2024. november 25., hétfő

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#72062
Átmenetileg...Legalább is az én véleményem alapján elég rövidke életet futhat be az átmanati északi zonalitás kép.Olykor van hogy a GFS amit többször előszed nagyon űrtávban az 200-240 órához közeledve már megjelenik egy-két másik modellen is.Ha ez megtörténik és nem az első alkalommal akkor ott valami sántít.Nekem elsősorban a mai AO index elég tetszetős.
Link 
Hajlam a sarkvidéki anticiklonosodásra+GFS,jegyezzük meg roppant távoli időben,de abból gyártana egy Skandi AC-t amilyen folyamat hasonlóképp már a mai ECMWF-en is ott szerepel.Itt egyelőre a távolság miatt nem a konkrét makrokép a lényeg hanen az esély a sarkvidék,illetve Észak-Skandinávia magasabb légnyomására.
Link

Link

Link
Link

Összetéve nem lepődnék meg rajta,ha a jövő héten akár egy komolyabb téli fordulat is feltűnne a hosszútávú modellfutásokon.
#72061
Pedig minden jel arra utal (egyenlőre), hogy a kezdeti "hurrá jön a tél" után "jaj megy a tél" valószínű. 
Egyenlőre az AO index rendületlenül tartják + fordulását, ami alacsony nyomású hajlamot feltételez a Sarkvidék felett, s ráadásul ha az aktuális modell futásoknak "felülök", a NAO index pozitívba ( + ) való fordulását is megerősítik a modellek. Az, hogy űridőben te láttál a GFS-en északi zonázás képből egy átmeneti óceáni Ac-t felépülni és némi epizodszerű blokkot az épp aktuális futás eredménye. ( Kimentett verzió: Link ) Ráadásul még ha trendszerű lenne 240 óra felett van, tehát felesleges vele foglalkozni. Az AO index azaz Artikus Oszcilláció a polárfronti ciklonaktivitással van kapcsolatban. 
A szakirodalomban az index negatív fázisa esetén a poláris területeken magasabb a légnyomás, míg pozitív fázis esetén alacsonyabb. 
Az utolsó mondatod meg túlzó.  laza Kibeszél itt trópusi  mélységű ciklonokról. Itt azért más feltételek vannak. Én nem írtam 975 alatti vihar ciklonokról egy szót sem. Csak azt, hogy úgy áll a szitu epizodszerű lesz a tél kóstoló,de a folytatásban van némi remény, hogy skandi alacsony nyomású teknő vs Azori szk.i vagy Dny-Eu. Ac és időnként északnyugati hidegöblitések két zonás fázis közt. 
Persze, ha nagyon kötekedni akarok magammal. nyelvnyujtas Akkor a "jaj megy a tél" se lesz annyira vészes. Lehet átmeneti köd hajlam valamint a magasban a T.-ék se épp lesznek magason átlagon felül. Átlag körüli értékek, kicsivel felette. Képlékeny még. De +AO mellé 0-ás NAO mellett (sokkal!) jobb lenne, igy több lenne a blocking esély Skandi teknővel. A mostani kimenetek épp aktuális hangulatváltozásaira meg nem érdemes jegyet venni. Tendencia alapon kell ezt vizsgálni, érzelmektől mentesen. Igy az ember nem lesz elfogult. Pedig szeretem a telet. 
#72060
Azért azt vegyük figyelembe hogy tud egyszerre kemény tél lenni nálunk úgy hogy Izland környékén vagy attól délre délnyugatra ciklonok pörögnek...ECMWF és GFS-en egyaránt érdekes hogy meglehetősen délre kezd terjeszkedni egy hidegmag és már Skandináviát is nagyon hideg levegő árasztaná el az időszak végén.Természetesen űridő,de nagyon jó helyen készülődik és erősödik a "mi"hidegmagunk.Van mikor a ciklonok képtelenek elbánni a hidegmag adta magasnyomású és kontinentális adottságokkal és győzedelmeskedni tud.Jelenleg ha picit is de egy újabb hidegleszakadás felé mozdultak a modellek,persze űridőben...A pozitív AO nem feltétlen a 940-950 hepás ciklonokra utal.
#72055
Alakul ez.
Extra hosszútávon pedig, ami belebonyolít a dolgokba az év végére esedékes SSW már ha lesz és ha lesz akkor december második felére vagy januárra esik-e majd.
Ettől eltekintve enyhe télre áll a zászló. SSW se törvényszerű, hogy nálunk lesz hó, lehet Amerikára szakad.Szóval ez a jelenlegi várakozás igazi ne semmi fog meg jól szitu. Ami meg most körvonalazódik, ahogy elnézem, próbálkozásnak jó lesz,de túl korai megmondani.
Kicsit csúszik is, hó vége helyett, de hónap forduló után csak bejön. nevet (Még rendesen örülök a makrocirkulációnak, még ha most úgy fest, hogy nem teljesen telibe kap minket a hidegöblités.)
Az modelleket elnézve a következő a helyzet: Nem igazán tudnak mit kezdeni a kialakuló "új renddel".
3 variáción zizeg a léc. laza

