2024. november 30., szombat

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#7908
Champion, Neoram én ezt a kettõt szoktam réz tartalmú szernek hazsnálni
#7906
A rézgálic önmagában leperzsel mindent.
#7904
Köszi, megteszem reggel, nem gondoltam volna, hogy nem perzseli a réz. Van tartalékban rézgálicom (por, régi bontatlan) ill. rézkén (folyadék, idén maradt lemosóból). Meszem nincs, így bordóilét nem tudnék hirtelen készíteni, kérdés, a rézgálic magában mehet rá v. inkább a rézkén?
#7903
Réztartalmú szert nyomj neki. A paradicsom szereti a rezet,attól lesz szép sötétzöld a levele. NA meg rovaröõt is lehet szívja valami bogár/atka.
#7902
Nincs feketeség, csak sárgaság. Gomba lesz valsz. Köszi mindenkinek. Megpróbálom óvatosan kis mennyiségben a komposztált marhatrágyát is, mert könnyen lehet, hogy sovány a földje.
#7901
Létrával én is maradtam anno a meggyfán lógva, suli-tábor, mindenki >100 méterre... 1,60 széles nagy létra volt, soká kajabáltam mire leszedtek...
#7900
Fekete pöndörödött leveleket nem láttál rajta!?

Laganus : Sajna a fránya gombabetegség az, igen.
#7899
Fújd meg Topas (lisztharmat ellen) / Neoram (réztartalmú szer gombaölõ) / Judo (rovarölõ szer). Ez a 3 tuti rendbe hozza. Az alsó sárga leveleket levéltõbõl le kell szedni permetezés elõtt.

