elhelyezkedésében határozottabb módon produkál változásokat mint az antarktiszi társa. Ez pedig nem utolsó sorban az SSW-nek (sudden stratospheric warming) is köszönhető, ami akkor következik be, amikor az északi szélesség 60. fokán a 10 hPa nyomási szinten a zonális (nyugatias) szelek azonálissá (keletiessé) fordulnak. Amikor bekövetkezik a melegedés az lesz a melegedés központi dátuma.
Beszélhetünk örvény-áthelyező és örvény szaggató SSW-ről. Áthelyeződés során a poláris örvény pólustól történő elmozdulását értjük, szinte vessző alakra hasonlíthat.
Örvény-szaggató esetben a poláris örvény két hasonló méretű örvényre tagolódhat, de akár több kis örvény is létrejöhet, (polar split)
SSW leginkább a tél derekán fordul elő, de februárban a tél végén is találkozhatunk vele. Máskor ritkábbak.  Márciust követően már nincs SSW onnantól végső melegedésről van szó. Az örvény-áthelyező SSW a téli hónapokban egyforma gyakorisággal bír, az örvény-szaggató az szinte csakis januárban és februárban legalábbis a statisztika ezt támasztja alá. Az már más, hogy a kivétel erősítheti a szabályt. Na de a másik, hogy az SSW amplitúdója végül márciusban jelentősen mintegy a felére csökken. Ellenben novembertől egészen februárig állandó. 

Azt hiszem kicsit hosszadalmas lett a mondókán, de a jövőre nézve annak aki szeretné bele vetni jobban magát a latolgatásba, akár jól jöhet ez a kis betekintő. Röviden persze a Major Warming és a polár vortex közötti kapcsolat alakulása jelenthet számunkra komolyabb téli epizódot is mint azt fentebb leírtam, valamint bizonyos esetekben előoldali ciklonális áramlások is fellángolhatnak, enyhe idővel. Azonban egy észak-déli pályának, esetleg retrográd mozgásnak is meg van a helye és esélye ha minden jól alakul! Február végén azért megpuszilt minket a -20, -25 fok közötti fagy a poláris örvény gyengélkedésének koszönhetően egyrészt, úgyhogy bízzunk idén, illetve most már lassan jövőre a legjobbakban!


Minden MetNetes kollégámnak és családjának áldott, békés karácsonyi ünnepeket kívánok! havazas
#71700
A britekhez várhatóan beáll a magasnyomás, mint a szög: Link és véget vet annak a ciklonútvonalnak, ami most épp importálja nyugatról a meleget. Dél-Skandinávia is izmos anticiklon felé épül: Link akkor miért nem jön hozzánk a kemény hideg? Link Azért, mert Észak-Skandináviában marad a ciklonok uralma, ezzel letiltva a teret a szibériai hideg térhódításának. Látszik, hogy jönne az a hideg, de a ciklonok az AC-k peremén ide-oda lökdösik, mire megérkezik hozzánk: Link és az utánpótlás sem lenne így adott. A magasban Szentpéterváron sem lesz túl hideg emiatt: Link ettől jóval délebbre, Ukrajnában is hidegebb van 850-en: Link a 2m-ről ilyenkor már nem is beszélve. A nagy nyugat-szibériai anticiklon leépül, megszűnik, még csak utánpótlása sincs: Link
Ugyanakkor, ahogy - nemrég a mettársalgóba - Zivi is írta, a polar vortex zavara egyre biztosabb, és egy split sem kizárt. Mivel most van a melegedés maximuma (egész pontosan december 24-én lesz, stílusosan: Link ), indul a kb. két hetes visszaszámlálás a következményekig. Ennek egyelőre nyoma sincs még az ultra-hosszútávon, bár itt azért már szétesik a poláris örvény: Link érdemes gyorsan animálni. Ebből még az is kisülhet, hogy USA kap kemény telet, mi meg kemény előoldalt. USA nyugati partjainál véget ér az ősz: Link és ezt követően is látni komolyabb hidegbetörések esélyét Link míg Európára egyelőre békések a fáklyák. A NAO 0, az AO pedig pozitívba tart, tehát egyelőre még nem mondanám, hogy oly sok egyértelmű jel érkezne a téli váltásra az ünnepek között / végén.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 05:03:29

Vép

-2.6 °C

RH: 87 | P: 1015.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.