2024. november 25., hétfő

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#72144
Hál'Istennek az a terület ahol a hóréteg először épül fel, nem alföldi terület. Asszem felföld ill. középhegység,de most nem lapozok fel egy földrajz könyvet. (Időhiány miatt:most készülök mindjárt éjszakára dolgozni 6ra.) Ha átlagos a légkörzés és nincs markáns nyugati drfit még szibériai régiókban sem, akkor elsőnek ott veti meg "lábát" a tél. Behavazódnak a régiók. Aztán ha nő a hőkontraszt egy-egy markánsabb ciklon kii is takarítja onnan a hideget. Nem szokatlan trend ez idő tájt te is tudod. Aztán a Grönlandi hideg mag hízása következik, amiből forgácsolódnak ill. a sarkról csurrannak hidegöblitések rátekeredve(Baffin öbölnek), ennek déli széleiből pedig Kanada északi fele kezd majd havazódni. 

Szerintem a trend a helyén van. 
Viszont a hideg elég koncentrált és a mérsékelt övünk még jócskán tele van +10-es és feletti T850-es hőmérsékletű levegővel. Ez valahol lefog "csapódni", s ha marad a meridionális hajlam, akkor ez batár kemény hosszú lefűződésekben végződhet,de míg nincs érdemi hideg addig csak esőre fogja futni. Viszont a november? Háát...nyelvnyujtas Ezen vacilálok én is. Ha mázlink van akkor jól járunk vele, ha nem, akkor majd ülünk előoldalon vagy más felállásban  az AC-ban,ködben vagy átlag feletti hőmérsékletű napsütésben. 
#72143
A CFS is hozza a szokásos európai pozitív anomáliát és az észak amerikai negatív anomáliát a téli hónapokra.
Ami persze nem kötelező érvényű.
#72142
Bocsi összekevertem a 2 hsz-t.Azt hittem a Grönlandi dologra reagáltál nevet Nem is ide írtam azt. laza
#72141
Ma délre -20 fok alatti hőmérsékletek lesznek a GFS szerint.Nagyon komoly és egész Grönlandot érinti.Este megpróbálok kutakodni még, de nem hinném hogy találok hasonló évet amikor ilyen volt szeptemberben.
#72140
Elkezdődik a hótakaró felépülése. Link majd Link Mondjuk a T850-anomália valóban végig így néz kb. ki: Link
#72139
Pontosan ez jutott nekem is eszembe. Az az AC ilyenkor ott igen dinamikus lehűlést jelent.
#72138
Még nincs veszve semmi.Szibéria elkezd határozottan hűlni a hó legvégétől.
#72137
A hideg depó alakulása a GFS szerint 144 óránál:

beillesztett kép



majd 300 óránál:

beillesztett kép



Erre mondják, hogy nem a legjobb start.
#72129
Nem mondom hogy nincs igazad, de azért nem mindegy hogy szibéria kezd el jobban hűlni vagy éppen Kanada/Grönland.Persze kiforrja magá majd Szibéria is csak nem mindegy hogy decemberre vagy január végere...Ha már az ősz folyamán úgy mint tavaly Grönlandnál kezd el előbb összpontosulni a hideg az szerintem nem túl pozitív, de természetesen nem azt mondom ezzel hogy kuka lehet a tél, mert nyilván sok tényező együttes fennállása kell a történésekhez.Igazából lehetetlen bármit is megjósolni 2 héten túlnevet Csak próbálunk következtetni több kevesebb sikerrel.2012 február is egy jó példa.
#72128
Én vagy három tucatot átnéztem pár éve.  laza
Mégegyszer nem lapoznám fel a wettert. Felfogtam hogy vannak dolgok amiket nem lehet előrejelezni( modellek alapján, archívum, indexek stb)
Pl. hideg telet. De ha átlagost és csapadékost, ahhoz is kell mázli hogy + 2-3 fokos eső helyett - 1 fokon neked hó essen síkon. Ez egyszerűen lehetetlen modellek nélkül megsaccolni, ráadásul olyan speckó helyen mint Magyarország. Az egész történet több sebből vérzik.

Makroszinoptikailag betudod lőni az akció centrumokat, mire hol lehet hajlam de maximum 1 hónapja előre. A többi már lottó kategória vagy DM eskedés. 

