2024. november 21., csütörtök

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#72266
Az északi azonalis áramlat is adja alá a lovat majd... Ez látszik is.
#72265
Ahogy írod bőven pozitív a grönlandi T850 anomália,  azt izlandi csigagyár alul működik lásd NAO/AO.
Akkor mégis mi hajtja a ciklonokat, mi okozza ezt a masszív ciklon genezist?
#72264
Hát, szerintem is mindig megalapozottan ír a Severe Weather EU, de ezúttal mintha a kiinduló állapotot is kicsit félreértelmezné. A polar splitre január 5-ei dátummal hivatkoznak, és ha a leghosszabb 2-3 hetes "átfutási" idővel is számolunk, akkor is annak a hatása már nem biztos, hogy úgy alakul, ahogy 1929-ben vagy ahogy egy jó kis split után kéne. Vagy már megtörtént, és történelmet írt - Madridban.
Sajnos úgy tűnik, bár valóban erős a magasnyomás hatalma a sarkkör környékén: Link (a piros az átlagosnál magasabb nyomás, kék alacsonyabb), de ettől délre ciklonok uralják a terepet - még ha nem is igazán erősek, mint egy igazi vonalzós zonalitásnál, azért van bennük kraft, és ilyen felállás csak nyugatias, "lábas meleget" hoznak a kontinensre. Még itt az Alpokban is sok csapadék mellett az igazi tél 1300-1500m fölé költözik, időnként még magasabbra. És persze ez a cikloncsalád tényleg kisöpri a hideget Európából és a Kelet-Európai Síkság egy részéről, de azért 120 óránál még mindig Szibéria nagy részén jelentős a negatív anomália: Link Ugyanez igaz az észak-skandináv területekre, és bár Moszkvában pólóra vetkőznek az 1 fokban, Szentpétervár az átlag környékén / alatt marad: Link Link ráadásul a favorit Nuuk (Nyugat-Grönland) is bőven pozitív T850 anomáliát jelent jó sokáig: Link ami általában a rettegett izlandi csigagyár alulműködését is jelzi (meg a NAO/AO is ugye). Ez azonban ezúttal kevés lehet nekünk, hisz bár valóban ott a magasnyomás északon, gyűlik a hidegbázis, ettől délre mintha láncot akarnának a ciklonok alkotni, hogy meleget hozzanak a kontinensre. És ez nem 200-300+ órás kép, hanem 120-150 órás: Link Persze a sarkkör környékén összegyűlő hideg azért 2-3 nap alatt be tud rontani hozzánk, ha jó a makrofelállás, szóval ez 180 órán túl szinte bármikor bekövetkezhet... Jelenleg nem komálja egy fáklya sem, max 1-2 tag. Pl. P22 60 óra alatt: Link Link .
Ráadásul most éppen - erősen átmenetileg - szétszakadt a gyenge polar vortex: Link (0 órás "előrejelzés"), de szinte azonnal összekapcsolódik a kettő, és bár átlagos telekhez képest nagyon elgyötört képet mutat a vortex, nem szakad ketté, ami kicsit erősítené az SWEur cikkjét. Persze lehet (reménykedem), hogy ez a gyenge vortex megzavarja a modelleket, és bizonytalan lesz a jövőkép, de jelenleg a GFS-ECM ugyanazt adja, a fáklyákon sincs valami irgalmatlan szórás és 240 óra felett sincsenek nagyon nagy pálfordulások mostanság. Persze az is lehet, hogy már az elejétől fogva rosszul számolnak, és ahogy ezt később "realizálják", együttesen változtatnak a jövőképen, szinte "váratlanul", mint 2012- januárjában, amikor egészen messziről érkezett a hideg levegő, és Gibraltárig nyomult: Link Link Link Link .
Érdekes, hogy ebban a SWEur cikkben a nyomás-anomália nagyon hasonló a most kialakulóhoz, ahogy írják is: Link viszont ez miért nem volt rossz nálunk 1929-ben? Hisz ciklon az óceánon, ciklon felettünk, anticiklonok csak északon, ahogy most... Mi volt akkor más? Egyrészt akkor innen indultunk: Link másrészt akkor bitang blokkok voltak az óceánon, vagy a brit térségben volt 1040 ( Link ) vagy Izland felett ( Link ), vagy szimplán a kontinens felett ( Link ). Most: Link úgy érzem, fényévekre vagyunk azoktól a blokkoktól. Akkor úgy viselkedett az óceán, mintha szárazföld lenne. Hiába volt erős ciklon az USÁ-ra szakadó hideg miatt (igen, ha ott hideg van, itt is lehet 1929-es szintű hideg!!): Link hiába volt izlandi ciklon: Link Link (igen, izlandi ciklon - és pozitív NAO/AO? - mellett is berobbanhat egy -30-as rekord T850 hozzánk!) mégis annyira halott volt a nyugati drift, hogy szinte bármi megérkezhetett hozzánk - ahogy azt jól szemléltetted is. Most erre nem érzem hajlamosnak az időjárást, de hát elképzelhető, hogy a rendkívüli helyzetekre a modellek sincsenek felkészülve, és húznak a nyugatias driftek irányába, de az is lehet, hogy ez totál hülyeség, és a modelleknek mindegy, hogy mennyire fejreállós 1-1 makrokép, mert adnák ha lenne esélye, és nincs semmiféle "ilyennek kéne lennie az átlagos időjárásnak" paraméter beledrótozva? Nem tudom.

Pali: attól, hogy most nem jön be, ne írd le az SWEur-t, mert ez nem így működik nevet Az elemzés az elemzés, adatokkal alátámasztva, és ha nem jön be, nem azt jelenti, hogy minden elemzésük rossz és sose fog bejönni. Ugyanígy: ha a GFS elveri az ECM-et, ezentúl nem kell leírni az ECM-et, legközelebb majd fordítva lesz... Pláne a jövőt firtató elemzések ilyenek - latolgatások. (Még ha amúgy szerintem is picit elvetették a sulykot ezzel az 1929 analógiával, bár lehet, hogy az az év Nyugat-Európában és Észak-Amerikában nem akkora kuriózum, mint a Kárpát-medencében. Hisz most még csak a split se jött össze, ami azért kéne...)
#72263
Telente mindig elolvasom a Severe Weather elörejelzéseit, és eddig az volt a benyomásom, hogy nem egy klikkvadász oldal. Ez a mostani előrejelzés azonban elég kemény.
Márciusig kiderül, hogy érdemes lesz-e a jövőben is komolyan venni.vidám
#72260
Köszi. Mellesleg csodálkoznék, ha bejönne. Ilyen 100 évente csak 2X történik meg.:'29 február, meg '56 február. Szóval van még 9 évünk.vidám
#72258
Ez itt azzal riogat, hogy 1929 február rilódid. (Severe Weather)

Link

 Végül is a tavalyi téltemetése maradéktalanul bejött...nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-21 22:33:55

Kõszeg

1.3 °C

18002

RH: 87 | P: 994.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.