Ez amúgy tuti gombabetegség.
#7898
Bizony ez így van, hálát adok az Istennek, hogy nem lett nagyobb baj. Banális eset, mert mi évtizedek óta szedjük a gyümölcsöt a háznál teljes biztonsággal. Most két létrát vittem ki, már a vége felé jártunk, a nagy tetején én szedtem, a kicsin meg a nej. De sajnos most az egyszer nem én állítottam le az övét, mert én be szoktam taposni jó fixre. Megbillent (tán valami likat talált el) és zutty. Két napig itthon kezeltük, mire kiderült, hogy ez felkar törés (de tökéletesen illeszkedik, nem kell operálni). Apropó, van vagy 20 szál paradicsomom (fürtös), eddig rendben voltak, gyorsan hajtottak, virágoznak, van már kis paradicsom is, de az alsó leveleken felütötte a fejét a sárgulás. Régen a paradicsom olyan volt, mint a gaz, szinte irtani kellett volna, most meg már ez sem egyszerû... Mi a frász ez?
#7897
Vigyázott a nejedre az õrangyala. Felénk néhány ember ennél kicsit rosszabbul járt gyümölcsszedéses létrabalesetben. A túlélõ koponyaalapi törésbõl gyógyult fel. A létra veszélyes üzem, az "A" létra különösen. Üzemelése közben két embert igényel. Nem ér annyit az a cseresznye, vagy meggy, hogy az ember a nyakát törje.
#7895
A lajstrom nálunk egyre rövidül, pár öreget a tövénél kellett metszeni az utóbbi években ecetes fûrésszel vidám Ami maradt, 2 kajszi, meggy, cseresznye, körte, 3 õszi, egy hatalmas diófa, és füge, meg pár ribizli. Örökös idõhiányban szenvedek a kertben is. Köszi az alábbi válaszokat mindenkinek, majd hozok a fügérõl fotót, nem tudom, milyen fajta. Rég jártam erre, t.i. szombaton meggyszedés közben a nejem eldõlt a létrával (nem én állítottam fel és az egyik lába elsüllyedt a létrának...) és kéztörés lett a diagnózis, ez kicsit felforgatta a nyugalmat minálunk, de már kezdünk egyenesbe jönni.
#7876
Semmit. Össze kell szedni õket vékony kesztyûvel és elnyomni. Vegyszerezés már kizárt.
#7875
Beindult a szemét vándorpoloska had. Már szívogatják a málnát, ami éppen csak kezd érni. Ezekkel mit lehet kezdeni??? zavarban
#7874
Szeke, és Hófúvás; szép összeállítás ezen gyümölcsök, érdemes velük törõdni. Meggy-cseresznye-szilva-barack és dió-birs. Ha egyszer is rászán az ember kora tavaszi ágrendezést, és legalább egy rezes permetet, majd a meggy-cseresznyénél-szilvánál virágzáskor egy monília ellenes bevetést, máris megvédte a fele termést az ember. Érés elõtt, sárguló bogyóknál meg egy rovarölõs+ gombaellenes hadjárattal vége is a beavatkozásnak, csak szüretelni kell. laza
Na és ehhez nem kell sok vegyszer. Én a pár fáimhoz csak olyan 10 l/zacskós porokat használok, ami nem tesz ki 2-3 ezer forintot, és így megéri. Persze figyelni kell az idõjárást, pont akkor és nem holnap kell elszórni, hogy minél jobban hasznosuljon, az esõ ne mossa le 5 órán belül.
A legolcsóbb szerek is hasznosak, csak kapjon valamit a fa.
#7873
Nálunk 1 idõsebb cserkófa van, az olyan 35-40 éves, és 2-3 fiatal, ami még nem fordult termõre. Van egy kajszibarack is, ami ritkán terem. Tavasszal nyestem ki két kivadult szilvát, van egy cigánymeggy, meg 3 sarjról hajtott, de finom gyümölcsû rendes meggy. Õsszel ültetem földbe egy rezisztens fáról hajtatott szilva csemetéket. Ez a fajta július közepén már mézédes termést hoz és rendes szilva alakja van a gyümölcsöknek. Van egy 15 éves birsalmafa is.
#7872
Szeretni szereti, csak ledobalhatja a termest tole.
Amit eddig nem dobott le, azt mar nagyreszt nem fogja.
Milyen fajta, van rola keped?
#7871
Próbáld meg valamelyik (nem feltétlen gyümölcstermesztõ) nagy területen gazdálkodó ismerõsöddel felvenni a kapcsolatot! Egész más áron szerzik be a vegyszereket, bár nagyobb kiszerelésben. A gazdaboltok kis kiszerelései felejtõsek, horror árúak. Inkább szerezd be a vegyszereket három évre elõre ugyanazon pénzért, mint a gazdaboltban egy évre elõre. Segédeszköznek kell néhány injekciós fecskendõ (tû nélkül, kb. 10 Ft/db) a folyékony vegyszerek adagolására, nagyobb pontosságú (osztásköz 0,1 vagy 0,05 g) 200-500 g felsõ méréshatárú digitális mérleg, az is tömegcikk már, pl: Ebay. Ez utóbbit autóval mindenképpen a vegyszerekkel együtt célszerû szállítani, különben egy esetleges közúti csomagtér ellenõrzés esetén magyarázkodhatsz, hogy nem mindenféle illegális kereskedelem során használod.
#7870
Nem ismerem a te fáid korát, de a mi kertünkben 40-50 éves fák szolgálnak minket (van pár fiatalabb is), õket sajnos ideje lenne nyugdíjazni. A másik dolog, ami miatt elgondolkodom, hogy egymagamra esik az összes evvel kapcsolatos dolog, nekem meg alig van idõm tekintve, hogy 120 km-el odébb dolgozom, s így elutazom az erre fordítható idõt, sokszor nem sikerül idõben közbelépnem a fa és kórokozója közé. De semmi sem dõlt még el, áll még a 14-15 m magas diófánk is, abszolút gyümölcsfa párti vagyok nevet Valami kompromisszumban gondolkodom.
#7869
Én sem fogok permetezni, de a meglévõ gyümölcsfákat nem fogom kivágni. Az ugyanolyan ostobaság lenne, mint aranyáron széjjelpermetezni õket. Jön Darwin bácsi és a szelekció.
#7867
Amalgerolt mindenképpen nyomok rá, benéztem az itteni horror árakkal árusító kertészeti boltba, 5e ft egy liter. Dobtam egy hátast, körülnéztem és még 3e alatt is látok a web-en, 5-öt tuti nem adok érte. Egyébként is a vegyipar kisker. árai valami hihetetlen mértékben emelkedtek és folyamatosan emelkednek. Sok ismerõsöm már épp ezért csinálja azt, hogy kivágja azt a néhány fáját, mert megvédeni õket ilyen permetszer árakon drágább (munkát nem is számítva), mint azt a pár kiló gyümölcsöt megvenni. No, megyek meggyet szedni nevet Érdekes, a fügén olyan mennyiségû termés látszik, amilyent eddig meg sem közelített. Kérdés, mivel lehetne neki segíteni, hogy ki is tudja hordani, nehogy besárgulva lehulljon. A marhatrágyát öntözve adagolva szereti-e vajon?
#7866
Részemrõl egy gyümölcsfa sokkal nagyobb értéket képvisel, mint holmi örökzöld. Mondhatni az egyiknek van értelme, persze le kell nyelni az idõjárás szeszélyeit, a permetezés költségeit,de a végeredmény amikor..."Igen, ezzel én foglalkoztam egész évben, és tudom mivel, mikor kezeltem." Na ez az érzés ami miatt engem az egész kertészeti dolog beszívott. Szentségelek én is, ha valami nincs rendben, de a végén megéri. kacsint
#7865
Errõl van szó.
Mi is örökzöldeket tartunk fõképp a kertünkben és nagyon szépek.
Permetezés és kávézacc a "siker titka". nevet

Az állandóan betegeskedõ gyümölcsfák meg le vannak tojva, elég ezzel foglalkozni a két mamámnál.
Bár idén egyik mamám kertjében sincs gond, mindkettõjüknél épek és szépek a gyümölcsfák bõ terméssel.