1. Ha az indexek tagjain át nézzük, akkor a kezdeti hidegöblitést követően(-AO)Európára nézve december első napjaiban + AO váltja, ami alacsony nyomást feltételez az Északi - Sarkvidéken míg tőle délebbre magast, korrelációs területein.Mivel az indexek fedik egymást fenn áll az esélye egy továbbra is - (mínuszos) NAO nak. Ha ez igy lesz, akkor marad az AC hajlam az óceánon és "rég nem látott" makrócirkulációs képeket láthatunk majd az időjárástól. nevet Nem tudom mikor volt utoljára jobbára Skandi alacsony nyomás DNY-Európai magasnyomással karöltve, ami hozzánk menetrendszerű északnyugati frontokat, martim óceáni löttyöt hozhat. Legalább télies, akár igazi téli időt hordozva egyes esetekben. - ez a szituk leghavasabb része. 

2. A másik a +AO esetén + NAO. Mondom sem kell vonalzós zonalitás. Vagy újra rekord döntögető enyhesség vagy mázli esetén AC, köd hajlam és társai a maga kellékeivel. 

3. Az igazi kevert kombó! Ennek is az alapja, ha teszem fel +AO lesz mivel a poláris örvény a maximumát éli, tehát: +AO 0-ás NAO átlag közeli értékkel. Ez lehet gyakorlatilag "minden" a tarsolyban. +AO miatt inkább északi zonázás, félblock kimenetek nagyra nőt Azori AC által, valamint az is, hogy +AO esetén belső Ázsiában jó megtermett giga AC alakul ki(általában), aminek legnyugatibb vége belóghat Kelet-Európába. Itt lehetne arról leszakadó Skandi magasnyomás is,de gyakorlatilag ugy fest igazi kevert verziók lazán kifuthatnak belőle. Bármilyen kép előfordulhat.

Amennyiben viszont visszazuhanunk SSW miatt, a leendő nem 100% valószínűséggel létre jövő +AO-ról negatív-ba újra kezdődhet a "táki-jáki" függően attól hogy a PNA index + vagy - -ba van e és nem zavar-e az Északi-Sark irányából újabb nagy adag hideget Amerikára. 


SSW-ről pedig. Ha az örvény a hirtelen melegedéstől szétszakad nem igazán 100% , hogy jól jövünk ki a szituból. Elsőre a modelleken lesz látható, amiből az indexek dolgoznak.
Sajnos pont az látom, hogy kezd a helyzet borúsabb lenni. +AO nem épp jó omen pont decemberre. Főleg hogy ezt kötelező magasnyomás követi általában Szibériában. Tehát, ha megsaccoljuk nyilván ha két fele esik az örvény(ha tényleg bekövetkezik magas a SSW akkor) valamikor év vége felé nyilván hogy az egyik darab ott lesz.

És másik? :-O - és ez a jó kérdés. 
Valószínű, hogy sok függ majd a PNA indextől hogy Amerikára tud sarki hideget húzni Alaszka irányából vagy Kanada nyugati fele felől, a sarkvidékről vagy sem. Vagy vissza áll negatívba és akkor csak a kanadai mag tudna arra "kapálozni" de a másik örvény maga Grönland északi, északkeleti vidékei felett csoportosulna amiből esély nyílna Európára nézve rendszeres északnyugati hideg öblítéseknek. 
Ez persze, már az is feltételezné, hogy tulajdonképpen enyhe télnek áll a zászló, de legjobb esetben is átlagosnak, s van némi esély rá, hogy csapadékosan teljen. Az hogy ez mennyire lesz havas vagy esős, majd az adott ciklontól/anticiklontól függ mekkora mennyiségű hideget tud leszipkázni az adott hidegmagból. 

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 11:34:19

Kõszeg

8.5 °C

18007

RH: 73 | P: 1021.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.