Arról nem is beszélve hogy Ac alatt lehet napos időd mert még a távoli frontok szelei meg meg mozgatják a medence légkörét és kicsivel átlag feletti az időjárás, míg ugyan ilyen makroszinoptikai helyzetben meg beáll a köd. És átlagosra is kijöhet egy hónap. - és akkor ennyit a makroszinoptikai helyzetekről. Hiába lövöd be hogy milyen lehet a tél, egy pici változó és borul az egész.
#72127
Nyilván nem néztem át 100 jó telet megelőző 100 szeptembert, de mint látni javarészt Svalbardtól északra jelentek meg az első 500 hPa geopotenciál legalacsonyabb hőmérsékeltek és Sziberiában volt inkább teknősödés,míg Grönlandnál még " meleg" volt szeptemberben...
#72126
Magyarán leforditva eddig nem a jó télnek áll a zászló... Senki nem lepődök meg inkább legyenek jó epizódok a télen teljesen más.... 
#72125
*Jó teleket megelőző ősz kezdeteken hol alakultak ki* nevet
#72124
Érdemes megnézni hogy a legjobb teleken hol alakultak ki az első leghidegebb geopotenciális hőmérsékletek és idén hol alakul ki...Sokat elárul és az is hogy a Kara-tengertől kelet,északkeletre szeptember 15-20 körül már a szárazföldön is vastagon teknő húzodott ellenben idén egyelőre gyér és túl meleg a mutatvány arrafelé.

Aki olvassa ezt a sorokat az nézze meg a dátumokat és keresse a térképen a lényeget Ott lapul az idei is...


beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép

beillesztett kép

#72121
Nem az utóbbi években egyre inkább egy hónapos eltolásban zajlik az időjárás. A nyári hidegbázis csökevenyedése miatt egyre vontatottabban indul el a felhalmozódás. Október néha inkább szeptember. Novemberben már kezd dolgozni egyre inkább odafent a fél éjszaka ezért meg a mi szélességünkön a rövid naplal, hosszabb éjszaka  meghozza a ködöt. Meg akkor tájt kezd mocorogni a hidegbázis is. Márciusban meg nem akar tavaszodni. Április Március, Május befeljel mert melegszik de hideg is van még odafent. Május helyett június. Hát köbö.. A mostani év is hasonlóan. 


Ami meg a folytatást illeti hóvégén várható érdemi lehűlés. Valószínűleg arra lesz elég hogy átlag körülire hűljünk. Viszont az USA s féle szokatlan hidegbetörés részben jelzés, hogy a nyugati drift még mindig szakaszos, tehát van valami hajlam meridionális irányításra. Nem hiszem h USA a befutó. De ha Belső Szibériában már október elején megtudná vetni a lábád a hideg. És a sarkitól eltérő kontinentális hidegmag alakulna ki, tartós Acval még bizakodnék is az idei télben. vidám 
#72120
Hatalmas pozitív hőmérséklet várható Szibériában és az Északi-sarkon. Sajnos ez 10-12 napig csak egyre fokozódik majd.. Nekem sincsenek jó megérzéseim olyan helyeken van még 5-6fok ahol már rég fagyni kellene... Majd az idő eldőnti, Október hátha belehúz majd és megindult a hidegfelhalmozodás.. hidegszegyenlos
#72118
Vajon a száraz jannuár és az igen száraz április után kapunk egy igen száraz szeptembert? Még jó, hogy 1-jén a Tiszántúl területi átlagban is kapott 5 mm felett, helyenként 10 mm felett, meg utána a Rábától nyugatra lévő területek kaptak, mert különben a hónap első fele kb zéró lenne az ország döntő részén. Nagyobb változás pedig csak a jövő hét második felében lehet, de én nagy esélyét látom egy észak-északkeleties légpályán érkező lehűlésnek, egy tőlünk északra megerősödő AC peremén. Ezt legtisztábban talán a GEM mutatja most, ha ez így jönne be, akkor a második dekád gyakorlatilag nulla csapadékkal futna ki. Link (Persze ennek más felállásban érkező hidegfrontnál/lehűlésnél is megvan az esélye.)
Az utolsó dekádról persze fogalmunk sincs, ott még bármi lehet.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 00:50:39

Ercsi

1.0 °C

09000

RH: 80 | P: 1026.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.