Egyedül a cseresznyefa gyengélkedik, igaz ez nem új keletû dolog, már 5 éve évrõl évre egyre kisebbek, nyamvadtabbak a levelek a fán, egyre több az elszáradt gally, ág és a termés mérete is jó ha fele akkora.
Asszem jövõre vagy 2 év múlva kivágásra kerül nála a 60 éves nagy cseresznyefa. zavarban
#7864
A réz perzselést okoz valóban a kajszin is. Elpasszolom a problémát, az legalább megállt, nõnek a barackok. Ma este viszont a meggyfa alatt jelentek meg nagy számban a sárga levelek, mintha õsz lenne, hull a sárga levél! Bosszantó, tanácstalan vagyok. Ráadásul nem vagyok itthon, csak keveset, nincs idõm vele foglalkozni, nem tudok résen lenni. A félig érõ meggyet madarak vagdosták meg és lepiszkították (termést és leveleket is), meglehetõsen gusztustalan részek vannak. Lassan hajlok arra, hogy át kéne állnom örökzöldekre. Bocs, nem panaszkodnék legszívesebben, és köszi a tanácsokat. Tegnap este az õszin megjelent tetveket sikerült ebrudalnom Actarával. Igen forró szél lehetett ma, még este is egészen meleg szél fúj, mindent gyorsan szárít.
#7863
Esetleg a szél által szállított porral + esõvel jöhetett. A 3 km sok ahhoz, hogy az elsodort vegyszercseppek közvetlenül okozzák a lombvesztést. Valami más lehet a probléma. Biztosan nem baktérium, vagy gomba okozta gutaütés, és nem is monilija, mindhárom esetben a fán hervad el a levél és olyankor a fának is annyi. Én mégis csak valamilyen vegyszerre tippelek a közvetlen környékrõl. Még az jutott eszembe, hogy az õszibaracknál a réztartalmú vegyszerek (pl. Bordói lé) perzselést és lombvesztést okoznak. Nem tudom, hogy a kajszi mennyire érzékeny a rézre? A kajszinak sem tehet túl jót.

Az amalgerolt nyugodtan használhatod, nem mérgezõ, semminek sem árt és mindennek hasznos. Nagyüzemek is használják, olyankor is, amikor valami elsodort vegyszer megkínoz valamit.
#7862
Szinte kizárom, hogy ilyen permet ide eljut a szomszédból a fekvésünknél fogva, t.i. családiházas környék, repceföld igen messze van ide, tán 3 km is van. Ma nem volt új lombhullás szerencsére, tán megállt. A 2 fa között van egy harmadik, aminek kutya baja sem volt. De nem lehet az, hogy tegnap itt volt 2-3 tized mm esõ, és avval együtt esett le efféle szer? Most kikukáztam pár levelet (tegnap épeknek tûntek, de nem nagyon vizslattam meg akkor õket) és már fonnyadtak és rozsdás foltok vannak rajtuk, de tegnap nem láttam ilyen rozsdás foltokat emlékeim szerint. Az amalgerol ahogy olvasom, egy kiváló szer még akkor is, ha nem az említett behatás okozta a problémát. Jól látom? Link
#7860
A szilva kevésbé érzékeny a lombtalanító deszikkáló vegyszerekre, de nem immunis és fajtától is függ a hatás. Nálam a legérzékenyebb (öt fajta közül) a mirabolán (fosószilva) volt. Körte: az az elsodort vegyszeradag, ami a kajszin gyakorlatilag teljes lombvesztést okozott, a körtére hatástalan volt.
#7856
Ilyent még nem láttam: most este vettem észre, hogy az öreg kajszifa alatt egy csomó zöld levél hever! Zöldek, kicsit pöndörödtek, nem szárazok, ma eshettek le, betegséget nem látni rajta, károkozó nyomát sem. Vihar nem volt, ez valami betegség lehet, de mi? A szomszédnak mutatom, erre mondja, az övénél is ez van. Érdekes módon "csak" a fa DK-i oldalán, kb. 30 liternyi levelet kapartam össze alóla a kukába. A gyümölcs megvan, bár a sok esõ után a monília keményen felütötte a fejét sajnos. Pár éve elõfordult a nagy aszályokban, hogy nyár során egyes fáknál (cserkó ill. meggy) besárgultak levelek, és lehullottak, de nem egyszerre, hanem folyamatosan. Az más lehetett, a nagy szárazság okozhatta.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 21:01:50

Szokolya - Jókai út (Tszfm 187 m)

0.0 °C

RH: 81 | P: 1031.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.